Рекордні ціни на газ в Європі: Чому дорожчає блакитне паливо і чого чекати Україні

Топ-новина
Топ-новина
Тарифи на газ у Європі "хитаються" Фото з відкритих джерел

В Україні ймовірне підвищення тарифів на опалення та гаряче водопостачання

Кілька тижнів тому в Європі істотно зросла вартість природного газу. Експерти називають декілька причин такої ситуації, серед яких і політичні мотиви Росії. Це не може пройти непоміченим для української паливної галузі – ймовірно, що ціна на газ зросте і у нас.

Далі розповідаємо, якими можуть бути ціни на природний газ в Україні та чому дорожчає блакитне паливо в Європі.

Чому зростають ціни на газ в Європі

5 липня російський газовий монополіст "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності української газотранспортної системи на наступний газовий рік, який розпочинається 1 жовтня. Це зумовило різкий стрибок вартості газу.

Спотова ціна газу (ціна, за якою товар продають у цей час і у цьому місці на умовах поставки та оплати протягом двох робочих днів) в Європі злетіла аж до 450 доларів за тисячу кубометрів.  При тому, що ще наприкінці травня цього року ціна блакитного палива становила 290 доларів. На той час це був мінімум від початку поточного року.

Серед першопричин подорожчання газу експерти називають кілька факторів.

  1. Нестача газу. Через холодну зиму газу в європейських газосховищах відчутно поменшало. Окрім цього, зросли обсяги споживання енергетичних ресурсів на тлі ослаблення локдауну у країнах Європейського Союзу.

Також позначилося скорочення поставок скрапленого природного газу від низки ключових експортерів, істотне зменшення обсягів видобутку газу головними виробниками регіону – Норвегією та Великою Британією, а також високий попит на СПГ в Азійському регіоні.

  1. Ремонт газопроводів. На початку липня на ремонт зупинився газопровід "Ямал – Європа" – це також додало нестабільності газовому ринку.
  2. Політичний чинник. "Газпром" відмовився замовляти додаткові потужності.

"Складається враження, що "Газпром" відмовляється збільшувати обсяги поставок природного газу до Європи через український трубопровід, відверто натякаючи, що Росія готова давати додатковий газ лише через трубопровід "Північний потік", – зазначив керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін.

Фото з відкритих джерел

Інакше кажучи, здається, що "Газпром" шантажує Європу ціною на газ в обмін на завершення будівництва "Північного потоку - 2" в обхід України та якнайшвидший його запуск. 

Новини за темою: В Україні зрівняють тарифи на електроенергію для промисловості та населення, - регулятор

Що буде з тарифами на газ в Україні?

Вартість природного газу в Україні постійно коливається. А для українців це надзвичайно чутливе питання, бо ціна енергоресурсу впливає і на тарифи на житлово-комунальні послуги.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що через нестабільну ситуацію на європейському ринку газу українці не відчують значних коливань цін на газ. Він також нагадав, що у травні в Україні запустили річний продукт на  ринку газу, що має убезпечити людей від різких стрибків цін – споживачі "Нафтогазу", приміром, зараз платять 7,96 гривні за кубометр. 

Денис Шмигаль

Delo.ua

До того ж очільник уряду зазначив, що "якби влада вчасно не вжила заходів", українські домогосподарства були б змушені платити по 13-15 гривень за кубометр. Але, як свідчать дані аналітиків, у деяких регіонах ціна на газ у липні і так перевищує 13 гривень. А "Нафтогаз" є лише одним із гравців на ринку газу, тож його ціна діє не для всіх споживачів.

Прем'єр-міністр також наголосив, що повноваження стосовно встановлення тарифів на опалення та гарячу воду повністю передали місцевій владі. Окрім цього, за його словами, газові компанії представили місцевій владі альтернативи у вигляді довгострокових контрактів, які дозволять їм стабільно отримувати блакитне паливо без коливання цін. 

Новини за темою: Вартість електроенергії в Україні: Як можуть змінитися тарифи на світло з 1 серпня

Які тарифи зростуть в Україні

Вже восени у Києві очікується підвищення тарифів на гарячу воду та опалення на 30-40%. Заступник голови Київської міської державної адміністрації Петро Пантелєєв розповів, що це станеться з 1 жовтня, бо підприємства теплопостачання не мають обігових коштів, є "планово збитковими" і не можуть забезпечувати передоплату за газ, який постійно дорожчає.

Отже, жителі столиці з 1 жовтня платитимуть за:

  • теплопостачання – 2151-2433 грн/м² за 1 гігакалорію  залежно від типу будинку;
  • гаряче водопостачання – 109-122 грн/кубометр;
  • опалення в будинках без лічильника – близько 53,2 грн/м².

Згідно з даними урядового Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2022-2024 роки, вартість опалення та гарячого водопостачання у 2021 році в Україні може зрости на 33%.

Новини за темою: Місцева влада отримала повноваження встановлювати тарифи на опалення

Своєю чергою, експерти прогнозували, що з початку нового опалювального сезону практично всі підприємства теплокомуненерго будуть змушені підвищити тарифи на тепло і гарячу воду на 20%. Причиною цього стане підвищення відпускної ціни на газ.

"На сьогодні за тарифів 7,4 грн за 1 куб. м і 2 грн плати за розподіл майже усі підприємства ТКЕ в майбутньому опалювальному сезоні будуть змушені щонайменше на 20% підвищити тарифи", - сказав заступник виконавчого директора Асоціації міст України Ярослав Рабошук у середині червня.

Тоді він зазначив, що низка підприємств теплокомуненерго відмовилася купувати дорогий газ - і без гарячої води залишилися жителі Луцька, Вінниці, Львова, Чернігова, Рівного, Кременчука.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.