США відкриють стратегічний запас нафти: Навіщо Вашингтон вмовляє світ наростити видобуток чорного золота і знизити ціну на нього

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Штати вмовили світ знижувати ціну на нафту

Днями стало відомо, що США вирішили "розпакувати" стратегічні запаси нафти. Варто зазначити, що уряд країни має вагомі аргументи на користь такого рішення. Після цього анонсу 23 листопада ціна нафти Brent зросла на $1. Зміни, що виглядають незначними і навіть непомітними, у масштабах нафтових торгів нестимуть колосальні зміни у витратах покупців і прибутках продавців нафти.

Гойдалки цін на нафту – як догори, так і донизу – зазвичай відображаються на всіх економічних галузях кожної країни світу. Далі розповідаємо про подорожчання чорного золота, а також про історію цінових коливань на нафтовому ринку під час пандемії коронавірусу.

Що відбувається на ринку нафти і до чого тут США

На початку цього тижня президент США Джо Байден заявив, що Міністерство енергетики має на меті задіяти стратегічний резерв нафти, звільнивши зі сховищ 50 мільйонів барелів палива. На переконання американського лідера, це потрібно для того, аби трохи стримати ціни на чорне золото.

Джо Байден

Bloomberg

Із загального обсягу нафти 32 мільйони барелів надійдуть на ринок протягом наступних кількох місяців, а пізніше будуть запущені ще 18 мільйонів барелів.

Байден вирішив відкрити стратегічний запас палива, аби прибрати невідповідність між пропозицією і попитом на нафту через пандемію, а також щоб знизити для американців ціну на ресурс, що почала зростати останнім часом. Проте така ініціатива президента Сполучених Штатів спровокувала зворотній ефект і сприяла ажіотажу навколо нафти, ще більше "піднявши" її вартість.

Примітно, що разом зі Штатами "розпечатати" свої запаси хочуть Китай, Японія, Південна Корея, Індія та Велика Британія. І для США, і для усіх інших вказаних країн це буде першим подібним кроком за всю історію нафтових торгів.

Фото з відкритих джерел

В Адміністрації президента США зазначили, що з моменту витоку до ЗМІ інформації про звільнення запасів нафти ціни на чорне золото впали на 10%.Щоправда, одразу після заяви Джо Байдена вартість нафти Brent перевищила $80 за барель. За п’ять хвилин вівторка, 23 листопада (з 15:20 до 15:25), ціна на ф’ючерс Brent зросла на 1,3%, таким чином подорожчавши на 1 долар – з $79,10 до $80,16.

Вартість грудневих ф'ючерсів на Brent на лондонській біржі ICE Futures становить $83,99 за барель, що на $1,34 (1,63%) вище за ціну на час закриття попередньої сесії. А січневі ф’ючерси на Brent на ICE Futures станом на вечір 23 листопада подорожчали до $81,54 за барель. 

Новини за темою: Newsweek: США не повинні давати Україні гарантії безпеки і військову допомогу

Навіщо Штатам "відкорковувати" нафтові сховища?

Рішення Джо Байдена підтримало нафтові котирування, адже 50 мільйонів барелів – це не багато для Штатів, і такий обсяг не призведе до принципової зміни балансу попиту і пропозиції на світовому ринку. Це – 8,2% від загального обсягу стратегічних нафтових резервів США, обсяг, який Штати видобувають за п’ять днів.

Наразі США не мають дефіциту нафти, їхній стратегічний нафтовий резерв (Strategic Petroleum Reserve / SPR) становить 606 мільйонів барелів. SPR – це стратегічний нафтовий резерв США у чотирьох природних підземних сховищах вздовж узбережжя Мексиканської затоки у Техасі та Луїзіані. Його максимальна ємність становить 727 мільйонів барелів.

Фото з відкритих джерел

Використання резервів дозволить збільшити пропозицію нафти на глобальному ринку і досягнути зниження цін. Метою "розпакування" стратегічних запасів нафти є тиск на ОПЕК+ і мотивація для країн альянсу нарощувати видобування нафти, незважаючи на обіцянку не перевищувати певний ліміт. У США певні, що такий стан справ спричинить дефіцит нафти на ринку (пропозиція нафти не встигає за попитом на тлі відновлення світової економіки) і стане причиною подорожчання палива і прискорення інфляції. Тому є сенс розпакувати запаси нафти, збагатити ринок, загальмувати дефіцит і зростання ціни на нафту у майбутньому.

До речі, чергове засідання групи ОПЕК+ заплановане на 2 грудня і поки невідомо, чи захочуть учасники збільшити видобуток нафти, переступивши через узгоджені раніше 400 тисяч барелів на добу. 

Новини за темою: У "Нафтогазі" розповіли, коли можуть зняти санкції США проти "Північного потоку - 2"

Чому нафта дешевшала, а тепер дорожчає?

Історія останніх нафтових "гойдалок" тривала, і ключові зрушення у ній спостерігалися влітку 2020 року – через вплив пандемії коронавірусу. Шалене зниження світових цін на нафту почалося 6 березня 2020 року після невдалої угоди ОПЕК+ (Організація країн – експортерів нафти). Тоді ціна Brent впала до $45,5 за барель.

9 березня падіння цін на нафту перевищило 30% (це був добовий антирекорд з 1991 року) – котирування Brent опустилися до безпрецедентних $31,27 за барель.

Тоді ОПЕК і Росія не змогли домовитися про конкретні обсяги скорочення видобутку нафти через коронавірусну кризу. Приміром, Саудівська Аравія виступала за різке зниження поставок нафти, а Росія була проти цього.

Фото з відкритих джерел

Зрештою, у квітні російська нафта Urals подешевшала до $10,5 за барель, і її експорт з Західного Сибіру став нерентабельним.

З червня 2020 року вартість нафти Brent опускалася нижче $40, а до кінця літа трималися на рівні $43-45 за барель. У грудні чорне золото перевищило позначку $50, а у лютому 2021 року ціна на Brent піднялася вище $66 вперше з січня 2020 року. У березні цього року, через рік з моменту падіння, ціна ф’ючерсів Brent досягнула $70 за барель.

Фото з відкритих джерел

У жовтні нафта дорожчала через підвищений попит та дефіцит. Ціни на нафту зростали на тлі відновлення економічної активності й обмеження пропозиції з боку великих виробників. Протягом жовтня вартість палива коливалася від $79 до $81 за барель.

Ціни зросли і можуть зростати далі, адже кількість вакцинованих груп населення по всьому світу зростає, бізнес виходить з карантину і починає повноцінно працювати, відновлюючи економічну активність. Відтак, зростає в попиті ціна на газ, а тому нафта стає привабливішим пальним для виробників електроенергії. Саме тому ринки сирої нафти зростають. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.