Новини » Світ Читать эту новость на русском

Світова енергетична криза через дефіцит газу: Чому шалено дорожчає блакитне паливо і до чого тут коронавірус

Топ-новина
Топ-новина
Європі не вистачає газу Фото з відкритих джерел

Енергетична криза накриває Європу і може загрожувати Україні

Коливання цін на газ у світі – явище звичне. Не для побутових користувачів, а у глобальному масштабі вартість блакитного палива часто змінюється, іноді щодня. І незважаючи на те що уряди країн відчувають прихід таких коливань, підготуватися до них не можуть.

Протягом останніх кількох місяців вартість газу у Європі стрімко зростає, встановивши на початку жовтня абсолютний рекорд — майже $2000 за тисячу кубометрів. Зараз ціна трохи знизилася, зупинившись на позначці $1110. Це стало передумовою енергетичної кризи – патова ситуація з газом у Європі може настати цієї зими. 

Далі розповімо про причини шаленого росту цін на блакитне паливо у Європі та очікування щодо вартості ресурсу, що напряму впливає на ціну продуктів.

Що сталося з цінами на газ у Європі?

$1969 – стільки коштувала тисяча кубометрів газу на початку жовтня-2021. Зараз ціни трохи вгамувалися, знизившись на 800 доларів. І подорожчання блакитного палива, і ще низка очевидних та опосередкованих причин призвели до дефіциту газу у Європі та підвели європейські країни до кризи. Так, приміром, у Великій Британії збанкрутували 13 енергетичних компаній, бо не могли купувати паливо за шалено високими цінами.

До причин неконтрольованого стрибка цін аналітики зараховують температурні зміни, запуск російського "Північного потоку - 2", хвилеподібне відновлення світової економіки після "ковідної" кризи і локдауну і "незручну" для Європи енергетичну політику Китаю. 

Погодні коливання. Йдеться і про холодну зиму, яка змусила використовувати блакитне паливо на опалення по максимуму, і про спекотне літо, коли кондиціонери працювали на повну. Тож багаторічні запаси газу вичерпалися і стали порожнечею. Відтак, Європа стикнулася з дефіцитом газу, а значить – і з подорожчанням, бо нестача будь-якого продукту спричиняє зростання його ціни.

"Постковідна" економіка. Більшість країн світу одночасно вийшли з локдауну, пов'язаного з пандемією коронавірусу, і почали стрімке відновлення своїх економік. Виробничі потужності запрацювали на повну і тепер потребують багато палива.

Китай як каталізатор цін на газ. Власне, Китай першим занурився у пандемію і першим вийшов з неї – тому саме ця країна викупила 80% скрапленого газу на світовому ринку. 

Китай потрохи переходить на "чисту" енергетику

Фото з відкритих джерел

До того ж Китай активно впроваджує перехід до "чистої" енергетики – повну відмову від неекологічного вугілля до газу до 2060 року. За останні роки попит на блакитне паливо виріс втричі. Щороку у Китаї підключають до газу по 15 мільйонів осіб – а це як населення цілої європейської країни. Саме тому перед китайською зимою через дефіцит газу зростають ціни у Європі. 

Новини за темою: Кабмін встановив ціни на газ постачальника "останньої надії" для населення та бюджетних установ

До чого тут Росія. У контексті запуску "Північного потоку - 2" Росія, як головний постачальник природного газу у Європу, почала маніпулювати цінами у Європі.

"Газпром" продає Європі 35% необхідного газу, а Міжнародна енергетична асоціація вважає, що Росія за бажання може збільшити поставки Євросоюзу на 15%. 

"Північний потік-2"

Фото з відкритих джерел

Водночас старший радник Держдепартаменту США з питань енергетичної безпеки Амос Хохштейн днями зазначив, що світ перебуває в умовах глобальної енергетичної кризи, і у Європі це стосується питання газу, бо таких цін "ще не бачили". До того ж він сказав, що якщо Росія може забезпечити додаткові поставки газу у Європу по "Північному потоку - 2", то може і повинна це зробити і через українську ГТС.

Зростання попиту у всій Європі. Внутрішній видобуток у Європі останнім часом падає, тому залежність від його імпорту зростає. 

У Європі - дефіцит газу Фото з відкритих джерел

Європа потребує газу, бо почала впроваджувати концепцію "зеленого переходу", відмовляючись від викопних "брудних" джерел енергії на користь "чистих". Вугілля відходить, натомість його замінює природний газ. Приміром, у Німеччині газ у структурі споживання вперше обігнав нафтопродукти, поновлювану і атомну енергетику, зайнявши третину загального енергобалансу країни і ставши головним джерелом енергії. 

Новини за темою: Приватні школи, дитячі садки та лікарні купуватимуть газ за ринковою ціною, - Шмигаль

Що в Україні кажуть про ціни на газ

За період 11-23 жовтня стартові ціни природного газу на Українській енергетичній біржі під час торгів ресурсом жовтня, листопада та грудня стабілізувалися. Заявки на купівлю і продаж газу формували десять компаній, зокрема "Нафтогаз Трейдинг", "Крафт Енерджі" і "Укренергоекспорт".

За два тижні було продано понад 20 мільйонів кубометрів газу жовтня у ГТС, 23 мільйони кубометрів газу листопада в ГТС та 1,2 мільйона кубометрів газу у ПСГ.

НАК "Нафтогаз України" розраховує, що до травня наступного року ціна на газ стабілізується і у річному тарифі населення отримає ціну газу на прийнятному рівні. 

Фото з відкритих джерел

У НБУ вважають, що зростання цін на газ у світі не відобразиться на платіжках українців. За словами заступника голови Нацбанку Сергія Ніколайчука, підвищення цін на газ, яке відбувається сьогодні на глобальних ринках, на тарифах майже не позначиться, враховуючи дію річних контрактів для домогосподарств.

Він зазначив, що наступного року реальний вплив подорожчання газу залежатиме від його вартості, що закладатиметься у нові річні контракти для домогосподарств. 

Новини за темою: В ЄС ініціюють розслідування зростання цін на газ у Європі

Внутрішні ціни на газ в Україні дуже залежать від цін на європейських хабах. У свою чергу страждає промисловість – українські підприємства залежать від газу і не можуть виготовляти конкурентоспроможний продукт, коли його собівартість надзвичайно висока. Приміром, Одеський припортовий завод вже припинив роботу через високі ціни на паливо. Зрештою, за подорожчання собівартості усіх товарів і послуг заплатять кінцеві покупці.

Незважаючи на те що побутові споживачі поки захищені від різкого зростання цін річним тарифом від газопостачальників, це не назавжди. Ситуація зміниться у квітні 2022 року, коли річний тариф переглянуть. І навряд чи у сторону зменшення. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.