Новини » Економіка Читать эту новость на русском

США допоможе Україні збудувати енергоблоки на Хмельницькій АЕС: Подробиці договорів від "Енергоатому" і Westinghouse

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Проект буде дорогим і перспективним

Український "Енергоатом" та американська компанія Westinghouse в рамках міжнародної конференції "Атомні можливості для розвитку країни" домовилися про проектування двох енергоблоків на одній з українських атомних електростанцій. Це означає, що проекти будівництва нових енергоблоків на АЕС реалізовуватимуть за новітньою технологією і за підтримки американських професіоналів.

Далі розповідаємо про деталі підписаного договору, а також про перспективи розвитку української атомної галузі.

Що відомо про підписані угоди

Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", яка є оператором всіх діючих атомних електростанцій України, 22 листопада підписала дві угоди з американською компанією Westinghouse про співпрацю. Документами передбачається початок реалізації проектів будівництва двох нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС за технологією АР1000.

Відомо, що перша угода передбачає закупівлю послуг американської компанії з проектування енергоблоків, а друга – придбання тренажера й обладнання з тривалим терміном експлуатації.

Генеральний директор Westinghouse Патрік Фрагман розповів, що нові реактори можуть замінити частину діючих енергоблоків, які збудовано за російськими технологіями АР1000.

"Ми чекаємо на той момент, коли реактори АР1000 з’являться тут. Україна має велику кількість викликів у енергетиці та поступово має вивести з експлуатації реактори російського типу й побудувати нові станції", - сказав Фрагман.

За словами тимчасового виконувача обов'язків президента "Енергоатома" Петра Котіна, компанія планує до 2040 року збільшити установлену потужність атомних електростанцій.

Петро Котін Фото з відкритих джерел

"Наша мета – 24 ГВт атомних потужностей до 2040 року. Ми збираємося це зробити силами наших фахівців та за допомогою наших міжнародних партнерів", - зазначив Котін.

Також він розповів, що завчасна закупівля тренажера дозволить підготувати персонал задовго до моменту введення енергоблоків в експлуатацію. АР1000 є новою для України технологією, тому розпочати навчання інспекторів потрібно вже зараз, щоб вони пізніше почали навчати персонал. Українська сторона не хоче витрачати на це час потім, тому закуповує тренажер у першу чергу. До того ж угода передбачає авансове фінансування обладнання, яке має тривалий цикл виготовлення. 

Новини за темою: В Україні 20 блоків ТЕС і ТЕЦ не працюють через відсутність палива, - Укренерго

Домовленості з компанією Westinghouse, окрім іншого, передбачають підготовку пілотних проектів стосовно будівництва енергоблоків. Передусім йдеться про підготовку інфраструктури і тестування майданчика, на якому енергоблоки будуть розміщені.

У презентації НАЕК, представленій на конференції, вказується сума будівництва одного енергоблоку орієнтовно в межах $5 млрд.

Проте Петро Котін поки не назвав суму фінансування будівництва двох нових енергоблоків за технологією компанії Westinghouse, зазначивши, що фінансування передбачається через US Eximbank, а переговори стосовно інвестицій ще тривають.

При цьому міністр енергетики Герман Галущенко зазначив, що розглядаються вигідні для України умови надання фінансування: "Я б не хотів до ухвалення остаточного рішення конкретизувати, але скажу: йдеться про термін використання коштів протягом 18 років під дуже низькі відсотки".

Окрім цього, Галущенко зазначив, що підписані угоди з Westinghouse є вкрай важливими, оскільки енергоблоки АР 1000 ще не ліцензовано в Україні і не хотілося б, щоб питання ліцензування затяглося. 

Хмельницька АЕС Фото з відкритих джерел

Технологія AP1000 компанії Westinghouse – єдина з технологій реакторів покоління III+, яка була ліцензована Комісією з ядерного регулювання США й у деяких країнах Європи та Азії. Чотири блоки AP1000 уже працюють у Китаї, будівництво ще двох енергоблоків AP1000 скоро буде завершено на АЕС Воглом у США. 

Новини за темою: На сайт "Енергоатома" здійснили хакерську атаку

Що передувало українсько-американській домовленості

Відомо, що 22 вересня 2020 року президент України Володимир Зеленський підписав указ № 406 "Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній галузі і подальшого розвитку ядерної енергетики", яким фактично доручив Кабінету міністрів внести на розгляд парламенту законопроект про розміщення, проектування і будівництво енергоблоків №3 і № 4 Хмельницької атомної електростанції.

За словами Петра Котіна, у вересні минулого року завершився підготовчий етап добудови енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС потужністю по 1000 МВт.

Будівництво 3-го і 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС було розпочато у 1985-86 роки і фактично триває досі. Зведення енергоблоків увійшло до затвердженого урядом переліку пріоритетних для держави інвестиційних проектів на період до 2023 року. Завершення будівництва в "Енергоатомі" планували у 2026 році. 

Новини за темою: У Міненергетики закликають "не спекулювати" на темі віялових відключень

Цьогоріч процес будівництва отримав новий внесок. Так, 31 серпня 2021 року під час візиту президента України Володимира Зеленського у США держпідприємство "Енергоатом" та американська корпорація Westinghouse підписали меморандум про спільну добудову енергоблоку Хмельницької АЕС. Після цього було домовлено про будівництво ще чотирьох атомних енергоблоків. Вартість проекту тоді оцінили у $25-30 мільярдів.  

Хмельницька АЕС Фото з відкритих джерел

Очільник "Енергоатому" Петро Котін тоді заявляв, що у довгостроковій перспективі – застосування Україною технології AP1000, апробованої реакторної установки покоління III+ потужністю близько 1100 МВт, її інноваційність та дбайливе ставлення до навколишнього середовища. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.