Щеплення від коронавірусу дітям: Коли в Україні почнуть вакцинувати неповнолітніх від COVID-19 і де у світі така імунізація дозволена

Топ-новина
Топ-новина
Вакцинація дітей от-от розпочнеться фото з відкритих джерел

МОЗ України от-от офіційно дозволить вакцинувати від ковіду дітей

Український уряд планує розпочати кампанію вакцинації дітей від коронавірусу. Це питання поки залишається невирішеним не лише в Україні, а й в інших країнах світу, через низку сумнівів щодо доцільності введення препарату дітям. Існує припущення, мовляв, дитячий імунітет не потребує додаткового, спеціального імунітету від коронавірусу. До того ж спеціалісти не знають, якою буде реакція дитячого організму на вакцину через відсутність клінічних випробувань.

Далі розповідаємо про перспективи вакцинування дітей в Україні, а також про те, як вирішили щепити неповнолітніх в інших країнах.

Темпи і причини інфікування COVID-19 серед дітей

Протягом останнього тижня повідомляється про понад 9000 випадків інфікування COVID-19 у дітей. За 11 жовтня було зафіксовано 1262 випадки захворювання неповнолітніх осіб, за 12 жовтня – 1588, за 13 жовтня – 1748, за 14 жовтня – 1177, за 15 жовтня – 1105, за 16 жовтня – 1086, за 17 жовтня – 790 випадків. Віднедавна 15-20% добових випадків інфікування коронавірусом – це "дитячі" випадки.

За даними звіту Національної академії наук, в Україні рівень захворюваності на COVID-19 серед дітей і молоді у вікових категоріях 0-9 і 10-19 років уперше перевищив максимальні показники за весь час пандемії з весни 2020 року. До того ж кількість Сovid-госпіталізацій серед неповнолітніх наближається до рекордного показника. Ймовірно, причини такої ситуації доволі тривіальні – багато контактів у школі, неносіння масок у громадському транспорті та закритих приміщеннях, стрімке розповсюдження штаму "Дельта", а  також інфікування від дорослих членів сім'ї. 

Новини за темою: В Україні не зафіксували жодної смерті внаслідок вакцинації від коронавірусу, – експерт

Що думають про вакцинацію дітей в Україні

Ще у середині липні цього року Міністерство охорони здоров'я України затвердило рекомендації Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики щодо вакцинації дітей віком від 12 років вакциною Comirnaty виробництва BioNTech/Pfizer.

МОЗ врахував рекомендаціїї Всесвітньої організації охорони здоров'я та наукові дослідження, дозволивши використовувати препарат для дітей за певних умов, як-от: високий ризик важкого перебігу коронавірусу і розвитку ускладнень після нього через супутні хвороби.

Серед інших причин – вакцинація з метою об'єднання сім'ї для виїзду до країни, де для перетину кордону необхідний ковід-сертифікат, або ж для виїзду на навчання в країну, де для перетину кордону або для навчання потрібні аналогічні документи. Було вирішено вводити дітям віком від 12 років дві дози по 0,3 мілілітра вакцини Comirnaty з інтервалом у 21-28 днів. Проте з тих пір вакцинація підлітків в Україні не набула значних масштабів.

Аж ось наприкінці вересня міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що в Україні скоро запустять масову кампанію з вакцинації серед підлітків після того, як вакцинують 50% дорослого населення по країні. Тоді ж стало відомо, що Міністерство охорони здоров'я України хоч і не рекомендує проводити вакцинацію дітей від 12 років на національному рівні, та все ж не забороняє робити щеплення цій віковій групі.

Вакцинацією дітей в Україні займається МОЗ фото з відкритих джерел

Кабінет міністрів України, Держспоживстандарт і Міністерство охорони здоров'я розглядають можливість впровадження вакцинації для дітей віком від 12-14 років. І хоч хворіють діти різного віку, у тому числі і зовсім малі, щеплення робитимуть спочатку підліткам віком 12-14+ років.

Про плани вакцинувати дітей розповіли глава Комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації Михайло Радуцький і начальник Головного управління Держспоживслужби у Києві Олег Рубан. Він також зазначив, що необхідна документація для щеплення дітей віком від 14-ти років уже готова, тоді як аналогічне рішення приймають і стосовно дітей-підлітків віком від 12 років. До того ж на черзі – схвалення вакцинації препаратами Pfizer дітей від 5 років.

Незважаючи на те що пакет документів стосовно вакцинації від коронавірусу дітей віком від 14 років уже розроблено, є й інші етапи підготовки до запуску кампанії. Їх впроваджуватиме Міністерство охорони здоров'я. За словами дитячого імунолога Федора Лапія, експертна група рекомендувала МОЗ дозволити вакцинацію дітей віком від 12 років препаратом Pfizer.

На його переконання, препарат Pfizer не становить небезпеки для дітей і може захистити від коронавірусу підлітків, котрі спілкуються між собою у школах та на подвір'ях. 

Новини за темою: В Україні фіксують багато фактів підроблення ПЛР-тестів та документів про COVID-вакцинацію, - Кузін

Як з "дитячою" вакцинацією у світі

Німецька біотехнологічна компанія BioNTech та американський фармацевтичний виробник Pfizer звернулися до регуляторних органів Європейського Союзу з проханням дозволити використання розробленої ними вакцини проти коронавірусу для вакцинації дітей віком від 5 до 11 років. 

Виробники надали Європейському агентству лікарських засобів результати пізніх стадій досліджень, в рамках яких препарат Comirnaty протестували на понад 2200 дітях віком від 6 місяців до 11 років. Їм вводили дозу меншу, ніж дорослим. Представники компаній-виробників заявили, що в учасників досліджень спостерігалася "сильна імунна відповідь". Схвалення вакцини Pfizer дасть можливість розпочати у Європі імунізацію дітей.

Окрім цього, нещодавно компанії BioNTech і Pfizer подали аналогічні дані і до Управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США з проханням дозволити імунізувати дітей на території Сполучених Штатів.

У травні цього року Єврокомісія дозволила вакцинувати дітей від 12 років препаратом BioNTech/Pfizer. А у липні  Європейське агентство з лікарських засобів схвалило застосування вакцини Spikevax виробництва компанії Moderna від коронавірусу для підлітків віком від 12 років. Щеплення робиться двома дозами з інтервалом у чотири тижні. 

Ефективність Spikevax протестували у дослідженні за участі 3732 підлітків у віці 12-17 років. У них вакцина дала таку ж відповідь антитіл, яку спостерігали у молодих людей ​​віком від 18 до 25 років.

Найпоширенішими побічними наслідками у підлітків у віці від 12 до 17 років після вакцинації були біль і набряк у місці ін'єкції, втома, головний біль, біль у м'язах та суглобах, збільшення лімфатичних вузлів, озноб, нудота, блювота та лихоманка. Ці наслідки були помірними і слабшали протягом кількох днів після вакцинації. 

Вакцинація дітей у світі уже стартувала фото з відкритих джерел

В Ізраїлі на державному рівні дозволено вакцинувати дітей. У червні після спалахів коронавірусу в школах в Ізраїлі рекомендували зробити щеплення дітям, яким уже виповнилося 12 років. А у липні розпочалася вакцинація дітей віком 5-11 років, які мають хронічні захворювання легень і серцеву недостатність. У МОЗ Ізраїлю повідомили, що станом на жовтень 2021 року 53,7% дітей у віці 12-15 років і 84% 16-19-річних отримали перше щеплення.

Серйозних побічних ефектів практично немає. Щоправда, у деяких прищеплених вакциною Pfizer-BioNTech в Ізраїлі розвинулося рідкісне запалення серцевого м'яза, міокардит – його частота становить від 1 на 3000 до 1 на 6000 юнаків у віці 16-24 років. 

Новини за темою: ОАСК просять визнати протиправним наказ МОЗ про перелік професій для обов'язкової COVID-вакцинації

У звіті Центру з контролю та профілактики захворювань США йдеться про стан здоров'я 8,9 мільйона американських підлітків віком 12-17 років, які уже отримали вакцину Pfizer-BioNTech. Система повідомлень про небажані ефекти вакцин отримала 9246 сповіщень про побічні дії (запаморочення, головний біль, біль у грудях, блювота, лихоманка, міокардит) після щеплення, а це – 1 на 1000 вакцинованих осіб.

Президент США Джо Байден заявив, що країна уже готова вакцинувати дітей віком від 5 до 11 років. За словами глави держави, уряд Штатів уже закупив достатню кількість вакцин, очікують лише на офіційне схвалення від Центру контролю і профілактики захворювань на вакцинацію цієї вікової групи дітей.

У Німеччині Постійна комісія з вакцинації рекомендувала робити щеплення дітям з підвищеним ризиком важкого протікання COVID-19. Станом на вересень 2021 року у Німеччині щеплено понад 35% всіх дітей і підлітків віком від 12 до 17 років.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.