У Китаї поширюється пташиний грип, що призводить до високої смертності серед людей. Що потрібно знати

Топ-новина
Топ-новина
У Китаї поширюється новий штам пташиного грипу Фото з відкритих джерел

Зростання кількості випадків захворювання людей в Китаї в 2021 році викликає занепокоєння

У Китаї зростає захворюваність на новий штам пташиного грипу H5N6. Порівняно з минулим роком кількість хворих серед людей зросла більш ніж в чотири рази. Багато тих, хто заразився, перебувають у критичному стані, а як мінімум шестеро людей померли. Чим небезпечний H5N6 і як уберегтися від зараження - розповідаємо далі.  

Чому Китай б'є тривогу

З початку 2021 року в Китаї був зареєстрований 21 випадок зараження людей підтипом пташиного грипу H5N6, тоді як в минулому році їх було всього п'ять. 

Хоча кількість хворих не обчислюється сотнями (як це було в 2017 році з грипом H7N9), ця вірусна хвороба становить серйозну небезпеку для населення.  

"Зростання кількості випадків захворювання людей в Китаї в цьому році викликає занепокоєння. Цей вірус призводить до високої смертності", - заявив професор порівняльної патології в медичному центрі університету Еразмус в Роттердамі Тійс Куікен.

H5N6 становить серйозну небезпеку для населення Фото з відкритих джерел

Багато з хворих на підтип пташиного грипу H5N6 перебувають у критичному стані, ще як мінімум шестеро людей померли.

Китай вакцинує домашню птицю від пташиного грипу, але вакцина, використана в минулому році, може лише частково захистити від нових вірусів, запобігаючи великим спалахам, але дозволяючи вірусу продовжувати циркулювати.

Що відомо про пташиний грип H5N6 

H5N6 є підтипом вірусу грипу А - його також називають вірусом пташиного грипу. З 2014 року в світі було зафіксовано щонайменше 48 випадків зараження, 26 з яких мали летальний результат. 

У листопаді та грудні 2016 року в Китаї були зареєстровані випадки захворювання H5N6. У цей же період сталися чотири спалахи, що призвело до знищення понад 170 тисяч птахів. 

У грудні вірус грипу H5N6 виявили у пташиному посліді в Гонконзі. У цьому ж місяці Південна Корея вперше оголосила найвищий рівень загрози пташиного грипу.

Вірус атакував Китай знову в 2020 році під час пандемії коронавірусу. Тоді H5N6 спричинив смерть 1840 з 2497 птахів на птахофабриці в китайській провінції Сичуань. Але вже через рік вірус почав поширюватися серед людей. 

У 2020 році в Китаї H5N6 спричинив смерть 1840 птахів Фото з відкритих джерел

Перший випадок захворювання людини за межами Китаю був виявлений в Лаосі. П'ятирічний хлопчик з провінції Луангпхабанг отримав позитивний результат після контакту з домашньою птицею. 

Після цього з липня по вересень 2021 року було зареєстровано як мінімум 16 одиничних випадків зараження H5N6. Тоді ж від вірусу померла 26-річна жінка з Гуйліня (міський округ у складі Гуансі-Чжуанського автономного району на півдні Китаю). 

3 жовтня Всесвітня організація охорони здоров'я заявила, що терміново потрібен більш широкий нагляд, щоб краще зрозуміти ризик і недавнє збільшення поширення інфекції на людей.

Згідно з даними китайського центру з контролю і профілактики захворювань, генетичне різноманіття і географічне поширення H5N6 серйозно загрожують птахівництву і здоров'ю людей.

 Як передається пташиний грип 

У птахів вірус грипу виділяється з калом і дихальними виділеннями. Найчастіше зараження відбувається після прямого контакту з виділеннями інфікованих птахів. Зокрема, зараженими можуть бути вода і корм тварин. Вірус стійкий до низьких температур. Він також може переноситися через сільськогосподарське обладнання і легко поширюватися від ферми до ферми.

Переносниками вірусу є дикі птахи, які зазвичай не хворіють. Це дозволяє їм переносити хворобу на великі відстані вздовж своїх міграційних шляхів.

Переносниками вірусу є дикі птахи Фото з відкритих джерел

Виділення заражених птахів потрапляють в рослини, повітря і воду. Вони можуть заразити людину і здорову птицю через воду при питті і купанні. 

Людина може заразитися грипом і після тісного контакту з інфікованою птахом.  У низці випадків можливе зараження людини при вживанні в їжу м'яса і яєць не в достатній термічній обробці. 

Новини за темою: До лікарень за тиждень госпіталізували 2021 людину: У Києві захворюваність на грип та ГРВІ зросла майже на 30%

У Всесвітній організації охорони здоров'я запевнили, що на сьогодні немає підтверджених випадків передачі пташиного грипу від людини до людини. Однак збільшення кількості хворих в Китаї вимагає негайного подальшого розслідування для оцінки ризику поширення вірусу серед людей. 

Як уберегтися від зараження

Пташиний грип - гостра інфекційна хвороба, яка є смертельно небезпечною для людини. Вірус вражає органи травлення, легені, шкіру і мозок. Зазвичай у людини інкубаційний період пташиного грипу триває 2-3 дні, але іноді може протікати і до тижня. 

Новини за темою: Одночасне захворювання на грип та коронавірус збільшує ризик смерті вдвічі, - лікар

Основними симптомами грипу є висока температура (до 39 градусів), озноб, м'язовий і головний болі, лихоманка.Пізніше у хворого з'являється кашель з мокротою, біль в горлі і бронхіт. Вірус вражає шлунково-кишковий тракт, що призводить до діареї, блювоти і болю в животі.

Як убезпечити себе від зараження: 

  • Дотримуйтесь правил особистої гігієни: мийте руки і використовуйте антисептичні засоби.
  • Намагайтеся не контактувати з дикими птахами і уникайте місць масового скупчення птахів.
  • Не дозволяйте дітям контактувати з птахами.
  • Вживайте в їжу тільки якісні і сертифіковані м'ясо і яйця птиці.
  • При контакті з потенційно інфікованою домашньою птицею обов'язково використовуйте захисні засоби: маску, рукавички, закритий одяг і взуття.
  • Якщо у вас є підозра на ознаки гострого респіраторного захворювання або інфекції очей, негайно звертайтеся до лікаря.

Відзначимо, найскладніше грип переносять діти до 5 років, дорослі старше 60 років, люди з ослабленим імунітетом і пацієнти з хронічними захворюваннями.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.