США запроваджують трирівневий рейтинг корумпованих країн: Що це означає для світу

Топ-новина
Топ-новина
Держдеп США планує боротьбу з міжнародною корупцією Фото з відкритих джерел

У США корегують антикорупційне законодавство

Сполучені Штати Америки мають намір запровадити трирівневий рейтинг корумпованих країн. Це означає, що американське законодавство стосовно протидії міжнародній корупції може стати більш суворим. У такому випадку не виключено, що це матиме певний вплив на Україну і українські бізнес та політику.

Далі розповідаємо про "антикорупційне" законодавство Штатів, що може стати жорсткішим уже найближчим часом, а також про санкції, передбачені для найбільш корумпованих країн.

Як у США зміцнюють антикорупційне законодавство

Американські сенатори розпочали активну боротьбу з корупцією за кордоном. Нещодавно Комітет Сенату США з міжнародних справ схвалив два законопроекти, котрі посилюють можливості офіційного Вашингтона у боротьбі з міжнародною корупцією.

Схвалення Комітету Сенату США із міжнародних справ отримали законопроект, що уточнює положення "Глобального закону Магнітського" (Global Magnitsky Human Rights Accountability Reauthorization Act), і законопроект "Про боротьбу з корупцією у глобальному масштабі" (Combating Global Corruption Act of +2021).

Ці документи оновлюють наявне визначення корупційної діяльності. Проект закону про боротьбу з глобальною корупцією передбачає, що на основі достовірної інформації Державний департамент США складатиме публічний трирівневий рейтинг корупції. Рейтинг країн складатимуть залежно від того, наскільки корумпованою є влада певної країни і наскільки успішно у ній ведеться боротьба з корупцією. Далі Держдепартамент діятиме щодо влади країн, які потраплять у рейтинг, за певним алгоритмом. За великим рахунком, урядам таких держав загрожуватимуть серйозні санкції від США. 

Новини за темою: Робота антикорупціонером: Скільки заробляє керівництво НАБУ, НАЗК і САП та їхні заступники

При присвоєнні країнам місця у рейтингу корумпованості Держдеп США встановлюватиме такі стандарти боротьби з корупцією:

  • ухвалення законів і створення державних структур, запровадження політики і практики, що забороняють корупцію;
  • встановлення покарання за масштабну корупцію на рівні покарання, передбаченого за серйозні злочини;
  • наполегливі зусилля для викорінення корупції.

Обов'язковою вимогою для відповідності мінімальним стандартам боротьби з корупцією будуть такі кроки урядів країн: а) утримання від судового переслідування жертв корупції або її викривачів за те, що вони сприяли викриттю корупції; б) утримання від дискримінаційного поводження з такими особами.

Законопроект передбачає можливість накладення санкцій на іноземних діячів, залучених у масштабну корупцію у тих країнах, які займуть найнижчі позиції у рейтингу. Також у посольствах США у двох найбільш корумпованих країнах з переліку будуть визначені дипломати, які моніторитимуть боротьбу з корупцією у країні. Це може бути посол або призначена ним людина.

У США хочуть зменшити прояви корупції у світі Фото з відкритих джерел

Законопроект, що уточнює "Закон Магнітського" про глобальну відповідальність у сфері прав людини, дозволить президенту США здійснювати проти найбільш корумпованих країн такі кроки:

  • вводити санкції проти найближчих членів родин корупціонерів (маються на увазі члени подружжя, батьки, брати і сестри, а також діти, зокрема дорослі);
  • вводити санкції проти тих, хто порушує права людини.

До того ж у законопроекті докладно описано поняття корупційної діяльності. Це експропріація приватних активів в особистих цілях; незаконні дії, пов'язані з державними контрактами або видобутком природних ресурсів, а також хабарництво та переведення або сприяння переведенню доходів від корупції. 

Новини за темою: Кузьмін: США створюють в Україні нові "антикорупційні оперативні групи", утримання яких обійдеться у 50 млн доларів

Проти кого націлені антикорупційні закони США?

Штати завзято взялися за зміцнення антикорупційного законодавства, спрямованого проти урядів, що не виконують міжнародні антикорупційні зобов’язання.

На найнижчий рівень трирівневої системи потраплять країни, які за оцінкою не відповідають вимогам і не докладають жодних зусиль у боротьбі з корупцією або використовують антикорупційні закони для атак на політичних опонентів. Представників влади цих країн розглянуть для внесення до "списку Магнітського".

Окрім цього, США можуть скасовувати візи та заморожувати активи осіб, які причетні до корупції та порушень прав людини: юристів, бухгалтерів, аудиторів, консультантів, фахівців з нерухомості. 

Штати будуть застосовувати санкції до урядовців з "корупційних" країн Reuters

Відповідно до законопроекту про боротьбу з глобальною корупцією, під час формування переліку корумпованих країн Держдеп США звертатиме увагу, окрім іншого, на експорт корупції. Своєю чергою, це, ймовірно, може вплинути на Росію через будівництво "Північного потоку - 2". У той же час самі Штати певним чином також причетні до підтримки російського енергетичного сектору. Йдеться про щоденний імпорт з Росії до США близько 650 тисяч барелів нафти по 70 доларів за кожен. Це десятки мільярдів доларів на рік.

Тому для того щоб закон запрацював на повну, впевнені сенатори, необхідно зупинити так звану паливну олігархію і припинити купувати у Росії нафту на мільярди доларів. Наразі йдеться про вирішення цієї проблеми через більш активний розвиток енергетики США. 

Новини за темою: Зеленський просить Верховну Раду прийняти антикорупційну стратегію

Що це означає для України?

Разом із двома вказаними законопроектами на розгляді Комітету Сенату США з міжнародних справ перебуває ще один антикорупційний законопроект. Йдеться про "Закон про протидію російській та іншій зарубіжній клептократії" (Countering Russian and Other Overseas Kleptocracy Act, або CROOK Act).

Відповідно до нього, у Міністерстві фінансів США мають створити Фонд антикорупційних дій. Фонд займатиметься наданням допомоги іноземним державам у боротьбі з корупцією і розвитку структури управління, заснованої на верховенстві закону. До цього фонду надходитимуть кошти, отримані від штрафів за корупційну діяльність.

Не виключено, що Україна потрапить до переліку країн із високою корупцією. Це видається особливо очевидним, якщо поглянути на місце України в Індексі сприйняття корупції, щорічному рейтингу країн від міжнародної організації Transparency International. Рейтинг складено за показником рівня корупції, що ґрунтується на оцінках підприємців та аналітиків. У рейтингу за 2018 рік відображено сприйняття корупції у 180 країнах за шкалою від 100 (немає корупції) до 0 (сильна корупція). Україна перебуває на 120-му місці – це, без сумніву, невтішна констатація факту наявності корупції у нашій країні. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.