Свято Воздвиження Господнього Хреста: Історія та традиції цього дня

Топ-новина
Топ-новина
Господній Хрест Фото з відкритих джерел

Сьогодні – одне з найважливіших свят православного календаря

Щороку 27 вересня християни східного обряду відзначають велике свято – Воздвиження Хреста Господнього. Цей день присвячений головному символу християнства – хресту, на якому був розіп'ятий Ісус Христос. Це свято, як і багато інших великих свят православного календаря, сповнене як позитивних, так і негативних прикмет, обрядів та звичаїв, про які варто пам’ятати.

Далі розповідаємо про виникнення свята Воздвиження, а також про заборони і народні прикмети, які можуть бути актуальними цього дня.

Історія свята Воздвиження Хреста Господнього

Воздвиження Господнього Хреста православні східного обряду відзначають кожного року 27 вересня (14 вересня за старим стилем). Це неперехідне церковне свято, яке відноситься до особливих дванадесятих, до того ж має один день передпразництва і ще сім днів попразництва.

Слово "воздвиження" означає "піднесення", тобто урочисте прославляння Господнього Хреста. Повна назва свята – Воздвиження чесного і животворящого Хреста Господнього, а у народі його ще називають Здвиження. Вперше його відзначили у IV столітті після освячення храму Воскресіння Господнього, який був збудований на горі Голгофа, що у Єрусалимі. Саме 14 вересня 335 року було поставлено знайдений Хрест, на якому розіп'яли Ісуса Христа.

Існує історія, пов’язана з віднайденням Хреста. Вважається, що знайшла його у Палестині Гелена – матір імператора Костянтина Великого. Археологи під час розкопок виявили печеру Гробу Господнього і три хрести біля неї. Коло одного з них, згідно з давніми легендами, вилікувалася жінка, а померлий чоловік воскрес після дотику до хреста. Нібито саме після цього випадку і був визначений той самий Хрест, на якому розіп'яли Ісуса.

Господній Хрест Фото з відкритих джерел

На цьому історія Господнього Хреста не закінчилася. У VII столітті перський цар Хосров II пограбував Єрусалим, а Хрест відвіз до Персії. Звідки через 14 років святиню перевіз назад у Єрусалим імператор Іраклій. Як свідчать перекази, перед воротами міста дорогу йому перегороджував янгол до тих пір, поки він не зняв з себе корону і не переодягнувся у звичайний одяг. 

Новини за темою: Церква проти переходу українців із кирилиці на латиницю, - Патріарх Філарет

Традиції і обряди на Воздвиження

Варто відзначити, що свято Воздвиження є не лише почитанням святого Хреста, а й усвідомленням власне його Воздвиження, тобто піднесення, а це – особливо урочистий обряд прославляння Хреста.

Для православних християн дні Воздвиження Хреста Господнього поєднують у собі одразу дві події: розп'яття Ісуса Христа та його воскресіння. Хрест є свідченням того, що після земних страждань приходить очищення, прощення та Божа милість.

Враховуючи те, що свято Воздвиження певним чином стосується розп’яття Ісуса Христа та його смерті і прирівнюється до страсної п'ятниці, цього дня прийнято дотримуватися посту. Така традиція прийшла ще з давніх часів.  

Вважається, що цього дня обов'язково потрібно прийти до церкви і прочитати молитви "Животворящий Хрест Господній" і "Символ віри".

Віряни певні, що ті, хто на Воздвиження дотримується посту, отримає прощення семи гріхів, а ті, хто не дотримується, навпаки – набудуть семи непрощених гріхів.

Дивлячись на птахів, що відлітають у вирій, можна загадати бажання – кажуть, що воно неодмінно здійснюється. Також на Воздвиження потрібно щиро, від чистого серця, давати милостиню усім, хто просить, щоб не мати у житті невдач. 

Новини за темою: 6 місць України, що завадять осінній депресії: Мальовнича Буковина, кар’єри Калуша та парки Білої Церкви

Прикмети на Воздвиження Хреста Господнього

Народна, коротша, назва цього свята – Здвиження, походження якої пояснює приказка "земля ближче до зими движиться". Вважається, що з цього дня птахи відлітають у вирій, відчутно холодає.

За народними уявленнями, цього дня не можна ходити до лісу, щоб змії та ящірки, які саме повзуть до нор, не затягли у свою яму.

Прикмети кажуть, що 27 вересня закінчується бабине літо і суттєвого тепла чекати вже не варто.

Цього дня починається холод Фото з відкритих джерел

Якщо цього дня дує північний вітер, значить наступне літо буде теплим, якщо західний, то холодним.

Якщо журавлі летять високо, не поспішають і курличуть при цьому, то осінь буде теплою.

Ще кілька століть тому українці вірили, що цього дня не можна заходити в ліс, де людину міг вкрасти лісовик. Взагалі вважалося, що перед цим святом нечиста сила у вигляді злих духів намагається нашкодити людям, тому від неї захищалися молитвами і оберегами. 

Також здавна побутує правило – цього дня залишати вдома неторканою якусь страву. Це було частуванням, яке мало задобрити домовика, щоб він наглядав за будинком, допомагав по господарству, оберігав дім та відганяв нещастя від маленьких дітей у родині.

Окрім цього, вважалося, що мати цього дня у домі кота є доброю прикметою і гарантує достаток всім мешканцям будинку – тварини ніби брали на себе деякі "функції" домовика.

Цікава річ – у народі вірять, що приготована саме цього дня і заготовлена на зиму капуста вийде дуже смачною. 

Новини за темою: В Ізраїлі археологи знайшли стародавню церкву, якій 1500 років

Суворі заборони на Воздвиження

27 вересня нових справ не починають, щоб не отримати збитків.

Заборонено їсти продукти тваринного походження. На Воздвиження не можна порушувати піст, і господині накривали стіл "скромними" стравами без м'ясного.

Не варто влаштовувати гучного застілля, веселощів та розваг.

Не рекомендується позичати гроші, щоб не зазнати збитків.

Кажуть, що заборонено працювати на землі, бо нібито урожай на майбутній рік не достигне.

Також люди вірили, що погані думки цього дня можуть принести хвороби і відігнати удачу. Тому заборонялося сперечатися і сваритися як з родиною, так і з малознайомими людьми.

На Воздвиження вважали гріхом відмовляти комусь, хто потребує допомоги, було прийнято давати милостиню та пригощати жебраків їжею. Вірили, що доброта обов'язково повернеться із потроєною щедрістю.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.