Новини » Світ Читать эту новость на русском

Румена Радєва переобрали президентом Болгарії: Що відомо про політика, який назвав Крим "російським"

Топ-новина
Топ-новина
Румен Радев БГНЕС

Болгарія обрала президента

У Болгарії завершилися чергові президентські вибори. Згідно з останнім підрахунком голосів, оприлюдненим Центральною виборчою комісією, чинного наразі главу держави Румена Радєва переобрали президентом на другий термін.

Далі розповідаємо про переобрання Радєва, а також про його висловлювання щодо Криму.

Вибори президента у Болгарії

Чинний президент Болгарії Румен Радєв перемагає на виборах глави держави. У Центральній виборчій комісії країни зазначили, що, за попередніми даними, результати другого туру, що відбувся у неділю, 21 листопада, показують, що за Румена Радєва проголосувало близько 67% громадян Болгарії. Незважаючи на те, що офіційного документа з результатами виборів поки немає, ЦВК уже опрацював 99,7% протоколів, тож можна вважати, що Радєв здобув перемогу.

За нього проголосувало 1 535 618 виборців, або 66,69% ​​від загальної кількості громадян, котрі прийшли на вибори. Опонент Радєва, ректор Софійського університету Анастас Герджиков, отримав голоси від 31,83% виборців. Варіант "Я не підтримую нікого", передбачений у бюлетні, набрав 1,48% виборчих голосів.

Анастас Герджиков фото з відкритих джерел

Анастас Герджиков, якого підтримувала консервативна партія ГЕРБ ("Громадяни за європейський розвиток Болгарії") колишнього прем’єр-міністра Бойко Борисова, набрав 32% голосів і уже визнав свою поразку на виборах. Також він заявив, що "весь державний апарат" підтримав Радєва.

Румен Радєв уже прокоментував свою ймовірну перемогу на виборах. Напередодні, 21 листопада, він заявив, що болгари віддали свої голоси "за зміни, розрив з корупцією, грабежами і беззаконням, за вигнання мафії з влади", а Болгарія тим часом "виходить з глухого кута". У центрі політики Румена Радєва, як він оголошував раніше, залишається боротьба з корупцією у найбіднішій країні Європейського Союзу. 

Новини за темою: Нова опозиційна партія перемогла на дострокових парламентських виборах у Болгарії

Чим відомий чинний болгарський лідер?

Насправді, окрім антикорупційної політики, у політичній біографії президента Болгарії Румена Радєва є чимало сторінок, які можна вважати суперечливими. Так, 18 листопада в рамках президентської кампанії у Болгарії пройшли дебати двох головних претендентів на найвищу посаду в країні. Румен Радєв та Анастас Герджиков взяли участь у гострій дискусії навколо ключових питань у контексті міжнародних відносин.

Дебати між Руменом Радєвим та Анастасом Герджиковим фото з відкритих джерел

Питання стосовно приналежності Криму розставило політичних опонентів по різні боки. Анастас Герджиков назвав Крим українською територією незалежно від того, який прапор майоріє над ним. Також він зазначив, що санкції, введені Європейським Союзом проти Росії, не можна скасовувати, доки не будуть вирішені питання Криму та прав людини у Російській Федерації.

Новини за темою: США стурбовані скандальною заявою президента Болгарії щодо Криму

У свою чергу Румен Радєв у ході полеміки заявив, що вважає Крим російською територією, а антиросійські санкції з боку Євросоюзу йому видаються  неефективними.

"Надзвичайно важливо мати прагматизм у зовнішній політиці. Санкції проти Росії виглядають неефективними. Нам потрібна прагматична політика щодо Москви. Не в останню чергу ми не повинні забувати, що Росія є дуже важливим фактором у боротьбі з глобальним тероризмом", - підкреслив Радєв. Після цього на уточнююче запитання Герджикова, чий Крим, Румен Радєв відповів: "Він зараз російський".

Зрештою, Радєв резюмував, що Росія "не може бути нашою моделлю розвитку, але Росія не може бути нашим ворогом". За його словами, щодо Росії існує багато спекуляцій, тому найважливіше – шукати діалог з Кремлем. А Анастас Герджиков тим часом додав, що відносини з Росією мають бути прагматичними, направленими на обмін інвестиціями і спільними економічними ініціативами.

Також варто зазначити, що після перемоги на президентських виборах у 2016 році Румен Радєв оголосив, що працюватиме над тим, щоб Євросоюз відмовився від санкцій проти Росії. А до цього він уже заявляв якось, що Крим хоч і є українським де-юре, але де-факто він – російський, а Російська Федерація не є ворогом Болгарії.

Новини за темою: Болгарія посилила кордони для захисту від мігрантів

Розголос і реакція України на висловлювання про "російський Крим"

Після резонансу навколо слів про "російський Крим" 20 листопада Румен Радєв повторив їх, хоч і визнав пізніше, що анексія півострова Росією була порушенням міжнародного права.

"Драми немає. Питання абсолютно зрозуміле. Анексія Криму - це порушення міжнародного права, але, як я говорив минулого вечора, є реалії в політиці, і на даний момент Крим належить Росії", – заявив болгарський лідер.

Цю тему прокоментувала і віце-президент Іліана Йотова.

Іліяна Йотова фото з відкритих джерел

"Ми вже тривалий час були частиною тих європейських лідерів, як пані Меркель, пан Макрон, які виступають за відновлення самітів ЄС-Росія, де всі ці питання мають бути винесені на переговори. На думку багатьох експертів і лідерів в Європі, ці зустрічі потрібно відновити. Все потрібно вирішувати за столом переговорів", - сказала Йотова.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що висловлювання президента Болгарії стали ударом по українсько-болгарським відносинам. У зв’язку із суперечливими заявами представників болгарської влади Міністерство закордонних справ України викликало посла Болгарії у Києві Костадіна Коджабашева. 

Фото з відкритих джерел

Окрім цього, в МЗС наголосили, що слова болгарського президента не сприяють розвитку добросусідських відносин України та Болгарії та різко дисонують з офіційною позицією Софії на підтримку суверенітету та територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах.

Новини за темою: Удар по відносинах із Україною: Кулеба прокоментував заяви президента Болгарії про Крим

"Українська сторона довела до посла позицію нашої держави про некоректність та неприпустимість висловлювань президента Болгарії Румена Радєва стосовно Криму під час вчорашніх передвиборчих теледебатів", - заявили в українському МЗС 19 листопада. 

За інформацією закордонного відомства, посол Костадін Коджабашев запевнив у незмінній позиції Болгарії щодо підтримки територіальної цілісності України, зокрема Криму як невід’ємної частини території української держави, та зусиль з деокупації півострова, зокрема шляхом участі Болгарії в роботі Кримської платформи.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.