Вакцинація продовжується: Що варто зробити перед щепленням від коронавірусу і де у світі найбільше вакцинованих

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Процес імунізації від COVID-19 продовжується

Українці досі не надто охоче роблять щеплення від коронавірусу, але поволі статистка вакцинованих зростає. Незважаючи на масштабну кампанію від МОЗ для заохочення до вакцинування, дехто досі вагається, бо невпевнений щодо користі вакцини та її здатності захистити від інфікування.

Далі розповідаємо, як краще підготуватися до вакцинації від COVID-19, а також про ймовірні протипоказання та побічні дії щеплень затвердженими препаратами.

Що варто зробити перед вакцинацією?

Вакцинація потрібна, навіть якщо ви перехворіли. Тим, хто нещодавно перехворів на коронавірус, можна і потрібно зробити щеплення. Так, у людей, котрі перенесли захворювання кілька місяців тому, є імунний захист організму, який діє приблизно півроку. Але після цього людина знову може інфікуватися, тому краще убезпечити себе, зробивши щеплення.

Звісно, якби в Україні (та у світі) існував дефіцит вакцин, то доцільніше було б робити щеплення насамперед тим, хто не має імунної відповіді на коронавірус і ще не хворів. Але наша країна має достатній запас препаратів для вакцинації, тому варто вакцинувати і тих, хто не був інфікований, і тих, у кого вже є антитіла (тимчасові). Загалом щеплення зробити можна як одразу після одужання, так і через два-три-п’ять місяців.

Дізнайтеся про свої протипоказання. Існує зовсім небагато людей, яким не можна вакцинуватися через алергію, проте вони все ж таки є.

Окрім цього, серед протипоказань може бути лікування від онкологічних захворювань чи складна імунотерапія. Якщо людина має хронічні захворювання чи проводить специфічну терапію.

При цьому варто пам’ятати, що люди, які проходять складну терапію або вживають гормони, надзвичайно схильні до ускладнень у випадку інфікування коронавірусом, тому їм варто зробити щеплення перш за все. Приміром, якщо людина має аутоімунний тиреоїдит, цукровий діабет або бронхіальну астму – порадьтеся зі спеціалістом. До того ж, якщо ви з якихось причин все ж таки сумніваєтесь щодо вакцинації, також порадьтесь зі своїм сімейним лікарем.

Декому не потрібно вакцинуватися не тому, що вакцина може мати побічні ефекти, а лише тому, що вакцина може не подіяти.

До речі, у жодному разі не можна вживати алкоголь перед вакцинацією. 

Новини за темою: Україна отримає додаткові американські вакцини за програмою COVAX

Домовитися про щеплення. Якщо ви маєте декларацію, підписану з сімейним лікарем, котрий працює у державній поліклініці, то, найімовірніше, у цьому медичному закладі є кабінет вакцинації від COVID-19. Найкраще зателефонувати своєму терапевту і запитати, куди звернутися, щоб зробити щеплення і не стояти у черзі. Також можна попросити лікаря записати вас на вакцинацію. 

Окрім цього, у Києві та низці інших українських міст працюють пункти масової вакцинації. Зробити тут щеплення можна, попередньо записавшись через додаток Helsi.me. Детальніше про центри масової вакцинації в Україні, де роблять щеплення від COVID-19, можна дізнатися з нашого матеріалу за цим посиланням.

Підготувати документи для вакцинації. Щоб зробити щеплення, потрібно мати при собі паспорт, ідентифікаційний код, мобільний телефон та декларацію з сімейним лікарем (за наявності).

Побічні реакції після вакцинації

Відразу після щеплення необхідно посидіти 15-20 хвилин у пункті вакцинації. Це потрібно зробити, щоб бути напоготові у разі ймовірної анафілактичної реакції – вона, на жаль, може статися у людини у перші хвилини після будь-якої ін’єкції.

Якщо після щеплення вже вдома людина відчує головний біль, температуру чи легкий озноб, можна випити протизапальні медикаменти. Окрім цього, потрібно пити багато води, відпочивати, за можливості поспати. 

Лікарі кажуть, що вакцинування не може нести серйозних загроз Фото з відкритих джерел

Дехто з вакцинованих стикається із серйознішою реакцією на щеплення. Але і у них усе минає через 2-4 дні. Реакції після щеплення (будь-якого) означають, що організм виробляє імунну відповідь. При цьому є випадки, коли у людини немає взагалі жодної реакції і вона не помічає жодних змін, навіть нетривалих. Це також вважається нормою. 

Новини за темою: Ізраїль звітує про зниження ефективності вакцини Pfizer

Як щеплення може зашкодити?

Лікарі кажуть, що вакцинація не може нашкодити. Найбільша шкода, яка може статися з організмом людини після введення препарату, – це "марність" вакцини, тобто ситуація, коли вона взагалі не спрацює. Приміром, якщо препарат, за умовами зберігання, мав бути заморожений, а натомість перебував на сонці або у вологому місці, це не значить, що він став отруйним чи смертельно небезпечним. Науковці кажуть, що у таких умовах препарат просто перетвориться на дистильовану воду, яка не забепечить захист організму від потенційного зараження у майбутньому. І це найголовніша небезпека невдалої вакцинації: ви думатимете, що захищені, але насправді будете схильні до інфікування коронавірусом.

Ніхто не має права відмовити у щепленні. Навіть якщо у вас немає підписаної декларації з лікарем конкретної поліклініки, але ви хочете зробити щеплення саме там, вам не можуть відмовити у цьому.

Якщо, скажімо, людині відмовляють у вакцинації через "відсутність декларації з терапевтом", необхідно звернути увагу на те, що ніхто не має права відмовити у щепленні, бо це порушення закону і громадянського права. До того ж можна сказати, якщо ви зателефонуєте на гарячу лінію МОЗ і розповісте про прикрий випадок – це може спрацювати. 

Новини за темою: До кампанії вакцинації від COVID в Україні залучать студентів: ВООЗ розпочала тренінги

Де у світі найбільше вакцинованих громадян

Станом на початок липня Об’єднані Арабські Емірати випереджають інші країни за темпами вакцинації всього населення. Там уже зробили 15,5 мільйона щеплень. Цієї кількості доз вакцини достатньо, щоб зробити щеплення 72% населення країни (10 мільйонів осіб). На другому місці за кількістю щеплень – Сейшельські острови. Там зробили щеплення від коронавірусу 71,7% населення – це 137 676 щеплень. На третьому місці опинився Бахрейн, де зробили понад 2 мільйона щеплень – це 69,7% громадян країни.

В Україні ж станом на липень уже використали 3,74 мільйона доз вакцин, зробивши щеплення 4,5% населення.  Всього у світі уже зробили понад 3,25 мільярда щеплень. Повну вакцинацію пройшли 895 мільйонів осіб, тобто 11,5% населення планети.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.