Сумнівна податкова реформа: Що передбачає законопроект про податкове навантаження і чому експерти проти

Топ-новина
Топ-новина
В Україні можуть ухвалити новий податковий закон Фото з відкритих джерел

Якщо законопроект приймуть, Україна увійде у нову податкову реформу

На початку червня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зареєстрував у Верховній Раді проект закону щодо вирівнювання податкового навантаження для всіх, хто працює як офіційно, так и неофіційно. Інакше кажучи, документ є спробою врегулювати оподаткування в Україні.

Наразі у парламенті триває робота над законопроектом № 5600 про забезпечення збалансованості бюджетних надходжень. Але документ зацікавив не лише профільний комітет Ради, а й Європейську бізнес асоціацію. Українські та міжнародні експерти дещо стривожені законопроектом і просять його доопрацювати або навіть скасувати.

Далі розповідаємо про подробиці законопроекту № 5600, його вплив на податкову галузь країни у разі прийняття парламентарями, а також про причини невдоволення ним бізнес-спільноти.

Які зміни принесе законопроект № 5600

Мета законопроекту № 5600 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень" – підвищення ефективності використання економічних ресурсів України та усунення прогалин чинного законодавства для збалансованості бюджетних надходжень. Проте це доволі загальне пояснення, і воно вимагає деталізації.

Законопроект фактично має на меті збільшити усі податки і пропонує ввести більшість ініціатив уже з 1 липня цього року. При цьому варто пам’ятати, що Кабмін зовсім нещодавно прийняв Стратегію-2030, яка гарантує, що податки для бізнесу не зростатимуть. 

Уряд пропонує такі новації в оподаткуванні в Україні:

Плата за землю. Документ пропонує скасувати мораторій на індексацію нормативної грошової оцінки для всіх земель, крім сільськогосподарських угідь, яка використовується для цілей оподаткування плати за землю. Приміром, це стосується земель водного фонду: внутрішніх водоймищ, озер, ставків, водосховищ; земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення.

Надмірне підвищення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель автоматично спричинить ріст орендних ставок на землю і стане тягарем і для малих, і для середніх, і для великих підприємців. 

Законопроект пропонує скасувати пільги з оплати оренди землі, закріпленої за установами науки, які утримуються за рахунок державного або місцевого бюджетів, за умови нецільового її використання. Незрозумілим залишається механізм визначення статусу "нецільового використання". Не виключено, що це може стати лазівкою для корупції на місцях.  

Новини за темою: Нові побори від влади: Як податкова амністія вдарить по нерухомості українців

Податок на додану вартість (ПДВ). Кабмін пропонує оподатковувати операції з продажу новозбудованих квартир та/або будинків.

Також законопроект передбачає збільшити податок на доходи фізичних осіб від продажу третього і наступних об’єктів нерухомості - з 5% до 18%. Чинні ставки ПДФО для продажу протягом року першого об’єкту нерухомості (0%) і другого об’єкту (5%) не змінюватимуть.

Ця норма має змусити агентства та компанії, що скуповують квартири у новобудовах і перепродають, платити більше податків або зменшувати свій торговий оборот.

З одного боку, це непогане правило, яке, втім, може обернутися і проти звичайних громадян – фізичних осіб, котрі купують квартиру для себе та для здавання в оренду. Сплачуючи більші податки, власники підвищать ціни на оренду житла на 10-20%. За квартиру вартістю $100 тисяч потрібно буде реально сплатити на $20 тисяч більше.

Також документ пропонує ввести оподаткування податком на додану вартість операцій з реалізації Національним банком дорогоцінних металів фізичним і юридичним особам.

Податок на прибуток підприємств. Новий законопроект пропонує обкладати податком фінансову допомогу, надану пов’язаними особами. Документ передбачає збільшення фінансового результату (тобто чистого прибутку) на суму фінансової допомоги (наприклад, дотації від держави).

Екологічний податок. У законопроекті прописано збільшення ставок екологічного податку за викид забруднюючих речовин у воду – в 1,6 рази. До 2029 року пропонується  підвищити цей податок увосьмеро. За викиди двоокису вуглецю (СО2) – з 10 грн/т до 30 грн/т, за відходи для підприємств гірничої промисловості – з 0,49 грн/т до 1,5 грн/т. 

Новини за темою: Законослухняні громадяни можуть постраждати від податкової амністії, - ЗМІ

Акцизний податок. Нововведення стосуються введення акцизу на продаж електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії. Документ виключає електроенергію ВДЕ з групи товарів, на які не поширюється акциз. Це призведе до введення акцизного податку на "зелену" електрику на рівні 3,2%.

Відповідальність за несвоєчасне подання податкових накладних. Законопроект пропонує штраф у розмірі 40% від суми ПДВ накладної у разі порушення терміну реєстрації на 61-180 днів, а у разі порушення терміну реєстрації на 181+ днів – штраф у розмірі 50% суми ПДВ.

До того ж органи контролю зможуть отримати право клопотати про позбавлення права виїзду за кордон керівника підприємства, котре "прострочило" борг до повного його погашення.

Міжнародні експерти про нову податкову реформу

Передусім варто відзначити, що законопроект №5600 розробляли і подавали не без порушень. Реєстрація податкового законопроекту певним чином порушує законодавство. Справа у тім, що зміни до податкового законодавства відповідно до принципу стабільності не мають приймати пізніше, ніж за шість місяців до нового бюджетного періоду. Але у цьому випадку маємо ігнорування норм законодавства. 

Податковий закон викликав обурення у фахівців Фото з відкритих джерел

Проти документу категорично виступила Європейська бізнес асоціація, закликавши парламент України відкликати законопроект №5600, бо його норми можуть призвести до порушення стабільності податкового законодавства.

Виконавчий директор Європейської бізнес асоціації Анна Деревянко зазначила, що цей законопроект є прагненням не стимулювати розвиток економіки та бізнесу, а буд-якою ціною закрити "діру" у бюджеті шляхом збільшення ставок податків.

У Бізнес асоціації певні, що недоотримання бюджетом податків означає, що в Україні існує тіньова економіка та відсутні рівні правила гри. Саме з цим потрібно боротися, а не ухвалювати "проблемні" законопроекти, які можуть завести вітчизняну економіку у ще гірші умови.

Бізнес-спільнота ознайомилася із законопроектом №5600 ще до його реєстрації у парламенті і надала свої поправки, які не дозволяють документу нашкодити бізнесу  України. Але врахували лише кілька пропозицій.

Своєю чергою, Американська торгова палата також закликала відхилити документ взагалі через загрозу збільшення фіскального тиску на бізнес, негативного впливу на економіку та погіршення інвестиційного клімату в Україні.

Аграрні асоціації України, що входять до Всеукраїнського аграрного форуму, також проти законопроекту № 5600. Він є небезпечним і дискримінаційним відносно агровиробників та економіки загалом.

Тим часом заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Михайло Соколов підкреслив, що ключова проблема вказаного документа у тому, що мінімальне податкове навантаження насправді не є мінімальним – на рівні 5% від нормативно-грошової оцінки землі. 

Новини за темою: Верховна Рада схвалила податкову амністію для українців

*************

Поки що документ ретельно опрацьовують у парламенті, і дата голосування за нього невідома. Можливо, аргументи, обурення і тиск з боку експертів: економістів, фінансистів і представників агробізнесу - таки вплине на законотворців, і вони відмовляться від ідеї ухвалювати законопроект. А можливо, буде розроблений альтернативний документ, у якому врахують обґрунтовані зауваження українського бізнесу - і наслідки будуть не такими небезпечними для економіки та непідйомними для бізнесу. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.