Українцям видаватимуть довідку про протипоказання до COVID-вакцинації. Навіщо вона потрібна і хто її може отримати

Топ-новина
Топ-новина

Вакцинація в Україні

Фото з відкритих джерел

З 8 листопада українці зможуть отримати такий документ

Українцям, які мають протипоказання до вакцинації від коронавірусу, з 8 листопада почнуть видавати відповідні довідки. Таким чином, громадяни зможуть уникнути певних карантинних обмежень. Хто може отримати довідку і для чого вона потрібна  - розповідаємо далі.

Що дає довідка про протипоказання

Законодавство України передбачає довідку для тих, у кого є протипоказання до вакцинації проти коронавірусу. Сьогодні отримати документ ще не можна. Однак у Міністерстві охорони здоров’я запевнили, що з 8 листопада українці зможуть його отримати. 

"У нас там є зірочка, де написано, що за обґрунтованих причин людині видається інший документ", - пояснив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Довідка про протипоказання до вакцинації надасть власникам певні привілеї під час карантину. Зокрема, на період дії жовтого або червоного рівнів епіднебезпеки роботодавець має запропонувати працівникам з протипоказаннями до COVID-вакцинації альтернативні варіанти роботи. Також така особа може перейти на дистанційний режим роботи, виконувати якісь інші, допоміжні, підсобні функції.

"Альтернативою для такої особи є також проведення регулярного тестування, і деякі роботодавці навіть таке вводять. Це, по суті, буде відповідальність і рішення керівника того бізнесу чи структури, де така особа перебуває", - заявив головний санітарний лікар України Ігор Кузін. 

Протипоказання до вакцинації

На сьогодні єдиним справжнім протипоказанням до щеплення від COVID-19 наразі є серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини. Прикладом такої реакції може бути анафілактичний шок. Крім того, не варто робити щеплення за температури тіла вище 38 градусів. 

“Якщо ви приймаєте препарати, що впливають на імунну систему, або просто боїтеся, що стан вашого здоров’я може бути протипоказанням до вакцинації, порадьтеся зі своїм лікарем”, - зазначили в МОЗ. 

МОЗ

Деталі про склад вакцин можна дізнатися в інструкції на сайті Державного експертного центру МОЗ (www.dec.gov.ua) та на сайті vaccination.covid19.gov.ua. Якщо ви маєте алергію на один із компонентів, то вам не варто щеплюватися цією вакциною. Однак побутова чи сезонна алергії не є протипоказанням для вакцинації. Щепитися рекомендують і людям з полінозом, алергічним ринітом, бронхіальною астмою, серцево-судинними захворюваннями і діабетом. Справа в тому, що такі хворі ризикують заразитися COVID-19 та отримати ускладнення. 

Новини за темою: Вакцинація від COVID-19: У МОЗ розповіли про протипоказання до щеплення

Людям з онкологічними хворобами у МОЗ рекомендують вакцинуватися від коронавірусу. Однак якщо людина проходить курс імуносупресивної терапії, вакцинація може не мати належного ефекту. Тому варто порадитися з лікарем, коли саме краще зробити щеплення.

У людей з аутоімунними захворюваннями імунна відповідь на вакцину може бути слабшою. Проте у МОЗ закликають таких пацієнтів не відмовлятися від щеплення. “Їм потрібно вакцинуватися від коронавірусної хвороби, оскільки захворювання на COVID-19 може бути для них смертельним”, - йдеться у повідомленні. 

Пацієнтам, які ще не отримують лікування, рекомендують зробити щеплення за два тижні до початку імуносупресивної терапії. 

Побічні реакції на вакцини

Після вакцинації від COVID-19 у деяких людей можуть виникати побічні реакції, однак не всі вони є протипоказанням для наступного щеплення. 

Можливі такі реакції на вакцину:

  • почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції, 
  • лихоманка чи озноб,
  • головний біль, біль у м'язах чи суглобах, біль у животі, 
  • збільшені лімфатичні вузли,
  • нудота, 
  • втомлюваність,
  • безсоння,
  • запаморочення.

Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації. Однак у разі дискомфорту потрібно звернутися до сімейного лікаря чи терапевта за рекомендаціями.  

Новини за темою: Протипоказання до вакцинації проти коронавірусу мають менше 1% людей

Вкрай рідко після вакцинації може виникнути гостра алергічна реакція - анафілактичний шок. У такому випадку вводити другу дозу вакцини не рекомендовано, адже така реакція вважається протипоказанням для вакцинації. 

Доступні в Україні вакцини

Україна розпочала п’ятий етап вакцинації. Всі охочі можуть вакцинуватися у найближчому пункті щеплень чи центрі масової вакцинації. Щеплення — добровільні й безкоштовні. На сьогодні українці можуть вакцинуватися препаратами компаній AstraZeneca, Sinovac, Pfizer-BioNTech та Moderna. 

AstraZeneca (Covishield, SKBio) індійського, корейського та італійського виробництва — це векторна вакцина, яку розробили Оксфордський університет та британсько-шведська компанія AstraZeneca. Вакцинація проходить двома дозами з інтервалом у 12 тижнів. Першу і другу дозу можна отримати вакциною AstraZeneca, виробленою на різних майданчиках. Препарат схвалений Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання. 

Українці можуть вакцинуватися препаратами компаній AstraZeneca, Sinovac, Pfizer-BioNTech та Moderna Фото з відкритих джерел

CoronaVac/Sinovac Biotech -  інактивована вакцина, розроблена китайською фармацевтичною фірмою, також схвалена ВООЗ. Вакцинація відбувається двома дозами з інтервалом у 14-28 днів. 

Comirnaty/Pfizer-BioNTech — мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією та американським фармконцерном. Необхідні дві дози вакцини з інтервалом у 21 день. 

Spikevax/Moderna/mRNA-1273 — мРНК-вакцина, розроблена фармацевтичною компанією Moderna спільно з Центром досліджень вакцин при Національному інституті алергії та інфекційних хвороб (NIAID), США. Вакцинація відбувається двома дозами вакцини з інтервалом у 28 днів. Препарат схвалений ВООЗ.

Де можна вакцинуватися?

Вакцинуватися від коронавірусу в Україні можна у пунктах щеплень та центрах вакцинації. Зробити щеплення можуть всі охочі у віці від 18 років.

Записатися на вакцинацію від COVID-19 можна за телефоном чи онлайн.  Повний перелік пунктів та центрів  з адресами й телефонами є на сайті vaccination.covid19.gov.ua.

Всі охочі можуть вакцинуватись у найближчому пункті щеплень чи центрі масової вакцинації Фото з відкритих джерел

Громадяни, які не можуть самостійно пересуватися, мають можливіть викликати мобільну бригаду з вакцинації додому за номером контакт-центру МОЗ 0 800 60 20 19 або через сімейного лікаря.

Українці, які проживають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, можуть вакцинуватися від коронавірусної хвороби в пунктах щеплень на територіях, які підконтрольні уряду України.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.