"Скіфське золото" повернеться в Україну: Подробиці рішення Амстердамського суду

Топ-новина
Топ-новина
Один з експонатів з колекції "скіфського золота" Фото з відкритих джерел

Здається, судовий процес завершився

Днями стало відомо, що музейний експонат, знаний як "скіфське золото", котрий до 2014 року перебував у Криму, має бути передано Україні. Таке рішення ухвалив апеляційний суд Амстердаму.

Далі розповідаємо про багаторічну епопею зі "скіфським золотом", що історично належить нашій країні. 

Що відомо про рішення суду

У вівторок, 26 жовтня, апеляційний суд Амстердаму (Нідерланди) постановив передати "скіфське золото" Україні. Таке рішення стало результатом семирічного розгляду справи про приналежність золота.

"Рішення передбачає, що музейні експонати будуть передані до Державного історичного музею України в Києві до стабілізації ситуації в Криму. Це тимчасовий захід…Хоч музейні експонати походять із Криму і в цьому сенсі також можуть розглядатися як спадщина Криму, вони є частиною культурної спадщини України, оскільки остання існує як незалежна держава з 1991 року. Музейні експонати належать Музейному фонду держави Україна", - йдеться у рішенні суду. 

"Скіфське золото" Фото з відкритих джерел

Відомо, що рішення апеляційного суду ще можна буде оскаржити у Верховному суді Нідерландів. Наразі Музей Алларда Пірсона, у стінах якого знаходилося "скіфське золото" протягом семи років, продовжить зберігати ці експонати до остаточного рішення про їхню приналежність.

Виставка була першою науково-експозиційною і культурно-освітньою основою, що об'єднує видатні пам'ятки культурного надбання України. Вона висвітлювала давню історію Криму, який через історично-політичні події є об'єктом перетину різних етносів та різних державних утворень протягом багатьох століть. 

Новини за темою: У Полтавській області археологи знайшли унікальні скляні підвіски скіфської доби

Реакція України і Росії

Президент України Володимир Зеленський уже відреагував на рішення суду.

"Довгоочікувана перемога в суді Амстердама! "Скіфське золото" повернеться до України. Вдячний суду за справедливе рішення, а командам Мін’юсту, МЗС, МКІП України за результат. Ми завжди повертаємо своє. Спочатку повернемо "скіфське золото", а потім і Крим", - написав президент у твітері.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також прокоментував судову перемогу.

"Скіфське золото" повернеться додому, до України. Це велика перемога. Ми повернемо собі не просто музейні експонати, а частину нашого національного коду. Реліквії, які свідчать про тисячі років нашої історії", - зазначив Кулеба.

У той же час у Москві напередодні судового рішення прес-секретар президента Дмитро Пєсков заявив, що юристи і Мінкульт стежать за долею "скіфського золота", а вже опісля ухвали ситуацію не коментували. 

Новини за темою: У Хмельницькій області археологи під час розкопок виявили скіфське поселення

Історія зі "скіфським золотом" в Україні

"Скіфським золотом" називають старовинну збірну колекцію історико-культурних цінностей, що складається з понад двох тисяч предметів загальною вартістю півтора мільйони євро. Це експонати культури скіфів, сарматів, готів, виявлені під час досліджень на території Неаполя Скіфського, зокрема, бронзові і срібні прикраси кінської збруї, глиняний посуд, предмети декоративного і прикладного мистецтва, предмети побуту (ложки, тарілки, глечики). 

Експонат колекції "скіфського золота" Фото з відкритих джерел

У липні 2013 року колекцію вивезли з Криму, де вона знаходилася, до Рейнського крайового музею (місто Бонн, Німеччина) на виставку, що проходила до лютого 2014 року.

Влітку того ж року колекцію "скіфського золота" перевезли до археологічного музею Алларда Пірсона в Амстердамі. Музей організував виставку "Крим: золотий острів у Чорному морі", де були представлені експонати з чотирьох кримських музеїв: Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Національний заповідник "Херсонес Таврійський" і Бахчисарайський історико-культурний заповідник. Виставка в Амстердамі завершилася 31 серпня 2014 року, але "скіфське золото" у Крим так і не повернулося і не було передане на материкову Україну через перехід Кримського півострова до складу Росії у березні 2014 року. Справа у тому, що виставка поза межами Криму у період, коли його доля вирішувалася Росією, створила судовий інцидент щодо того, якій стороні належатиме частина експонатів: державі-організатору (Україні) чи кримським музеям. 

Новини за темою: Під час ремонту дороги будівельники знищили скіфський курган на Черкащині

Варто відзначити, що 4 вересня 2014 року 19 експонатів "скіфського золота", зокрема золоті щит і меч, повернулися до України і були виставлені у Музеї історичних коштовностей України на території Києво-Печерської Лаври. Решта ж зібрання — 565 музейних предметів та 2 111 одиниць зберігання, загальна вартість яких становить майже €1,5 мільйона, — стала об'єктом судових суперечок між Україною і музеєм Алларда Пірсона.

Перше зрушення у цьому питанні відбулося ще у грудні 2016 року. Тоді Окружний суд Амстердаму ухвалив рішення, згідно з яким колекція "скіфського золота" має належати Україні, а не Криму, що залишається тимчасово окупованим Росією. Рішення було винесено на підставі конвенції ЮНЕСКО.

Тодішній міністр юстиції України Павло Петренко зазначив, що процес передачі скарбів може тривати довго, а Україна має відшкодувати 111 тисяч євро нідерландському музею за вимушене зберігання колекції.

Проте у березні 2017 року Апеляційний суд Амстердаму отримав від російської влади, представленої у Криму, апеляцію на попереднє рішення суду. Там заявили, що "скіфське золото" має зберігатися на півострові.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.