Україні загрожує поширення двох штамів грипу. Чим вони небезпечні та як вберегтися

Топ-новина
Топ-новина
Україні загрожують два штами грипу Фото з відкритих джерел

Медики спрогнозували, що цьогорічний сезон грипу може бути більш спокійним, ніж зазвичай

Україна опинилася на порозі епідемічного сезону, який супроводжується інфекційними захворюваннями, зокрема вірусом грипу. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом та нерідко супроводжується важкими ускладненнями. 

"Перший Незалежний" дізнався, які штами грипу можуть загрожувати українцям цієї осені та як від них вберегтися. 

Які штами грипу чекати? 

Завідувачка відділом респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського Алла Мироненко в коментарі pnk.tv розповіла, що цієї осені в Україні можуть поширюватися два основні штами грипу, які повністю себе ще не реалізували в Україні. 

"Основний збудник, який буде робити нам погоду, - H3N2 (A/Cambodia) і, можливо, візьме участь вірус грипу В вікторіанської лінії (B/Washington). Він у нас був трохи, але повністю ще не реалізувався", - розповіла Алла Мироненко. 

Новини за темою: Інноваційні ліки, які прибули до України зі США, неефективні проти штаму "Дельта", - лікар-інфекціоніст

Наразі важко спрогнозувати, коли в Україні буде пік захворюваності на грип. Це залежить від того, коли може розпочатися сезонний спалах захворювання, а також від того, чи відбуватимуться міграційні процеси

"Якщо країни будуть закриті у зв’язку з COVID-19, важко прогнозувати, чи буде епідемія. У такому випадку, зазвичай, пік буває у лютому", - пояснила вірусолог Алла Мироненко. 

Лікар-епідеміолог, голова правління Всеукраїнської спілки громадських організацій "Українська санітарно-епідеміологічна спілка" Людмила Мухарська пояснила, що зазвичай захворюваність досягає пікового стану у грудні-січні. Однак, цьогоріч ситуація може бути дещо іншою. 

"Попередній сезон були випадки інфікування на грип, але не було значної захворюваності. Цьому сприяло те, що люди використовували засоби профілактики щодо коронавірусної інфекції. Можливо, така ситуація буде і в цьому сезоні, і значного зростання захворюваності на грип уникнемо. Але ми це дізнаємося, коли будуть фіксуватися випадки захворювання", - пояснила у коментарі pnk.tv Людмила Мухарська. 

Оскільки в Україні продовжують діяти протиепідемічні заходи у зв’язку з COVID-19, сезон грипу може бути більш спокійним.

Чим небезпечний грип? 

Грип - це високозаразне вірусне захворювання, яке може супроводжуватися тяжкими ускладненнями та в окремих випадках - смертю.

Симптоми грипу подібні до ознак інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), але ця хвороба має більш тяжкий перебіг.

Грип може супроводжуватися тяжкими ускладненнями Фото з відкритих джерел

  

Клінічні ознаки грипу:

  • раптовий початок;
  • головний біль;
  • ломота у м’язах і суглобах;
  • біль у горлі;
  • підвищення температури тіла до 38°С і більше;
  • кашель.

У Центрі громадського здоров’я підкреслили, що найчастіше грип супроводжується пневмонією, що інколи може за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Також нерідко розвивається серцева недостатність.

Водночас вірусолог Алла Мироненко підкреслила, що пацієнт не може одночасно хворіти і на грип, і на коронавірус. 

"Тяжче перебігає коронавірус, ніж грип. Ми бачимо це за кількістю померлих і тяжкістю хвороби. Одночасно людина не може хворіти і на ту, і на іншу хворобу. Якщо людина інфікувалася і в неї в клітинах іде репродукція коронавірусу, то вже вірус грипу в ці клітини не потрапить, бо місце зайнято і навпаки", - пояснила вірусолог. 

Хто у групі ризику?

Лікар-вірусолог Алла Мироненко розповіла, що найчастіше на грип хворіють діти, однак ускладнення спостерігаються переважно у літніх людей. 

"Діти одужують, а люди літнього віку через наявність хронічних хвороб можуть навіть померти через хворобу серця, легенів тощо", - пояснила Мироненко. 

У ЦГЗ назвали такі основні групи ризику:

  • Медичні працівники, які мають більший ризик захворіти на грип через особливості професії.
  • Вагітні, яким варто пам’ятати, що грип може мати серйозні наслідки під час вагітності. 
  • Літні люди - імунітет із віком послаблюється і стає менш ефективним у боротьбі із грипом.
  • Люди із хронічними захворюваннями, яким слід пам’ятати, що за наявності хронічних недуг ризик ускладнень грипу значно підвищується.

Як вберегтися від грипу?

Вірус грипу передається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим шляхом та внаслідок тісного контакту. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для інших протягом усього періоду прояву симптомів - це, в середньому, сім днів. 

Важливо вакцинуватися тими вакцинами, які виготовлені саме для епідеміологічного сезону 21/22 Фото з відкритих джерел

Основні профілактичні заходи - вакцинація, масковий режим, соціальна дистанція та дезінфекція рук. У ЦГЗ наголосили, що найкращий час для щеплення - напередодні грипозного сезону (у вересні). Але якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. 

"Важливо вакцинуватися тими вакцинами, які зроблені саме для епідемічного сезону 21/22. Також намагайтеся у епідемічний сезон не відвідувати місця великого скупчення людей, провітрювати приміщення. Такі ж рекомендації актуальні і для інших вірусних захворювань", - розповіла епідеміолог Людмила Мухарська. 

Новини за темою: Moderna розробляє комбіновану вакцину, яка одночасно захищатиме від коронавірусу та грипу

При цьому лікарі підкреслили, що на сьогодні вакцина від коронавірусу не захищає від грипу, оскільки це різні віруси і дія на них також різна.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.