В Україні запрацювали електронні лікарняні: Як їх отримати і що буде з паперовими

Топ-новина
Топ-новина
В Україні впровадили електронні лікарняні Фото з відкритих джерел

Нарешті нововведення набуло чинності

В Україні 10 червня запустили електронні лікарняні. Міністр цифрової трансформації заявив, що до кінця року ця послуга має запрацювати у всіх лікарнях. А поки маємо так званий перехідний період, котрий дозволить українцям звикнути до нововведень.

Далі розповідаємо, як працюватиме новація від Мінцифри, як отримати електронний лікарняний та найголовніше – куди подінуться традиційні паперові аналоги.

Що передбачає електронний лікарняний

В Україні запрацювала система оформлення електронних лікарняних. Про це розповів міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. Він підкреслив, що над впровадженням е-лікарняних працювали протягом року і до 1 вересня вони запрацюють у всіх українських лікарнях. На переконання міністра, цифрові лікарняні заощадять у державному бюджеті близько 4 мільярдів гривень на рік.

Міністерство охорони здоров'я обіцяло впровадити електронний лікарняний листок ще влітку минулого року. Щоправда, тоді далі розмов про зовнішній вигляд такого лікарняного справа не пішла. Протягом року функціонал нового цифрового документа розробляли МОЗ, Міністерство соцполітики, НСЗУ, Фонд соціального страхування, Пенсійний фонд. 

У МОЗ заявили, що електронні листки непрацездатності потрібні для мінімізації ризиків, пов’язаних зі звичними паперовими лікарняними. До таких ризиків можна віднести недобросовісні способи отримання і видачі лікарняних. 

Електронні лікарняні мають полегшити життя і лікарям, і пацієнтам Фото з відкритих джерел

Е-лікарняний зможуть отримати пацієнти, внесені до електронної системи охорони здоров'я разом з історією звернень до лікаря. Це потрібно для контролю – кому, коли і з яким діагнозом лікар виписав лікарняний, а також для перевірки факту попередніх звернень пацієнта до лікаря.

Що передувало впровадженню е-лікарняних

У березні 2020 року Кабмін впровадив порядок роботи Електронного реєстру з використанням електронних листків непрацездатності. Відповідно до тодішньої програми МОЗ, е-лікарняні мали бути впроваджені з 1 квітня. Але 23 квітня тодішній очільник МОЗ Максим Степанов заявив, що введення електронних лікарняних в Україні відтерміновується через технічні проблеми, пов’язані з коронавірусом.

У липні 2020 року МОЗ повідомило, що от-от запустить систему електронних лікарняних у тестовому режимі. Зрештою, у лютому 2021 року Рада ухвалила закон про впровадження в Україні Електронного реєстру листків непрацездатності. Його автори переконували, що е-лікарняні запрацюють зовсім скоро, але цього не сталося. 

Новини за темою: У МОЗ сподіваються, що в Україні буде "зелене" літо, і розраховують на відкриття кордонів ЄС

Як працюватиме е-лікарняний та для кого він

Видаватимуть і закриватимуть електронні лікарняні за таким принципом:

 • Під час першого звернення хворого лікар за допомогою свого електронного підпису формує електронний лікарняний листок, який має закритий період хвороби. Період хвороби проставлений у ньому заздалегідь залежно від виду хвороби та автоматично закривається у певний термін. У е-лікарняному лікар має вказати день початку хвороби і день, з якого рекомендовано повернутися до роботи.
 • Якщо хворий потребує подальшого лікування і продовження дії лікарняного, лікар може подовжити лікарняний. Для цього лікар створить новий лікарняний, також із закритим періодом.

Лікар вноситиме інформацію до е-лікарняного у такому порядку:

 • дані про випадок тимчасової втрати працездатності вносять до Електронного реєстру листків непрацездатності (ЕРЛН) за ідентифікаційним номером пацієнта.
 • кожному лікарняному автоматично присвоюють номер.
 • після реєстрації лікарняного у ЕРЛН пацієнту за бажанням можуть видати паперове повідомлення про реєстрацію лікарняного.
 • того ж дня про видачу лікарняного пацієнта смс-кою проінформує Пенсійний фонд через Електронний кабінет застрахованої особи на порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
 • повідомлення про видачу лікарняного автоматично надсилається в електронний кабінет працедавця, який є страхувальником пацієнта.
 • е-лікарняний дає змогу автоматично створити заявку для Фонду соціального страхування, щоб його врахували у страховому стажі та у середній зарплатні.

У Міністерстві охорони здоров'я наголосили, що після впровадження електронних лікарняних у так званий перехідний період його використовуватимуть паралельно з паперовим. 

Новини за темою: МОЗ має намір продовжити карантин в Україні на літній період

Переваги е-лікарняного в Україні

Можна виокремити такі переваги у цифровому нововведенні від Мінцифри:

 1. Економія часу. Після впровадження електронного лікарняного лікарі заповнюватимуть менше документів – це заощадить їхній час.
 2. Менше візитів до поліклініки. Пацієнту, котрий отримав лікарняний, не потрібно повторно йти до лікарні, якщо хвороба перебігає згідно з планом лікування – листок непрацездатності закриють автоматично.
 3. Автоматизація процесу. Працедавець автоматично отримає дані про те, хто з його співробітників перебуває на лікарняному. Не буде необхідності зберігати паперові лікарняні та передавати їх до Пенсійного фонду. Після отримання даних від медичної системи про формування медичного висновку Пенсійний фонд генерує електронний лікарняний, і його першого дня можуть побачити працедавець та сам хворий.
 4. Конфіденційність. Ані Пенсійний фонд, ані працедавець під час формування електронного лікарняного не побачать інформацію про те, на що хворіє людина і яке лікування їй виписали.
 5. Захист від підробок. Електронні листки непрацездатності дадуть змогу мінімізувати ситуації, коли українці надають підробні паперові лікарняні. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.