В Україні дорожчають продукти харчування: Як змінилися ціни восени і чого чекати далі

Топ-новина
Топ-новина
В Україні зростуть ціни на продукти харчування Фото з відкритих джерел

На вартість продуктів впливають ціни на енергоресурси та насиченість внутрішнього ринку

В Україні восени зросли ціни на більшість продуктів харчування. Через високу вартість енергоносіїв здорожчали макаронні, хлібобулочні вироби та молочна продукція. Також почали рости ціни на крупи. Експерти прогнозують, що зростання цін продовжиться, адже на це впливають низка чинників. Про те, які продукти здорожчають у найближчі місяці, розповідаємо далі.

Як змінилися ціни на продукти

У жовтні переважна більшість продовольчих товарів, які мають високу соціальну значимість, виросли у ціні. Зокрема, з 23 видів соціально важливих продуктів харчування у жовтні споживчі ціни зросли на 21 позицію, а знизилися − на 2 позиції.

Зокрема, більше платити українці стали за овочевий набір. Ціна на білокачанну капусту зросла на 13,9%, або на 0,92 гривні на кілограмі, буряки подорожчали на 12,8% (+ 1,03 грн), картопля − на 4,4% (+ 0,37 грн), цибуля ріпчаста − на 1,7% (+ 0,16 грн ), а морква − на 0,9% (+ 0,08 гривень на кілограмі).

Крім того, підвищилися споживчі ціни на хлібобулочні вироби. Хліб із пшеничного борошна 1 ґатунку подорожчав упродовж місяця на 2,9% (+ 0,70 грн на 1 кг), а хліб житньо-пшеничний - на 2,8% (+0,72 грн на кілограмі).  

Гречка подорожчала на 2,1% (+90 коп.), рис – на 0,8% (+23 коп.), борошно пшеничне − на 0,7% (+ 10 коп.), макаронні вироби – на 0,6% (+ 15 коп. на кілограмі). 

Серед товарів м’ясної групи у жовтні найбільше подорожчало сало − на 4,2%, що склало 3,66 гривні на кілограмі. Також зросли ціни на ковбаси варені − на 2,3% (+2,60 грн), яловичину − на 2,0% (+3,47 грн), м'ясо птиці − на 1,4% (+ 1,02 грн.) та свинину − на 0,1% (+0,13 грн на кілограмі).

Ціни зросли і на товари молочної групи. Сметана подорожчала на 1,8% (на 1,29 грн), масло вершкове − на 1,8% (+4,25 грн), молоко − на 1,6% (+0,43 грн), сир м’який − на 0,9% (на 1,0,4 грн на кілограмі). Курячі яйця подорожчали на 1,1%. 

Тоді як соняшникова олія навпаки подешевшала на 1,6%, або на 1,02 гривні на літрі, а ціна на цукор знизилася на 3,1%, що склало 0,89 грн на кілограмі.  

Загалом вартість набору із 23-х соціально значимих продовольчих товарів, у жовтні 2021 року порівняно із вереснем зросла − на 1,7%, або на 22 гривні. По відношенню до відповідного місяця 2020 року набір подорожчав на 217 гривень ("плюс" 18,9%), і в середньому по Україні його вартість у жовтні 2021 року склала 1 370 гривень.

Економічний дискусійний клуб

За даними економічного дискусійного клубу, у жовтні 2021 року розрахункова середньомісячна вартість мінімального продуктового кошика для працездатної особи склала 2 038 гривень або 86% від рівня прожиткового мінімуму для цієї категорії населення. 

Чим зумовлене подорожчання

На вартість продуктів харчування в Україні впливають ціни на енергоресурси та насиченість внутрішнього ринку. Однак ціноутворення прив’язано і до показників зарубіжних ринків. 

Зокрема, здорожчання пшениці пов’язують із сильними посухами у провідних країнах-експортерах - в Канаді, США та Росії. Але не тільки несприятливі температури стали причиною низьких врожаїв і як наслідок - здорожчання продукції. Високі ціни зумовлені і здорожчанням добрив. 

Новини за темою: В Україні за рік майже удвічі подорожчав цукор, - Держстатистики

Жовтнева ціна на газ на голландському хабі TTF у п'ять разів вища, ніж у цю пору 2020 року. Це сильно вдарить по аграрному сектору, адже саме на блакитне паливо припадають до 80% собівартості виробництва добрив.

"Вартість азотних добрив в Україні за рік зросла у три-чотири рази. Наприклад, селітра, найпопулярніше українське добриво, на початку листопада 2020 року коштувала в середньому 7 тисяч гривень за тонну, а зараз ціни досягли 24 тисяч гривень", – підкреслив аналітик Barva Invest Костянтин Кінжалов.

Вартість азотних добрив в Україні за рік зросла у три-чотири рази

Фото з відкритих джерел

Подорожчання енергоносіїв вплинуло на ціну як сировини, так і готової продукції. Наприклад, для ціна хлібу залежить від вартості газу. Він потрібен як для просушки зерна, з якого виготовляють борошно, так і для випічки хлібобулочних виробів. 

Сезонно подорожчали овочі. Зимою у їхню ціну буде закладений енергетичний фактор, адже для обігріву теплиць потрібні електроенергія та газ. 

Чого чекати далі

Експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пензін спрогнозував, що через високі ціни на енергоносії в Україні подорожчають цукор, курятина і соняшникова олія. У виробництві цих продуктів використовують велику кількість газу. 

За прогнозом радника зі стратегічного розвитку президента Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Володимира Лапи, у найближчі два місяці спостерігатиметься зростання цін на хлібопродукти та м'ясо. Також можливе сезонне підвищення цін на молочні продукти, яке орієнтовно триватиме до лютого. 

Новини за темою: Ціни на паливо в Україні: Автогаз подорожчав, бензин - без змін

При цьому Олег Пендзин підкреслив, що оскільки хліб - соціальний продукт, то різко підвищувати ціни на нього виробники не можуть. Товар дорожчатиме приблизно на 2% в місяць. 

Експерти прогнозують здорожчання низки товарів Фото з відкритих джерел

За словами аналітика УКАБ Світлани Литвин, зрости можуть і ціни на м’ясо. Це стосується яловичини та курятини, адже обсяги їх виробництва у 2021 році зменшуються. Вартість м’яса може зрости після ухвалення законопроєкту №5600, який передбачає збільшення податкового навантаження на українське птахівництво. За словами експерта, у такому разі подорожчання може становити 10-15%. 

Експерт спрогнозувала, що яйця у листопаді подорожчають на 5%. Тобто за них доведеться платити приблизно 37 грн за десяток.

Не омине українців і зростання цін на овочі. За словами Литвин, з наступного місяця очікується зростання вартості на 5-10%. До кінця року ціна може зрости ще більше. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.