Рекордні ціни в Україні: Причини антирекордів інфляції та подорожчання продуктів, послуг і комуналки

Топ-новина
Топ-новина
Ціни на продукти зростають щомісяця Фото з відкритих джерел

Інфляція зростає просто зараз, а восени, найімовірніше, "підскочить" до шалених показників

Незалежно від пори року та політичних реалій, від курсу долара та обіцянок влади вартість товарів широкого вжитку в Україні зростає. Здавалося б, новий урожай сезонних овочів та фруктів вже на ринках та у магазинах, а ціни "кусаються". Останнім часом інфляція у нашій країні знову зросла.

Далі розповідаємо про прогнози подорожчання товарів до кінця року та про темпи інфляції в Україні, які озвучила нещодавно Державна служба статистики.

Зростання рівня інфляції в Україні

Ціни на продукти харчування – як на щоденні, так і на більш "святкові" – продовжують встановлювати рекорди. Приміром, у травні порівняно з квітнем поточного року вартість продуктів зросла на 1,3%. А від початку 2021 року подорожчання становить 6,1%.

Разом з тим Державна служба статистики України фіксує темпи прискорення інфляції. Так, за даними відомства, у річному вимірі інфляція прискорилася до 9,5%.

За даними Держстату, протягом травня продукти харчування в Україні подорожчали на 1,8%. Найбільше зросла ціна таких продуктів: фруктів – на 14,5%, соняшникової олії – на 6,8%, м'яса – на 1,8%. Щоправда, курячі яйця подешевшали на 17,5%.

Зросли ціни й на алкогольні напої та тютюнові вироби – на 0,7%. Комунальні послуги: водопостачання, водовідведення, електроенергія, газопостачання – подорожчали на 3,9%.

Подорожчали також предмети домашнього вжитку, побутова техніка та послуги охорони здоров'я – на 0,5%, вартість проїзду у транспорті зросла на 0,7%, ціни на мобільний зв'язок - на 2,2%, освіта подорожчала на 0,2%, послуги ресторанів та готелів залишилися без змін. 

Новини за темою: В Україні зросли ціни на продукти харчування та безалкогольні напої, - Держстат

Чому інфляція прискорюється

Національний банк України заявив, що інфляція виявилася вищою, ніж прогнозували раніше. Регулятор наголосив, що прискорення інфляції "пов’язане з високоволатильними компонентами споживчого набору, зокрема більш істотним подорожчанням природного газу та соняшникової олії".

Нацбанк назвав такі причини прискорення інфляції в Україні:

  • прискорення темпів зростання цін на оброблені продовольчі товари (до 11,2% на рік). Саме це призводить до прискорення зростання цін на соняшникову олію та продукти її переробки;
  • збільшення витрат виробництва на сировину та енергію. Як наслідок, подорожчання хліба, а також макаронних, кондитерських виробів і м’ясних продуктів.
  • зростання вартості послуг прискорилося (до 8% на рік).
  • подорожчання послуг закладів громадського харчування, культури та відпочинку; оренди, утримання та ремонту житла; курсів іноземних мов; мобільного зв'язку. При цьому вартість курсів водіїв та обслуговування автомобілів продовжувала зростати, реагуючи на високий попит, а вартість послуг таксі зросла через підвищення ціни на паливо.
  • сталий споживчий попит прискорив зростання цін на непродовольчі товари (до 1,4% за рік);
  • збільшення темпів зростання адміністративно регульованих цін (до 17,3% за рік);
  • зростання тарифів на комунальні послуги. За даними Держстату, у травні утримання житла, вода, електроенергія і газ подорожчали порівняно з квітнем на 3,9%. Порівняно з травнем минулого року зростання цін становило 35,3%, а за п'ять місяців цього року – 23,9%.

Окрім усього зазначеного, виглядають по-справжньому шаленими ціни на газ. Усього за місяць він подорожчав на 14,6%, порівняно з травнем 2020 року – аж на 161,6%, за 5 місяців цього року – на 70,8%. На другому місці за темпами подорожчання – електрична енергія, вартість якої за рік зросла на 36,6%. Послуги водопостачання та водовідведення подорожчали на 15,5%.

Новини за темою: У світі різко зросли ціни на продукти, - ООН

Що буде з цінами далі?

Національний банк України спрогнозував, що зростання споживчих цін до кінця 2021 року становитиме 8,0%. При цьому варто зазначити, що у січні 2021 року Нацбанк прогнозував інфляцію на рівні 7,0%.

За розрахунками регулятора, у II півріччі поточного року тренд інфляції буде дещо знижуватися через низку чинників, зокрема:

  • надходження на ринки нового врожаю;
  • вичерпання ефекту низької бази порівняння для окремих товарів;
  • ефект від підвищення облікової ставки Національним банком.

При цьому вітчизняні експерти – економісти та фінансисти – не погоджуються з прогнозами Нацбанку і не поділяють оптимізму регулятора. Керівник аналітичного департаменту Forex Сlub Андрій Шевчишин зазначає, що у III кварталі інфляція в Україні може прискоритися до 10%, а може навіть сягнути 10,5%.

Вартість продуктів збільшуватиметься і надалі Фото з відкритих джерел

Своєю чергою, український економіст Олексій Кущ зазначає, що середньорічна інфляція у 2021 році становитиме 8-10%. До речі, для порівняння: у 2020 році інфляція становила 5%, а на поточний рік у бюджеті закладено показник у 7,3%. При цьому 10%-ва інфляція – це своєрідний антирекорд, бо такого в Україні не було з 2017 року.

Новини за темою: Міненерго просить НКРЕКП встановити мінімальні ціни на електроенергію

Експерти впевнені, що восени ситуація погіршиться через залежність України від імпортних енергоресурсів. Олексій Кущ прогнозує вартість газу на рівні 300-350 доларів за 1000 кубометрів, а нафти – по 70-80 доларів за барель. А це означає лише одне – нам знову не уникнути підвищення цін на все, тоді як зарплатня навряд чи зростатиме пропорційно з огляду на обставини. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.