У Pfizer заявили про 100% ефективності вакцини для дитячого організму: Що відомо про COVID-препарати для дітей

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Дітей поки вакцинують не у всіх країнах світу

Питання дитячої COVID-вакцинації давно перебуває на порядку денному як у ВООЗ, так і на урядовому рівні у більшості країн світу. Проте у дитячому та дорослому організмі ефективність і можливі побічні дії від вакцини відрізняються. Це і є головним каменем спотикання в отриманні дозволу на імунізацію дітей тим чи іншим препаратом. Дослідження науковців ще тривають, і однозначної ствердної відповіді про необхідність вакцинації дітей від коронавірусу немає.

Проте днями представники фармацевтичної компанії Pfizer заявили, що ефективність їхньої вакцини від COVID-19 для дітей віком від 12 до 15 років сягає 100%. Це означає, що препарат є абсолютно дієвим і повністю, без винятків, захищає дитячий організм від інфікування коронавірусом.

Далі розповідаємо, наскільки ефективна вакцина Pfizer, а також ще кілька препаратів, затверджених Всесвітньою організацією охорони здоров’я, у боротьбі проти коронавірусу у дітей.

Як у світі вакцинують дітей від коронавірусу

Історія питання про вакцинацію дітей неоднозначна. ВОЗ ще офіційно не визнала "дитячою" жодну із затверджених вакцин. Це означає, що немає препарату, дві дози якого колотимуть за замовчуванням усім дітям нарівні з дорослими у всіх країнах світу. 

Фото з відкритих джерел

На початку роботи над вакциною проти коронавірусу, коли лікарі і науковці ще не знали про користь та можливу шкоду щеплень для дітей, вважалося, що краще вакцинуватися людям з 18 років. Проте і тоді були винятки. Йшлося про вакцинацію від коронавірусу дітей віком 5-11 років, котрі мають серйозні хронічні захворювання. Це могли бути діти, які страждають важким ожирінням хронічними захворюваннями легень, порушенням нервового розвитку, застійною серцевою недостатністю, серповидною анемією та важкими автоімунними хворобами. Таким пацієнтам вводили здебільшого вакцину Pfizer, але дозу робили втричі меншою, за дозу для дорослої людини.

У травні цього року Єврокомісія дозволила імунізувати дітей від 12 років препаратом Pfizer-Biontech. А у липні Європейське агентство з лікарських засобів схвалило вакцину Spikevax виробництва Moderna для дітей того ж віку.

Станом на листопад низка країн уже вакцинує від коронавірусу дітей різного віку. Приміром, у США імунізувалося майже 10 мільйонів підлітків віком від 12 до 17 років. Президент США Джо Байден нещодавно заявив, що країна готова вакцинувати і менших дітей – віком від 5 до 11 років. Тим часом у Канаді вакцинують школярів, очікуючи дозволу на щеплення дітей 5-11 років. У Німеччині щеплення проти COVID-19 зробили майже 40% всіх дітей країни віком від 12 до 17 років. 

Фото з відкритих джерел

В Іспанії і Данії імунізацію пройшли 60% громадян віком від 12 до 18 років. У Норвегії і Нідерландах уряд дозволив вакцинувати дітей 12-15 років лише першою дозою вакцини. У Франції, Болгарії, Швеції для вакцинації неповнолітніх потрібен обов’язковий дозвіл батьків чи опікунів, тоді як у Швейцарії дитина сама може вирішити, потрібне їй щеплення чи ні. У Китаї вакцинують маленьких дітей – віком від 3 до 17 років двома вакцинами – Sinopharm і Sinovac. З 23 листопада розпочнеться кампанія вакцинації дітей в Ізраїлі. 

Новини за темою: У Німеччині планують запровадити для військових обов'язкову COVID-вакцинацію

Що кажуть у Pfizer про ефективність вакцини для дітей

30 жовтня Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США схвалили застосування вакцини Pfizer для дітей від 5 до 11 років. Їм дозволено вводити менші дози, ніж дорослим людям (10 мікрограмів замість 30) вакцини Pfizer з інтервалом у три тижні.

Ще місяць тому компанія Pfizer заявляла, що клінічні випробування показали 91% ефективності вакцини для дітей віком від 5 до 11 років. Трохи пізніше стало відомо, що за даними досліджень, вакцина Pfizer захищає від госпіталізації дітей віком від 12 до 17 років на 93%. А тепер, станом на кінець листопада консорціум компаній Pfizer та BioNTech за підсумками третьої фази випробувань стверджує, що ефективність їхнього препарату для дітей 12-15 років сягає 100%! 

Вакцина від коронавірусу виробництва Pfizer

Flickr

У компанії заявили, що відповідні дані були підтверджені дослідженнями за участі 2228 дітей. У групі плацебо 30 дітей захворіли на коронавірус, тоді як у групі, що отримувала вакцину, таких не було взагалі. Тож це дозволило стверджувати про 100%-ву ефективність вакцини. На основі цих даних компанія планує подавати заявку на повноцінну сертифікацію вакцини регуляторам у всьому світі.

"Це перші і єдині розкриті довготривалі дані, які демонструють безпеку і ефективність вакцини проти COVID-19 у осіб віком від 12 до 15 років", - завірили у компанії Pfizer.

"Останні результати дослідження в рамках третьої фази демонструють, що після другої дози вакцина була на 100% ефективна від тижня до чотирьох місяців... Профіль побічних ефектів загалом відповідав попереднім даним про клінічну безпеку вакцини", - повідомили у консорціумі компаній. 

Новини за темою: В Італії схвалили ревакцинацію від COVID-19

Чи ефективна для дітей вакцина Moderna?

Навесні цього року у компанії Moderna заявляли, що поки не має достатнього масиву даних, щоб подати заявку на дозвіл використання своєї вакцини для дітей молодшого віку. Аж ось у червні Moderna подала заявку на отримання дозволу на щеплення у США осіб віком від 12 до 17 років. 

А уже наприкінці жовтня фармкомпанія оголосила, що отримала позитивні проміжні результати другого етапу клінічних випробувань своєї вакцини mRNA-1273 серед дітей від 6 до 12 років. 

Фото з відкритих джерел

Аналіз клінічного дослідження, проведеного за участі 4753 дітей, показав, що дві дози вакцини Moderna викликали високий рівень нейтралізуючих антитіл – Y-образних білків, які зв’язуються з коронавірусом і блокують його проникнення у клітини людини. Відомо, що доза вакцини становила 50 мікрограмів, а це вдвічі менше, ніж для дорослого. При цьому у дітей виробилося у 1,5 рази більше антитіл, ніж у дорослих.

А на початку листопада стало відомо, що Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США ще не завершило оцінку вакцини для підлітків 12-17 років від компанії Moderna. В Управлінні заявили, що перевірка може закінчитися лише у січні 2022 року. Науковцям потрібен час, щоб оцінити нещодавні міжнародні дослідження ризиків, як-от запалення серця (міокардит) після вакцинації.

Moderna також повідомила, що відкладе подання свого запиту на застосування половини дози вакцини для дітей віком від 6 до 11 років до завершення розгляду заявки на вакцинацію підлітків 12-17 років. 

Новини за темою: Обов'язкова COVID-вакцинація. Денісова просить Кабмін замість відсторонення дозволити працювати дистанційно

Що відомо про дієвість інших вакцин для дітей

Китайська вакцина Coronavac і препарат від AstraZeneca не можуть похвалитися такими результатами, як їхні "колеги" від Moderna і Pfizer. Справа у тому, що Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує щеплюватися вакциною CoronaVac лише дорослим з 18 років. Разом з тим для щеплення дітей з 12 років рекомендується  використовувати вакцину Pfizer.

Побічні дії після вакцинації у дітей

Вчені вивчають побічні дії вакцини проти коронавірусу на дитячий організм. Серед небезпечних ефектів відзначають алергічні реакції протягом кількох годин, рідше – днів. Також може спостерігатися імунологічна відповідь, коли організм реагує на щеплення запаленням. У невеликої групи дітей не виключено анафілактичний шок після щеплення.

Уже відомо, що вакцина Pfizer може викликати ускладнення у вигляді  міокардиту – запалення серцевого м’яза. Статистика говорить, що серед дітей віком від 12 до 16 років спостерігається 1 випадок на 40 000. Лікарі можуть лише припускати, що у маленьких дітей міокардит виявлятимуть ще рідше. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.