Старт опалювального сезону під загрозою: Чому у деяких областях України оголосили надзвичайну ситуацію

Топ-новина
Топ-новина
фото з відкритих джерел

Опалювальний сезон 2021-22 називають складним не тільки експерти, а й урядовці

Кожного року, незалежно від погоди, політичних та економічних реалій, старт опалювального сезону в Україні опиняється під загрозою. То висока собівартість газу, то аварії на тепломережах, то нестача фінансування на закупку блакитного палива – щось з цього переліку обов'язково виллється у глобальні проблеми, що загальмують початок опалювального періоду.

2021 рік не став винятком – тоді як у деяких містах України уже почали давати тепло в багатоквартирні будинки та об'єкти соціальної інфраструктури, в інших виникли проблеми, зокрема, з опаленням бюджетних установ. І проблеми такі великі, що подекуди місцева влада вже оголосила надзвичайну ситуацію.

Тим часом в Офісі президента проблем не бачать і кажуть, що газу вистачить усім на безперебійне проходження опалювального сезону. Проте експерти налаштовані не так оптимістично – вони повідомляють, що від газу відрізають навіть школи та лікарні.

Далі розповідаємо про складну ситуацію, що склалася з придбанням газу і подачею тепла та загострюється з наближенням старту опалювального сезону.

Надзвичайна ситуація у регіонах

У Львівській обласній державній адміністрації заявили, що більшість бюджетних установ регіону можуть залишитися без тепла. Причина у тому, що ці установи не уклали договори на постачання природного газу. Під час засідання обласної комісії ТЕБ та НС цю проблему визнали надзвичайною ситуацією техногенного характеру регіонального рівня.

На території Львівщини працює 825 бюджетних установ, які споживають газ для власних потреб. У них є понад 4 тисячі пунктів обліку газу, з яких на сьогодні включені лише 986, а це – 23,4%.

"Враховуючи тривалість проведених торгів у системі "Прозоро" та їх незавершення в частині визначення переможців як через відсутність достатньої кількості учасників, так і через значні коливання ціни на газ, маємо таку складну ситуацію у бюджетній сфері", - зазначив керівник департаменту паливно-енергетичного комплексу Львівської ОДА Богдан Кейван.

У Комісії ТЕБ та НС Львівської області заявили, що ситуація з відсутністю опалення в регіональних бюджетних установах є небезпечною для здоров’я населення та загрожує збитками. 

Департамент з питань цивільного захисту Львівської облдержадміністрації подав до ДСНС повідомлення про виникнення надзвичайної ситуації через відсутність газопостачання бюджетним установам. Це потрібно, щоб прийняти остаточне рішення щодо визначення рівня надзвичайної ситуації. 

Новини за темою: У КМДА розповіли, коли ввімкнуть опалення в Києві

Така ж ситуація виникла ще в кількох областях. Приміром, на Закарпатті регіональна комісія ТЕБ та НС оголосила надзвичайною ситуацію із постачанням природного газу бюджетним установам області через відмову постачальників доставляти паливо за непідвищеними цінами.

Постачальники, котрі до зростання цін виграли торги й уклали договори на постачання природного газу, відмовляються це робити, бо тепер ця ціна є значно нижчою за ринкову.

З опалювальним сезоном можуть виникнути складнощі фото з відкритих джерел

В Івано-Франківську також оголосили надзвичайну ситуацію через відсутність газу для бюджетних установ.

"Щойно мали позачергове засідання комісії з ТЕБ і НС. Маємо надзвичайну ситуацію в нашій громаді - відсутність постачання газу в бюджетні установи! А це є заклади охорони здоров’я, школи, садочки, соціальні заклади", - розповів міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Він зазначив, що сьогодні у медичних закладах міста температура сягає 18-19 градусів. До того ж, попри те, що на початку року була домовленість про ціни на газ за 7-8 гривень за кубометр, а тепер вона сягнула 30, це потягне за собою додатково 500 тисяч гривень з міського бюджету. 

Фото з відкритих джерел

Хмельницька обласна комісія з ТЕБ та НС визнала в регіоні надзвичайною ситуацією відсутність газу для бюджетних установ.

"Ситуація у нас на Хмельниччині, як і в усій країні, досить критична, адже майже у всіх бюджетних установах розірвані договори, що були укладені на початку року, на постачання газу у зв’язку з суттєвим зростанням його вартості", - розповів голова Хмельницької ОДА Сергій Гамалій. 

Новини за темою: Україна готова до опалювального сезону 2021-2022 на 99%, - Шмигаль

Що каже влада?

В Офісі президента заявили, що жодних проблем з газом у країні немає. І це незважаючи на рішення вказаних вище обласних комісій ТЕБ та НС щодо надзвичайних ситуацій з постачанням газу в регіонах. 

Кирило Тимошенко Фото з відкритих джерел

"Лунає багато маніпуляцій у пресі щодо тарифів на опалення. Також деякі "експерти" та ЗМІ розганяють паніку через проведення засідань обласних комісій ТЕБ та НС щодо оголошення надзвичайних ситуацій з постачанням газу в регіонах. Комісії ТЕБ та НС зараз збираються в областях лише для подолання технічних моментів з метою прискорення підписання договорів на постачання газу. Газу у сховищах цілком достатньо для потреб населення та соціальної сфери. Жодних проблем із цим немає", - прокоментував ситуацію перший заступник глави ОП Кирило Тимошенко.

Тарифи на газ для бюджетників

"Нафтогаз України" оприлюднив вартість газу для бюджетних та релігійних установ України. Медичним закладам та освітнім установам пропонують купувати газ за тарифом 13,7 гривень за кубометр без ПДВ та без урахування тарифу за транспортування.

Якщо врахувати доставку газу і ПДВ, то тариф для бюджетних установ складе 16,8 гривень за кубометр – ця ціна є більш ніж вдвічі нижчою за поточну місячну спотову. До того ж "Нафтогаз" пропонує контракт на 15 місяців, тобто до кінця 2022 року.

"Компанія не розраховує на отримання прибутку в межах цієї пропозиції. Але для нас вкрай важливо, щоб опалювальний сезон розпочався вчасно і школи, лікарні та інші бюджетні установи, громади точно були з теплом", - зазначили у "Нафтогазі". 

Новини за темою: У Києві вже майже 900 бюджетних закладів підключили до опалення, - КМДА

Перспективи опалювального сезону

Не дивлячись на оптимістичні завірення влади та безпосередньо Офісу президента, експерти не так впевнені у безперебійності опалювального сезону. Так, експерт, журналіст Володимир Кацман розповів, що від газу та теплопостачання відключають лікарні та школи – наразі така ситуація виникла в Херсоні та одному з районів Херсонської області. 

"Мужньо підходимо до опалювального сезону, а в результаті звертаємо, відрізаємо лікарні від газу, закриваємо школи, перекладаємо на місцеву владу, яка повинна всі гроші ввалити в те, щоб заробили в "Нафтогазі" деякі відомі товариші, і так далі", - зазначив Кацман.

Експерт з питань житлово-комунального господарства Аліна Логозяк каже, що опалювальний сезон у чотирьох містах України може не стартувати вчасно через величезні борги перед газопостачальниками. За її словами, станом на початок жовтня жодне місто України не готове до опалювального сезону, а головна проблема полягає у цінах на газ. 

По Україні триває підготовка до опалювального сезону фото з відкритих джерел

"Практично 80% постачальників газу не дали вартість на жовтень, вони не знають, якою вона буде. Вона варіюється в різних регіонах України від 34 грн до вже навіть 42 грн за метр кубічний газу", - резюмувала експерт.

Тим часом міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив, що поточний опалювальний сезон буде складним і він проходитиме на тлі міжнародної енергетичної кризи. При цьому уряд України вже вжив заходів для забезпечення стабільного і безпечного енергопостачання, а також для захисту українців від тарифних коливань.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.