Результати програм "Доступні кредити 5-7-9%" і "Доступна іпотека 7%": Як насправді працюють урядові ініціативи для українців

Топ-новина
Топ-новина
фото з відкритих джерел

У Міністерстві фінансів розповіли про результати роботи двох державних програм

Півтора року в Україні працює урядова програма "Доступні кредити 5-7-9%" для українських підприємців і понад півроку впроваджується програма "Доступна іпотека 7%" для тих, хто планує придбати нерухомість і потребує коштів. Програми з надання доступних кредитів бізнесу і потенційним покупцям житла – це проекти, ініційовані президентом, що показали перші результати, які можна проаналізувати.

Далі розповідаємо про результати реалізації вказаних програм, а також нагадуємо про умови отримання позик від низки українських банків для ведення бізнесу і оформлення іпотеки.

Результати іпотечного кредитування під 7%

Програма "Доступна іпотека 7%" стартувала 1 березня 2021 року на виконання ініціативи президента Володимира Зеленського. З того часу минуло понад сім місяців, і уряд готовий відзвітувати про впровадження проекту.

За даними Міністерства фінансів України, станом на 18 жовтня в рамках державної програми "Доступна іпотека 7%" уповноважені банки підписали 947 кредитних договорів. Загальна сума виданих кредитів – 816 мільйонів гривень як на первинному (24,11%), так і вторинному (75,89%) ринках. Виходить, що у середньому один договір – це кредит на 860 тисяч гривень. 

У Мінфіні зазначають, що всього до уповноважених банків надійшло 1336 заявок на участь у програмі на загальну суму 1163 млн грн, з яких 23,81% становить первинний ринок і 76,19% – вторинний.

До програми "Доступна іпотека 7%" залучено 23 регіони, у тому числі місто Київ. Згідно з поданими громадянами заявками на отримання кредитів, найактивнішими регіонами протягом останнього тижня були: місто Київ (33,1 %), Київська область (31,1 %), Харківська область (6,4 %), Львівська область (6,0 %), Рівненська область (4,0 %), інші регіони (19,4%).

У програмі "Доступна іпотека 7%" беруть участь 19 уповноважених українських банків. 

Новини за темою: Мікрокредити видаватимуть по-новому: Що і чому Нацбанк змінив у правилах мікрокредитування

Умови отримання пільгової іпотеки

У грудні 2020 року Міністерство фінансів створило для реалізації програми ПАТ "Українська фінансова житлова компанія" – структуру, яка має займатися іпотечною програмою.

Дешеві кредити на житло можна оформити у низки банків фото з відкритих джерел

Державна програма розроблена для тих, хто хоче купити перше недороге житло в кредит. Частину відсотків банкам буде погашати держава, а позичальник віддаватиме кредит лише під 7% річних.

На пільгову іпотеку можуть розраховувати всі категорії громадян. Для цього необхідно внести мінімум 15% від вартості об'єкта нерухомості, яка не може перевищувати 2,5 млн грн. Купити в іпотеку можна готову квартиру, майнові права на неї, житлові будинки із земельною ділянкою та об'єкти незавершеного будівництва.

Правила кредитування. Скористатися компенсацією від держави зможуть ті, хто хоче придбати квартиру, і ті, хто планує побудувати будинок самостійно. Незважаючи на те, що в іпотеку не можна купити житло, якому більше 3-х років, пільгова іпотека поширюється і на недобудоване житло.

 • Пільгова кредитна ставка в 7% нараховується тільки під нормативну площу, а перевищення цієї площі кредитується на загальних підставах. Нормативна площа іпотечного житла – 50 квадратних метрів загальної площі на самотнього громадянина або на сім'ю з двох осіб і + 20 квадратних метрів на кожного наступного члена сім'ї.
 • Максимальна вартість нерухомості, яку можна придбати за пільговою програмою кредитування, – 2,5 млн грн.
 • Кредити видають державні банки: Ощадбанк, Укргазбанк, ПриватБанк.
 • Максимальний термін кредиту ‒ 240 місяців (20 років).
 • Максимальний розмір кредиту – 2 млн грн.
 • Розмір кредитних комісій банку за весь час дії договору не може перевищувати 0,5% суми позики.
 • Не дозволено рефінансувати стару іпотеку, але можна взяти пільгову іпотеку, щоб змінити взятий раніше кредит з вищими ставками.

Взяти кредит на купівлю житла під 7% річних може той, хто:

 • Протягом останніх 5-ти років не продавав житло (крім тимчасово переміщених осіб);
 • Офіційно потребує покращення житлових умов і перебуває на квартирному обліку;
 • Забезпечений житлом площею до 13,65 кв. м або живе у гуртожитку;
 • Є внутрішньо переміщеною особою;
 • Нещодавно створив сім'ю;
 • Є науково-педагогічним працівником;
 • Є медичним працівником;
 • Є працівником бюджетної сфери. 

Новини за темою: Шмигаль вимагає вдосконалити програму "Доступні кредити 5-7-9%"

Документи для оформлення іпотеки. В один із банків потрібно надати такі документи: заяву на участь у програмі; копії паспорта, ідентифікаційного номера, свідоцтва про шлюб та народження дітей (за наявності); довідку про реєстрацію місця проживання позичальника та членів його родини; довідки про доходи позичальника та членів його родини за останні шість місяців.

До речі, за останні півроку позичальник і кожен член його сім'ї має заробляти на місяць не більше 5-кратного розміру зарплати у регіоні України, де розміщено житло.

Ризики пільгового кредитування. Кабмін гарантує покупцеві житла чинність пільгової програми і ставку, не вищу за 7% на весь час кредиту, тобто на термін до 20 років. Але ризик у тому, що наступний уряд може скасувати таку іпотечну програму, вона стане не пільговою, а реальною, і всі відсотки банку платитиме покупець.

До того ж клієнт укладає кредитний договір не з урядом, а з банком. Відтак, пільгова ставка буде застосовуватися до його іпотеки доти, доки банк буде отримувати відповідне відшкодування з бюджету. Якщо виплати призупиняться або припиняться зовсім, клієнт змушений буде платити за поточними ставками. 

Новини за темою: Чому провалилася президентська програма дешевих кредитів "5-7-9"?

Результати програми "Доступні кредити 5-7-9%"

1 лютого 2020 року Міністерство фінансів запустило програму "Доступні кредити 5-7-9%" для підприємців. Проект працює понад півтора року і за цей час підприємці отримали 25 170 доступних кредитів. Загальна сума на 66,2 млрд грн. З них: 7,99 млрд грн отримали підприємці на інвестиційні цілі; 36,43 млрд грн були видані як антикризові кредити; 21,83 млрд грн видали для рефінансування попередньо отриманих кредитів.

У проекті державного бюджету-2022 передбачено 3 млрд грн, що дозволить підтримати ще 20 тисяч підприємців.

Програму "5-7-9%" реалізує Фонд розвитку підприємництва, який має договори про співробітництво з 39-ма банками на умовах компенсації відсотків.

Умови програми "Доступні кредити 5-7-9%"

Метою отримання кредиту в рамках програми має бути придбання нових або б/в основних засобів (окрім нерухомості); модернізація і ремонт наявних засобів; будівництво, ремонт (реконструкція) приміщень (крім офісів).

Кредити на бізнес видають вже понад півтора року

фото з відкритих джерел

Щоб взяти участь у держпрограмі "Доступних кредитів", потрібно заповнити реєстраційну форму за цим посиланням. Це допоможе визначити, чи підпадає потенційний учасник під умови програми. Якщо учасник успішно проходить перший етап і отримує "Так" від системи, його заявка надходить у банк. Наступний крок –  дзвінок менеджерів, які нададуть перелік необхідних документів для отримання кредиту. Після того як учасник надішле банку документи, фінустанова приймає рішення про видачу кредиту. Далі – підписання договору з банком, і отримання від держави компенсації для видачі кредиту під ставку 5, 7 або 9%.

Щоб стати учасником програми, учасники та кінцевий бенефіціарний власник мають бути резидентами України, а підприємець має відповідати таким критеріям:

 • Малий бізнес має державну реєстрацію як юридична особа приватного права або фізична особа – підприємець.
 • Середня кількість працівників не перевищує 50 осіб.
 • Річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує 50 мільйонів гривень.
 • Кредит направлений на інвестиційні цілі: покупку, модернізацію, ремонт основних засобів.
 • Для діючого підприємства – його діяльність має бути прибутковою за останні 4 квартали.
 • Для новостворених підприємств – підприємець має представити обґрунтований бізнес-план. 

Новини за темою: "Дія" попереджатиме користувачів про кредитних шахраїв

Відсоткова ставка за програмою становить:

а) 5% річних – якщо виручка підприємства складає не більше 25 мільйонів гривень на рік. До того ж цей бізнес має створити як мінімум два робочих місця протягом першого кварталу роботи.
б) 7% річних – для бізнесу з виручкою до 25 мільйонів гривень на рік, який не створює робочих місць. При цьому за умови створення кожного нового робочого місця відсоткова ставка знижується на 0,5%.
в) 9% річних – для бізнесу з виручкою до 50 мільйонів гривень на рік.

З умовами участі у програмі "Доступні кредити 5-7-9%" та переліком уповноважених банків можна ознайомитись за посиланням, а заповнити анкету-учасника можна тут

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.