В Україні заборонили сексизм і гендерні стереотипи у рекламі: Норми нового закону і покарання за його порушення

Топ-новина
Топ-новина
Із сексизмом в Україні будуть боротися Фото з відкритих джерел

Заборонили натякати на сексуальність, якщо це напряму не стосується рекламованого продукту

Ще у березні цього року Верховна Рада підтримала законопроект, який запроваджує відповідальність за дискримінацію жінок і чоловіків у рекламі. А 10 вересня 307 нардепів проголосували за документ у другому читанні, таким чином ухваливши його в цілому. Це означає, що найближчим часом з’являться поняття "дискримінаційна реклама" і "дискримінаційна реклама за ознакою статі", а також буде посилено відповідальність за дискримінацію.

Далі розповідаємо про особливості прийнятого законопроекту та історію проблеми сексизму в Україні та світі.

Що передбачає закон про заборону сексизму у рекламі

Законопроект № 3427 про внесення змін до ЗУ "Про рекламу" щодо протидії дискримінації за ознакою статі посилює вже наявну в Україні відповідальність за дискримінацію в рекламі за ознакою статі.

Примітно, що Держпродспоживслужба та омбудсмен кожного року отримують по півтисячі скарг про дискримінацію за ознакою статі у рекламі. За 2019 рік рекламодавці змушені були сплатити понад два мільйони гривень штрафів за доведені прояви сексизму у рекламі.

Народні депутати законодавчо закріпили визначення поняття "дискримінаційна реклама" і "дискримінаційна реклама за ознакою статі", а також посилили відповідальність за використання дискримінації.

Відповідно до закону, дискримінаційна реклама – це реклама, що вміщує або використовує твердження/зображення, які є дискримінаційними за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками щодо особи та/або групи осіб, а також такі, що дискредитують товари інших осіб.

Дискримінаційна реклама за ознакою статі — реклама, яка містить твердження/зображення про інтелектуальну, фізичну, соціальну чи іншу перевагу однієї статі над іншою, та/або про стереотипність ролі чоловіка та жінки, що обмежує свободу життєвого вибору людини; принижує гідність людини за ознакою статі; демонструє насильство за ознакою статі; містить зображення тіла людини (частини тіла) виключно як сексуального об’єкту з метою привернення уваги споживача та/або натяки (слова, звуки, зображення) на сексуальні стосунки, що не мають прямого відношення до рекламованого продукту чи способу його споживання.

Відтак, у переліку заборон опиниться таке:

 • Демонстрація у рекламі стереотипних ролей чоловіка та жінки;
 • Демонстрація у рекламі насильства за ознакою статі;
 • Показ у рекламі будь-якої переваги однієї статі над іншою (немає значення – чоловік це або жінка);
 • Приниження у рекламі гідності людини за ознакою статі;
 • Реклама, у якій тіло людини подають лише як сексуальний об'єкт, або реклама з натяками (слова, звуки, зображення) на секс, якщо він жодним чином не стосується рекламованого продукту. 

Новини за темою: "Тепер судяться за слова": Адвокат пояснив, що таке сексизм і як його розпізнати

Що передбачено за порушення нового закону

Відповідно до закону, в Україні запровадять відповідальність рекламодавців, що замовлятимуть невідповідну рекламу, тобто рекламу, що суперечить бодай одному з наведених вище пунктів заборон.

У разі порушення закону рекламодавець має добровільно або за рішенням суду публічно спростувати дискримінаційну рекламу та сплатити штраф п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати – станом на зараз це 30 000 гривень. За повторне порушення закону протягом року можуть оштрафувати у 30-кратному розмірі вартості розповсюдження реклами. Так, рекламодавці зобов’язані будуть інформувати про вартість реклами, а неподання цих даних або подання неправдивих даних також каратиметься.

Якщо вартість реклами не вдається встановити, то рекламодавця можуть оштрафувати на  суму до 10 200 гривень. 

Що таке сексизм в цілому?

Якщо коротко, то сексизм є приниженням або виділенням людини за її статтю, що супроводжується упередженим/негативним ставленням до особи або її дискримінацією. 

Насправді поняття сексизму набагато глибше і абстрактне. Явище сексизму у сенсі розділення на дві статі існувало з витоків соціального життя людей і досі не може бути знищене повністю у культурі жодного народу світу.

До викорінення сексизму в Україні і світі ще дуже далеко Фото з відкритих джерел

Сексизм вже багато століть залишається частиною соціального інституту сім’ї, зустрічається у галузях освіти, релігії, політиці, медіа. До того ж це не залежить від розвиненості країни – він знаходить собі місце навіть у сучасних спільнотах з високим рівнем культурного розвитку.

Новини за темою: СБУ викрила рекламну агенцію, яка робила інформкампанії для "Л/ДНР"

Існує також гендерне насильство як різновид сексизму – це дії, спрямовані на жінку тільки через те, що вона жінка. Сюди належать такі злочини за ознакою статі:

 • Гендерцид — вбивства людей через їхню стать чи у зв'язку з нею; убивство жінок чи чоловіків.
 • Фізичне насильство: побої, насильство над проституйованими жінками, насильство над жінками з вадами здоров'я, небезпечні б'юті-практики (бинтування ніг, шийні обручі, нав'язування пластичної хірургії), торгівля органами;
 • Сімейне насильство, у тому числі над дітьми: фізичне (побої), сексуальне (подружні зґвалтування (секс без згоди), розбещення, педофілія), психологічне (приниження, обмеження контактів та ізоляція партнерки від людей, переслідування, патологічні ревнощі), економічне  (обмеження прав внаслідок відбирання грошей);
 • Психологічне насильство: переслідування, цькування, залякування, приниження;
 • Сексуальне насильство: зґвалтування, примусова проституція і порнографія, сексуальне рабство, торгівля людьми, сексуальна об'єктивація;
 • Міфи про красу та небезпечні б'юті-процедури для жінок (китайське бинтування ніг, шийні обручі, корсети, пластичні операції, жорсткі дієти), стандарти зовнішності, дискримінація за зовнішнім виглядом;
 • Дискримінація на ринку праці: неоплачувана робота, традиційність роботи, яку виконують жінки (хатня робота, виховання, догляд за літніми та неповносправними), різниця зарплат,
 • Заборона або несхвалення особам певної статі займатися певними професіями лише через те, що вони належать до певної статі.

Традиційно вкоренилося, що "сексистська" поведінка – це певні дії на адресу жінок, хоча зустрічаються і випадки щодо чоловіків. Ідеологія сексизму відкрито або завуальовано протиставляє жінок і чоловіків одне одному, приписуючи їм протилежні якості, виправдовує патріархальне, панівне становище чоловіків і підлегле становище жінок, пояснюючи це "природністю" такого "балансу". 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.