Суд у справі збитого літака МН17: Підсумки першого дня слухань справи по суті

Топ-новина
Топ-новина

Катастрофа МН17

Фото з відкритих джерел

Звинувачені у збитті пасажирського літака не з’явилися в суд

У Нідерландах поновилися судові слухання у справі про збиття літака рейсу MH17 над Донбасом у липні 2014 року. Це старт чергового раунду розгляду справи – нарешті судді дійшли до слухань по суті.

Далі розповідаємо про деталі першого дня судового засідання у справі про збиття літака рейсу МН17. 

Поновлення судових слухань у справі про збиття літака

7 червня Окружний суд Гааги розпочав розгляд по суті у кримінальній справі про збиття літака рейсу MH17 у небі над Донбасом, що сталося у липні 2014 року. Процес відбудеться у судовому комплексі "Схіпхол". Запланована тривалість обговорення – три дні: 8-10 червня.

Під час процесу суд проведе підсумкове обговорення документів, що містять матеріали справи. Дещо пізніше – 17 і 18 червня – обвинувачення зможе відповісти на матеріали, а після цього слово нададуть захисту. 

Порядок денний судового слухання – це обговорення трьох головних питань: а) чи було збито літак ракетою "Бук"; б) чи було випущено ракету з поля неподалік Первомайського; в) чи брали участь у ракетному обстрілі звинувачені.

Катастрофа МН17 Reuters

Щоб привернути увагу, зокрема світової спільноти, до судового слухання, ініціативна група у Гаазі навпроти будівлі посольства Росії у Нідерландах поставила 298 білих стільців на згадку про жертв збитого літака. 

Новини за темою: Катастрофа МН17: На суді спростували версію свідків про українське походження "Буку"

Підсумки першого дня слухань

Підсудними є росіяни Сергій Дубінський, Олег Пулатов та Ігор Гіркін, а також українець Леонід Харченко. Вони досі не брали участь у слуханнях.

Головуючий суддя Гендрік Стейнгаюс розповів, що жоден із чотирьох звинувачених на судове слухання не прибув.

"Підозрювані - Гіркін, Дубінський та Харченко - не з'явилися у суд. Їм було повідомлено про це слухання. Розгляд справи проти цих трьох підозрюваних продовжується заочно. Це одночасне, але не спільне слухання кримінальної справи проти чотирьох підозрюваних", - розповів суддя.

При цьому четвертий звинувачений – Олег Пулатов –направив до суду команду адвокатів. Правозахисники спробували "просунути" на розгляд суду інші версії збиття літака або довести імунітет звинуваченого як комбата. Проте суд відкинув усі зауваження, взявши у розробку версію, яку висунула напередодні сторона обвинувачення.

Сторона обвинувачення та захист одного з чотирьох звинувачених Олега Пулатова можуть звертати увагу суду на конкретні деталі у справі.

Обвинувачений в авіакатастрофі літака МН17 Олег Пулатов

Фото з відкритих джерел

Головуючий суддя підкреслив, що кримінальна справа про катастрофу літака рейсу MH17 складається із 65 тисяч сторінок. За його словами, під час розгляду справи по суті не заплановано обговорення абсолютно всього, що представлено у матеріалах справи, натомість мова йтиме тільки про основні моменти. Він також наголосив, що безпосередньо позицію суду буде оголошено лише після завершення розгляду справи по суті. 

Новини за темою: Катастрофа МН17: У суді озвучили єдину версію

Тим часом США остаточно відмовили суду у передачі знімків запуску ракети "Бук", які гіпотетично могли б допомогти встановити винних у збитті літака МН17. Під час судових слухань представник Міністерства юстиції Нідерландів підкреслив, що Штати таки надали доступ до знімків представнику прокуратури, але відмовилися передавати їх  суду.

"Представник прокуратури отримав брифінг розвідки в США від кількох офіційних осіб, а також мав доступ до різних таємних і нетаємних документів. Частину основних метаданих і даних досліджень не надали йому для перевірки", – зазначили в міністерстві. 

Фото "Бука" про справі МН17 Фото з відкритих джерел

Річ у тім, що у 2014 році тодішній державний секретар США Джон Керрі зазначав, що американські супутники зафіксували місце запуску, траєкторію ракети і безпосередньо момент влучення у літак. Проте наразі США пояснюють свою відмову у подальшій співпраці із судом міркуваннями "захисту джерел розвідки". 

Новини за темою: Катастрофа МН17: У Bellingcat заявили, що усе вказує на російську ракету

Що далі?

Далі на порядку денному у суддів – розгляд питань стосовно зброї, якою збили літак MH17, а також з’ясування таких ключових моментів – чи був літак збитий ракетою "Бука", чи могла вона бути запущена з поля біля селища Первомайське, а також про роль чотирьох підсудних. 

До того ж суд має відповісти правозахисникам Олега Пулатова стосовно їхнього прохання до суду зачитувати окремі частини матеріалів справи на вимогу адвокатів одного із чотирьох наразі звинувачених у справі збиття літака, якщо їх вважають важливими для ухвалення рішення.

Слухання справи по суті триватиме з перервами аж до вересня поточного року. Це буде етап, протягом якого у суді допитуватимуть свідків, яких можна привести до зали. Також будуть представлені речові докази, які ще не оглядали. Нагадаємо, ті речові докази, які неможливо принести до зали, приміром, уламки збитого літака, судді вже оглянули наприкінці травня, а також побачили реконструкцію MH17. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.