Вакцина Pfizer для всіх: Де зробити щеплення і що треба знати про дію препарату

Топ-новина
Топ-новина
Вакцинуватися препаратом Pfizer може будь-який українець Фото з відкритих джерел

У різних регіонах Україні відкрили понад двісті центрів масової вакцинації населення

В Україні триває кампанія вакцинації громадян від коронавірусу. Кількість центрів, де можна зробити щеплення, збільшується. Також уже використовують вакцини різного виробництва. Нещодавно почали імунізувати всіх охочих вакциною Pfizer, яка вважається дефіцитною. Далі розповідаємо, де і як в Україні можна зробити щеплення від коронавірусу.

Де в Україні вже використовують вакцину Pfizer

Першим містом в Україні, де в пунктах масової вакцинації почали робити щеплення вакциною Pfizer, став Чернігів. За словами генерального директора Чернігівської міської лікарні №2 Владислава Кухара, у перший день використання препарату, 10 липня, у торговому центрі Hollywood вакцинували 686 осіб, а у ЦУМі — 420 осіб.

А тепер вакцину Comirnaty від Pfizer/BioNTech використовуватимуть по всій Україні для щеплень у центрах масової вакцинації. У Міністерстві охорони здоров’я повідомили, що препарат буде доступний для усіх охочих. Щоправда, у пріоритеті – люди похилого віку та особи із супутніми захворюваннями.

У МОЗ зазначили, що Україна очікує отримати близько мільйона доз вакцини Comirnaty/Pfizer-BioNTech від COVID-19 до кінця липня. Саме тому цю вакцину зробили доступною для широкого загалу. 

Препарат Pfizer стане поширенішим в Україні Фото з відкритих джерел

Вакцина американського виробника Pfizer-BioNTech в Україні вважається ефективною і дефіцитною. Саме тому більшості українців, котрі увійшли до першої та другої черги імунізації, зробили щеплення препаратами індійського та китайського виробництва. Відомо, що з 15 червня вакцину Pfizer використовували для імунізації народних депутатів, їхніх помічників та працівників апарату Верховної Ради України. До речі, в апараті парламенту кажуть, що вакцину для народних обранців запропонували у МОЗ. 

Новини за темою: Україна й Туреччина уклали угоду про співпрацю у сфері енергетики, - Міненерго

Що відомо про вакцину Pfizer?

Препарат Pfizer/BioNTech першим отримав дозвіл для застосування у США і країнах Європейського Союзу. Вакцина стала масовим препаратом, що розроблений на основі матричної РНК. Такі препарати містять вірусну молекулу (мРНК), зав'язану в ліпідній наночастці. Потрапивши до організму людини, мРНК потрапляє в клітину і починає синтезувати патогенно-специфічні антигени, котрі викликають імунну реакцію. Інакше кажучи, клітини організму особи, щепленої цією вакциною, починають самостійно виробляти елементи вірусу.

Науковці довели, що для максимального ефекту потрібно ввести дві дози препарату з перервою у 21 день. Проте низка світових ЗМІ пишуть, що американська корпорація-виробник от-от заявить про необхідність введення ще й третьої дози препарату – для більш стійкого імунітету. Від неї титри антитіл збільшаться в 5-10 разів після перших двох доз.

Ще одна особливість вакцини BioNTech/Pfizer полягає у її "примхливості" стосовно температури транспортування та зберігання. Їй потрібні наднизькі температури для зберігання – до 80 градусів за Цельсієм. Для транспортування використовують спеціальні термобокси, які забезпечують холод протягом десяти днів. Проте нещодавно з'явилися нова інформація. В Євросоюзі та США дозволили певний час зберігати вакцину і у більш теплому середовищі – при мінус 15 градусах, як у звичайній морозильній камері. Це, безумовно, суттєво полегшило логістику.

У МОЗ оприлюднили склад препарату – це важливо, щоб уникнути можливої алергічної реакції після щеплення. 

Новини за темою: Міненерго пропонує продовжити чинну модель ПСО на ринку електроенергії до 1 серпня

Ефективність і побічні дії вакцини Pfizer

Препарат показав ефективність 95% – а це, безумовно, відмінний результат для вакцини. Проте він, як і всі інші затверджені ВООЗ вакцини, має низку побічних ефектів, як-от: почервоніння у місці ін'єкції, втома, головний біль, біль у м'язах, біль у суглобах, озноб, лихоманка. 

Ще один важливий факт – в Україні нещодавно зафіксували один летальний випадок, пов'язаний з вакцинацією препаратом Pfizer. Через 4 години після щеплення помер 47-річний житель Вінницької області.

Через те, що смерть настала протягом 30 днів після вакцинації, випадок смерті зареєстрували як несприятливу подію одразу після імунізації. За попередніми результатами судово-медичної експертизи, причиною смерті стала гостра серцево-судинна недостатність на тлі ішемічної хвороби серця. Ознак анафілаксії, шоку, тромбозу не виявили.

У компанії Pfizer прокоментували смерть українця після вакцинації, заявивши, що у цьому випадку причинно-наслідковий зв’язок не встановлено. Також у компанії підкреслили, що понад 400 мільйонів осіб у всьому світі зробили щеплення препаратом Pfizer. 

Новини за темою: Міненерго назвало причину зростання місячних цін на газ

Як зробити щеплення препаратом Pfizer

З червня в Україні запрацювали центри масової вакцинації. Спершу їх відкрили у трьох містах – Києві, Одесі та Львові, а пізніше такі самі пункти організували в інших містах. У МОЗ зазначили, що наразі в українських містах відкрили понад 200 центрів масової вакцинації, де імунізують усіх охочих.

Ті, хто отримав перше щеплення вакциною CoronaVac від Sinovac Biotech у цих центрах, зможуть вакцинуватися другою дозою у тих самих центрах або у пунктах щеплень.

У пунктах щеплень також продовжується вакцинація другою дозою вакцини AstraZeneca тих, хто отримав першу дозу цієї вакцини будь-якого виробника: Covishield або AstraZeneca-SKBio. Разом з тим мобільні бригади вакцинують організовані колективи вакциною Comirnaty/Pfizer, цільові групи з 3-4 етапів вакцинації вакциною CoronaVac/Sinovac та другою дозою вакцини AstraZeneca. Також вони імунізують маломобільні групи населення вакциною CoronaVac/Sinovac.

Щеплення препаратом Pfizer можна буде зробити у Центрах вакцинації Фото з відкритих джерел

Щоб зробити щеплення від COVID-19 у центрі вакцинації, українцям не потрібна прописка. У центрах масової вакцинації вакцинують тих, хто раніше записався до листа очікування у додатку "Дія", на однойменному сайті або через контакт-центр Міністерства охорони здоров'я.

Зате у різних містах місцева влада може на свій розсуд визначати порядок формування черги. Приміром, у Києві можна записатися на щеплення через медичний портал для пацієнтів Helsi.me.

Детальніше про центри масової вакцинації, що відкриваються по Україні, можна прочитати у нашому матеріалі за цим посиланням

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.