Свято Вознесіння Господнього: Історія та традиції цього дня

Топ-новина
Топ-новина
Сьогодні - Вознесіння Господнє Фото з відкритих джерел

Свято Вознесіння – одне з центральних свят всього християнського світу

Сьогодні християни східного обряду відзначають свято Вознесіння Ісуса Христа – одне з дванадцяти найбільших свят православного календаря. Це день, коли, за біблійними розповідями, Син Божий піднявся у небо, а після цього апостоли сповнилися Святим Духом і почали проповідувати християнство.

Далі розповідаємо про історію світлого свята, а також про заборони, що традиційно укріпилися цього дня.

Історія і символізм Вознесіння Господнього

Вознесіння, як і Великдень та Трійця, є перехідним святом, його дата нефіксована і залежить від Пасхи. Вознесіння святкують на сороковий день після Світлої неділі, воно завжди припадає на четвер. Цього року Великдень припадав на 2 травня, а Вознесіння Господнє відповідно – на 10 червня. 

Вознесіння стало сюжетом для багатьох картин та ікон Фото з відкритих джерел

Повна назва свята — Вознесіння Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. Воно встановлене на честь вознесіння Ісуса Христа на небеса. У Біблії розказується, що після воскресіння Син Божий не раз з’являвся своїм учням, таким чином укріплюючи їхню віру і готуючи їх до сходження на них святого Духу.

Біблія розповідає, що у день вознесіння, тобто на сороковий день після воскресіння, Христос з’явився перед апостолами на горі Елеон. Там він благословив їх, попрощався та вознісся на небо на їхніх очах.

Одразу після цього до Христових учнів спустилися два ангели і сказали, що Ісус повернеться на Землю, щоб судити живих і мертвих. А поки Господь не залишить своїх учнів: він хоч і перестане бути в образі людини, та незримо перебуватиме поряд. 

Новини за темою: Грози та злива: Прогноз погоди в Україні на сьогодні

Традиції святкування Вознесіння

Цього дня у храмах служать святкові служби. Великодній період завершується, і у середу вранці в церквах востаннє звучать великодні піснеспіви. У середу ввечері уже служать урочисте Всенічне бдіння, а наступного дня – у четвер –  під час літургії священник читає Євангеліє від Марка, де описані події вознесіння Христа на небо.

Важлива, хоч і складна у реалізації традиція паломників полягає у відвіданні гори Елеон – там вони поклоняються каменю, звідки вознісся Христос.

Свято Вознесіння щороку припадає на четвер, тому посту, а відтак і жодних обмежень у їжі цього дня немає. Разом з тим цього дня віруючі намагаються відвідати церковні служби та приділити час молитві.

Заборони у свято Вознесіння

Як і у будь-яке релігійне свято, цього дня не можна сваритися, лихословити, псувати відносини з людьми, сердитися та злитися, бажати будь-кому зла, заздрити. Потрібно радіти, думати про хороше, намагатися перебувати у гарному настрої і зичити добра ближнім.  

Також цього дня варто відмовитися від важкої фізичної праці, від ремонту, роботи у городі та на подвір’ї, від домашніх прибирань. Усе це краще зробити напередодні свята.

А ще існує повір’я, згідно з яким на свято не можна голосно кричати, розкидати на вулиці сміття та плювати на землю. У народі казали, що так можна ненароком зачепити Христа, котрий проводить свій останній день на землі серед людей.

Також у Вознесіння не можна нічого різати і стригти. Церква не рекомендує цього дня вінчатися та влаштовувати церемонію укладення шлюбу.

Новини за темою: У Київ прийшло метеорологічне літо

Звичаї і народні прикмети на Вознесіння

У народі казали, що цього дня весна остаточно переходить в літо, погода стає по-справжньому спекотною, відцвітають фруктові дерева. 

Вознесіння, як і більшість православних свят, має у собі низку язичницьких звичаїв та побутових народних традицій, що формувалися сторіччями. В давнину на свято Вознесіння водили хороводи та влаштовували гучні веселі гуляння, щоб восени був гарний врожай. 

Вознесіння - велике свято для християн Фото з відкритих джерел

У домах пекли пироги з начинкою із зеленої цибулі та готували випічку під назвою "драбинки" – на них обов'язково робили сім "перекладин", що символізували ступені (за кількістю небес апокаліпсису). Її освячували в церкві та ходили у гості до родичів на частування. 

Донині вважається гріхом у період з Великодня до Вознесіння Христового відмовляти мандрівникам та нужденним – люди намагалися завжди подавати милостиню тим, хто просить.

Цікаво, що у католицтві на Вознесіння існує кілька особливих церковних обрядів, серед яких – благословення бобів і винограду під час меси або гасіння пасхальної свічки. У деяких церквах під час служби у день Вознесіння піднімають до стелі статую Христа – це символізує сам процес його Вознесіння на небо. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.