Тарифи на електроенергію зменшуються: Скільки доведеться платити і чого чекати далі

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Ціни на один з найголовніших енергоресурсів зміняться

Опалювальний сезон на порозі, а це означає, що ціни на житлово-комунальні послуги зростуть. Це пов’язано з низкою факторів – від інфляційних показників до подорожчання собівартості енергоресурсів. Але цього разу сценарій інший – ідеться про зменшення тарифу.

Далі розповідаємо про майбутні зміни у цінах на електричну енергію для побутових і непобутових споживачів в Україні.

Для кого знизяться тарифи на світло?

Перед початком опалювального сезону для українців почнуть діяти різні тарифи на електричну енергію – вони залежатимуть від обсягів спожитого енергоресурсу. У Міністерстві енергетики заявили, що це відбудеться уже з 1 жовтня. Для деяких домогосподарств вартість знизиться, а для когось зі споживачів (як побутових, так і непобутових) – зросте.

За словами міністра енергетики України Германа Галущенка, тарифи на світло для декого будуть зменшені. Він зазначив, що знижені тарифи торкнуться майже 80% українських домогосподарств. 

Повідомляється, що перед початком опалювального сезону для домогосподарств, які споживають менше, ніж 250 кіловат-годин на місяць, тариф на електроенергію буде знижений на 24 копійки. Відтак вартість 1 кіловата становитиме 1,44 гривні.

Квитанції із новими тарифами за спожиту у жовтні електроенергію українці отримають вже у листопаді.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України, знижений тариф у розмірі 1,44 гривні за 1 кіловат для домогосподарств, що використовують менше 250 кВт-год на місяць, діятиме до кінця квітня 2022 року. 

Новини за темою: Відключення ЖКП за борги: Хто залишиться без "комуналки" і якими будуть тарифи восени

Хто платитиме за електроенергію по-старому?

Ті українці, які використовують понад 250 кВт-год на місяць, продовжать платити за старим тарифом. Тобто для них вартість електроенергії залишиться на рівні 1,68 гривні за кіловат-годину.

Фото з відкритих джерел

Аналогічний тариф діятиме і для колективних побутових споживачів, тобто для мешканців багатоквартирних житлових  будинків, включаючи гуртожитки. Також ця ціна буде актуальною в контексті оплати за різні технічні цілі, освітлення дворів, сходів та номерних знаків.

Так само платитимуть за електроенергію, використану для роботи насосів і освітлення територій, дачно-будівельні та гаражно-будівельні кооперативи, садові товариства і кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків та релігійні організації. 

Новини за темою: Тарифи на тепло і гарячу воду знову зростуть: Хто платитиме більше восени і взимку

Причини зниження тарифів на світло

11 серпня цього року Кабмін вніс зміни до так званого механізму PSO (спеціальні обов’язки, що покладаються на виробників і постачальників електроенергії для забезпечення суспільних інтересів). Відповідно до цих урядових змін, передбачається зниження вартості електроенергії для більшої частини українців. Щоправда, у контексті постійних розмов чиновників енергетичного сектору про необхідність підвищення цін на електроенергію їх зниження виглядає надзвичайно дивно.

Окрім цього, на зменшення вартості електроенергії урядовці пішли через побоювання сезонних "тарифних" протестів (як це було у січні минулого року) та задля зниження градусу невдоволення громадян через ціни на комунальні послуги. 

Новини за темою: Тарифи на внутрішнє транспортування газу можуть зрости вдвічі-втричі після 2024 року, - експерт

Наслідки зниження тарифів на світло

Зниження тарифів на будь-яку комунальну послугу – дуже незвичайне явище в Україні. І якщо це таки відбувається, то значить, різницю між попереднім і новим зменшеним тарифом має покрити або держава, або котрийсь зі споживачів. Власне, в Україні так і станеться – за зниження тарифу на світло для 80% українців заплатять державні енергетичні компанії та бізнес.

Протягом кількох останніх місяців чиновники обирали з-поміж десяти сценаріїв перегляду тарифів на світло. Зрештою, було вирішено впровадити фінансову модель, при якій різницю між ринковим і встановленим тарифом на електроенергію для населення держава компенсує постачальникам живими грошима. Відтак з 1 жовтня субсидувати населення будуть за рахунок "Енергоатому" та "Укргідроенерго". І якщо раніше ці дві компанії продавали електроенергію за тарифами нижче ринкових, отримуючи від цього збитки, то тепер вони компенсуватимуть постачальникам різницю живими грошима.

Окрім цього, компенсуватиме певну частку різниці у вартості електроенергії і український бізнес. Це очікувано стане причиною збільшення витрат промисловості, малого та середнього бізнесу, що позначиться на кінцевій вартості їх товарів і послуг. Виходить, що за неринкові тарифи так чи інакше сплачуватимуть прості українці, купуючи дорожчі товари і послуги. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.