Створено Бюро економічної безпеки: Які функції втратить СБУ і чого чекати українському бізнесу

Топ-новина
Топ-новина
Створено новий орган для розслідування фінансових злочинів Фото з відкритих джерел

Новий орган запрацює вже найближчим часом

Сьогодні президент України Володимир Зеленський підписав закон про створення Бюро економічної безпеки (БЕБ), прийнятий ще наприкінці січня цього року. Відтепер цей державний орган має забезпечувати розслідування економічних злочинів, "забравши" повноваження з ведення таких справ у СБУ, податкової міліції та Нацполіції.

Далі розповідаємо про особливості майбутньої роботи Бюро економічної безпеки та обов’язки службовців новоствореного відомства.

Що таке Бюро економічної безпеки і навіщо воно в Україні?

Ще навесні 2019 року, коли передвиборча кампанія кандидатів у президенти України була у розпалі, Володимир Зеленський завірив, що одним з перших його президентських нововведень буде нова Служба фінансових розслідувань. Цей державний орган розслідуватиме економічні злочини, тому українському бізнесу житиметься легше, адже його більше не будуть придушувати. Проте минуло майже два роки, перш ніж закон ухвалили, а президент його підписав.

Володимир Зеленський

Фото з відкритих джерел

Бюро економічної безпеки має стати єдиним органом, який буде займатися розслідуванням економічних злочинів, які досі вели фахівці податкової міліції, економічний підрозділ Національної поліції і так званий департамент "К" СБУ.

Окремий орган для розслідування всіх без винятку економічних правопорушень було створено через те, що податкова міліція нездатна професійно розслідувати економічні злочини, а інші перелічені відомства в принципі не повинні займатися такими справами.

Новостворене Бюро економічної безпеки має стати єдиним органом влади, відповідальним за боротьбу з економічними злочинами, та підвищити економічну безпеку України, зменшити тіньовий бізнес та збільшити надходження податків.

В Офісі президента заявили, що головна функція Бюро економічної безпеки – аналітична робота, а не силові повноваження. Фахівці БЕБ аналізуватимуть бенефіціарів фінансових операцій і визначатимуть наявність порушень закону в обігу коштів приватного бізнесу та державних структур.

Найближчим часом почнеться процес ліквідації податкової міліції, що триватиме 6 місяців. А поки триватимуть організаційні моменти - справи, підслідні Бюро, вестиме Генеральна прокуратура.  Коли у штаті Бюро набереться 30% працівників, усі провадження перейдуть до нього. 

Новини за темою: Ротації у Кабміні: Економіст спрогнозував, кого з урядовців віддадуть "на спалення"

Повноваження Бюро економічної безпеки

До функцій та завдань працівників новоствореного Бюро економічної безпеки належатимуть такі:

  • виявлення зон ризиків в економічній галузі шляхом аналізу структурованих і неструктурованих даних;
  • оцінка ризиків і загроз економічній безпеці України, напрацювання способів їхньої мінімізації та усунення;
  • надання пропозицій щодо усунення передумов для створення схем протиправної діяльності у сфері економіки;
  • запобігання, виявлення, припинення, розслідування кримінальних правопорушень, що посягають на економіку держави;
  • збір і аналіз даних про правопорушення, що впливають на економічну безпеку України, і визначення способів запобігання їхньому виникненню;
  • планування заходів у сфері протидії кримінальним правопорушенням, віднесеним законом до його підслідності;
  • виявлення і розслідування правопорушень, пов'язаних з отриманням та використанням міжнародної технічної допомоги;
  • складання аналітичних висновків і рекомендацій для державних органів для покращення регулювання відносин у сфері економіки;
  • розслідування ухилення від сплати податків та інші злочини, пов’язані з економікою (фінансове шахрайство, протиправне заволодіння майном підприємства, доведення до банкрутства тощо).

Новини за темою: В ООН покращили прогноз зростання світової економіки

БЕБ vs Податкова міліція – у чому різниця?

Податкова міліція протягом багатьох років була таким собі "каральним органом" для українського бізнесу, вічною загрозою раптових обшуків та арештів майна, недобросовісних розслідувань економічних злочинів, а іноді і відвертого свавілля деяких посадовців. Тепер же новий орган теоретично має виконувати ту ж роботу, що і податкова міліція, але законно, совісно, без зловживання повноваженнями і тиску на бізнес, що супроводжується силовими операціями, які часто називають "маски-шоу".

Фото з відкритих джерел

Ба більше – Бюро економічної безпеки має стати єдиним органом економічних розслідувань, створення якого прописане у зобов’язаннях України перед Міжнародним валютним фондом та Європейським Союзом.

Щоправда, не можна з упевненістю сказати, що Бюро економічної безпеки буде лише аналітичним органом: його працівники все ж виконуватимуть оперативно-розшукові функції та носитимуть зброю. Згідно із законом, існуватимуть аналітики та детективи, котрі матимуть спеціальні звання.

За великим рахунком, підписаний президентом закон про створення нового органу не є і не може бути в принципі гарантією завершення сумнозвісних обшуків, прозваних у народі "маски-шоу". Ніхто не гарантує відсутності порушень з боку посадовців і їхню чесність у роботі.

Новини за темою: У 2021 році ВВП України зросте на 4,6%, - Мінекономіки

Хто працюватиме у БЕБ?

Начальником Бюро буде директор, якого обиратимуть на відкритому конкурсі за участі дев’ятьох людей від РНБО, Верховної Ради та Кабінету міністрів. Роботу відомства координуватиме та контролюватиме Кабінет міністрів України. Тому за підсумками року Кабмін може визнати роботу директора Бюро незадовільною і звільнити його.

Кандидати на посаду працівників Бюро економічної безпеки проходитимуть психофізіологічне опитування із застосуванням поліграфа. При цьому його результати не стануть підставою відмовити претенденту. Відбір проводитимуть конкурсні комісії, тож посадовці податкової міліції, СБУ або Національної поліції автоматично не зможуть потрапити до Бюро.

Також не візьмуть на роботу тих, хто має судимість за кримінальне правопорушення, громадянство іншої держави, проблеми з антикорупційною перевіркою, заборгованість зі сплати аліментів. Наразі обіцяють, що посадовий оклад детектива становитиме не менше ніж 20 прожиткових мінімумів, тобто близько 45 тисяч гривень. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.