Угоду про "відкрите небо" з ЄС підписано: Які перспективи має Україна від спільного авіапростору з Європою

Топ-новина
Топ-новина
Україна підписала важливий документ з ЄС фото з відкритих джерел

До приватної галузі авіаперельотів України йдуть позитивні зміни

12 жовтня Україна та Європейський Союз підписали угоду про "відкрите небо". Історія домовленостей, що стосуються цього документа, доволі тривала.

Про підписання договору про "вільне небо" в українському уряді заговорили ще на початку цього року. У лютому прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначав, що угоду повинні підписати на початку березня, але процес затягнувся, і підписаний обома сторонами документ маємо лише зараз – через сім місяців після обіцяного терміну.

Далі розповідаємо про передісторію підписання угоди між Україною і Євросоюзом, а також про деталі документа, які відомі на широкий загал.

Перемовини щодо угоди про "відкрите небо"

Україні довелося дуже довго домовлятися з євроспільнотою про встановлення спільного авіаційного простору з Євросоюзом – майже п'ятнадцять років.

Історія переговорів про авіапростір Євросоюзу і України завершилися ще у 2013 році, але підписання угоди було заблоковано через конфлікт між Великою Британією та Іспанією щодо статусу аеропорту Гібралтару. До того ж, за словами Шмигаля, всередині ЄС навіть виник конфлікт з цього приводу. Проте після Брекзиту – виходу Великої Британії зі складу ЄС – ця проблема зникла сама собою.

Тож протягом ще восьми років після завершення переговорів про авіапростір тривало узгодження нюансів. І от у лютому 2021 року Денис Шмигаль заявив, що Угоду про спільний авіаційний простір з Європейським Союзом підпишуть на початку березня. Але і цей термін уже був результатом певних зволікань, які, за словами очільника уряду, не були пов’язані з Україною. Україна сподівалася, що підписання відбудеться 2-3 березня під час робочого візиту в Україну голови Європейської ради Шарля Мішеля, але цього не сталося. 

Новини за темою: "Авіаційний безвіз" із ЄС: Чого чекати українцям?

Минув місяць, і Єврокомісія таки схвалила та ініціювала підписання з Україною угоди про "відкрите небо". Тоді Єврокомісія схвалила оновлений проект рішення Ради про підписання Угоди між Україною, ЄС і його державами-членами про Спільний авіаційний простір. Черга була за внесенням проекту на розгляд Ради ЄС і остаточним схваленням", - казали у представництві України у ЄС у квітні. А 28 червня поточного року Рада Європейського Союзу нарешті остаточно погодила підписання з Україною угоди про спільний авіаційний простір.

Зрештою 12 жовтня Україна та Європейський Союз підписали угоду про спільний авіаційний простір. Церемонію підписання документу транслював Офіс президента України на своїй сторінці у Facebook. 

Від України домовленість підписував премʼєр-міністр України Денис Шмигаль, а від Європейського Союзу – Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. На церемонії також були присутні президент України Володимир Зеленський, президент Європейської ради Шарль Мішель та президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

"Через вісім років нарешті підписано угоду про спільний авіаційний простір. Це високі стандарти безпеки польотів, нові можливості для громадян та бізнесу, більша кількість рейсів та ширша географія подорожей", - заявив Володимир Зеленський після підписання угоди.

Після підписання договору Україна має його ратифікувати – на цьому процес буде повністю завершений. 

Новини за темою: У вересні кількість авіапольотів над Україною досягла 76% від допандемічного рівня

Що таке спільний авіапростір?

Європейський спільний авіаційний простір – це двостороння угода між Євросоюзом та іншими країнами, що встановлює спільні стандарти безпеки і лібералізує ринкові відносини у сфері авіації.

Основна ідея угоди полягає у зміні українських правил безпеки в авіації відповідно до європейських стандартів. Після затвердження угоди Україна та ЄС матимуть спільний авіаційний простір на основі стандартів Євросоюзу, які стосуватимуться безпеки польотів, управління повітряним рухом та низки інших показників.

фото з відкритих джерел

Така домовленість дозволяє ефективніше і безпечніше використовувати повітряний простір, європейські компанії зможуть без обмежень літати у будь-які аеропорти України, а українські авіаперевізники – у будь-які аеропорти Європи. А це, у свою чергу, повинно розвивати авіаційний ринок, робити простішим доступ європейських авіакомпаній до рейсів в Україну і, сприятиме здешевшанню авіаквитків.

Відповідно до документа, будь-яка країна Європейського Союзу зможе призначати будь-якого європейського перевізника для виконання рейсів до України. До того ж тепер європейські перевізники мають право літати на внутрішніх українських рейсах. 

Новини за темою: Екологічні ініціативи Європи: Навіщо світовим авіакомпаніям припиняти використання пального

Перспективи для України спільного авіапростору з ЄС

У середині вересня цього року ірландський авіаперевізник Ryanair – найбільший європейський лоукостер – заявив, що планує "агресивне розширення" на українському авіаринку, якщо країна в найближчі місяці приєднається до угоди про "відкрите небо" з Європейським Союзом".

Виконавчий директор групи Ryanair Майкл О'Лірі заявив, що єдиний ринок, на який є сенс звернути увагу, – це Україна, і компанія стане основним інвестором в Україні після приєднання до європейського "відкритого неба".

Оператор Ryanair відкрив перші авіарейси в Україні у 2018 році, і зараз авіакомпанія працює в п'яти українських аеропортах на двосторонній основі, виконуючи рейси з Києва, Львова, Одеси, Харкова, Херсона. Авіакомпанія вже не раз заявляла, що бачить потенціал і на ринку внутрішніх перельотів України. У Ryanair вказують, що в Україні існує ще сім аеропортів, звідки можна злітати, а трудові мігранти створять великий ринок для доступних тарифів Ryanair, які наразі становлять близько 40 євро за рейс. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.