Реакція України на добудову "Північного потоку - 2": Створення групи з реагування на загрози російського газопроводу

Топ-новина
Топ-новина
"Північний потік-2" скоро запустять Фото з відкритих джерел

У новоствореної робочої групи багато нагальних завдань

П’ятирічне будівництво "Північного потоку - 2" завершено, на черзі – початок подачі російського газу у Європу в обхід України. Щойно у Росії повідомили про готовність газогону, стало зрозуміло, що ані протести України, ані санкції США та Євросоюзу не дали результатів – російський "газовий" проект таки збудований. Це означає, що після запуску другого "Потоку" українська газотранспортна систему зазнає збитків.

І щоб шкода від цих збитків була мінімальною, президент України Володимир Зеленський утворив робочу групу, яка має розробити шляхи реагування на загрози через "Північний потік - 2". Це сталося одразу після офіційної заяви з боку "Газпрому" щодо готовності "Потоку-2" – 16 вересня.

Далі розповідаємо, хто увійшов до робочої групи, коли вона запрацює та чим саме займатиметься.

Хто увійшов до робочої групи

Президент України Володимир Зеленський розпорядженням № 545/2021-рп від 16 вересня утворив робочу групу з напрацювання пропозицій щодо окремих загроз у безпековій та енергетичній сферах України. Робочу групу очолив керівник Офісу Президента Андрій Єрмак.

Андрій Єрмак

Страна

До складу групи увійшли:

 • Іван Баканов, голова Служби безпеки України
 • Юрій Вітренко, голова правління "Нафтогаз України"
 • Герман Галущенко, міністр енергетики України
 • Олексій Данілов, секретар Ради національної безпеки і оборони України
 • Руслан Демченко, перший заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України
 • Олена Зеркаль, радниця міністра енергетики України
 • Олександр Литвиненко, голова Служби зовнішньої розвідки України
 • Денис Малюська, міністр юстиції України
 • Оксана Маркарова, Надзвичайний і Повноважний Посол України у США
 • Андрій Мельник, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Німеччині
 • Юлія Свириденко, заступниця керівника Офісу президента України
 • Андрій Сибіга, заступник керівника Офісу президента України, секретар робочої групи
 • Ольга Стефанішина, віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України
 • Олександр Чалий, президент товариства з обмеженою відповідальністю "Грант Торнтон", Надзвичайний і Повноважний Посол України у Румунії.

Повідомляється, що керівник робочої групи у разі потреби може вносити зміни до її складу та залучати до роботи представників органів виконавчої влади, наукових установ, громадських об'єднань та незалежних експертів. 

Новини за темою: МЗС України закликає Німеччину і США перейти до конкретних дій через "Північний потік-2"

Завдання для робочої групи від президента

Головне завдання групи – розробка і представлення президенту варіантів реагування України на загрози через запуск російського газопроводу "Північний потік - 2", а також напрацювання пропозицій щодо зменшення інших загроз у безпековій та енергетичній сферах нашої країни. 

За словами радника керівника Офісу президента з антикризових комунікацій Михайла Подоляка, створення робочої групи 16 вересня було форматним рішенням, його було ухвалено для чіткого оформлення роботи, яка і так тривала. До того ж "Північний потік - 2" – не єдина загроза в енергетичній галузі, яка виникла перед Україною. А тому нівелювання наслідків, які може спричинити російський газогін, не буде єдиним напрямом діяльності робочої групи, створеної президентом.  

"На жаль, в нашому політикумі та в політизованих медіа так і не почули, який виклик зараз перед нашою державою та всіма іншими державами регіону. Проблема не просто в проекті "Нордстрім-2". Цей проект є лише частиною загроз, які існують. Перше і головне — це трансформація енергетичного сектора Європи, яка поступово рік за роком буде скорочувати споживання горючих корисних копалин. Це стосується і газу, і нафти, і вугілля. Україна має бути готова до такої трансформації і повинна брати у ній участь", - зазначив Михайло Подоляк.

На переконання радника глави ОП, сенс завдання робочої групи полягає не стільки у формальній дипломатії або у загальній зовнішній політиці, як у  спеціальних заходах різного характеру. Йдеться про галузеві заходи в енергетиці, юридичні – по лінії спецслужб, розвідки, національної безпеки та контактів із західними партнерами. 

Новини за темою: Три серйозні перепони на шляху запуску газопроводу "Північний потік - 2"

Позиція України щодо запуску "Північного потоку - 2"

Російський проект "Північний потік - 2" – це дві нитки газопроводу від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини в обхід України. Пропускна здатність кожної нитки газопроводу — 27,5 мільярди кубометрів газу на рік. Після запуску газогону блакитне паливо поставлятиметься у Європу в обхід України, що спричинить значні економічні та політичні наслідки для нашої країни.

"Північний потік-2"

Фото з відкритих джерел

Зокрема, йдеться про те, що українська газотранспортна система позбудеться роботи – це реальний прогноз на майбутнє. У зв’язку з цим урядовці та експерти в Україні уже висловилися з цього приводу. Приміром, у спільній заяві міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау наголосили, що відмова від спроб зупинити запуск газопроводу "Північний потік - 2" створила додаткові політичні, військові та енергетичні загрози для України та Центральної Європи. Також Україна ініціювала консультації з Єврокомісією з питання газопроводу "Північний потік - 2".

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба свого часу зазначав, що Київ надіслав ноту Єврокомісії і Німеччині із запитом провести консультації щодо "Північного потоку - 2" після угоди між Німеччиною і США. Єврокомісія відповіла Києву, що "готова продовжувати постійний діалог щодо питань, пов'язаних з енергетикою". 

Новини за темою: У Держдепі заявили, що Штати продовжать стримувати "Північний потік - 2"

Посол України у США Оксана Маркарова певна, що, попри фактичну добудову російського газопроводу, санкції ще можуть зупинити його. А голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко заявив, що у випадку введення Штатами санкцій проти компанії-оператора російського газопроводу "Північний потік - 2" європейські компанії не користуватимуться газогоном.

Щодо російського газопроводу висловився й голова Офісу президента України Андрій Єрмак. Він зазначив, що питання "Північного потоку - 2" і транзиту російського газу через українську територію має бути винесене на розгляд "нормандського формату", бо належить до сфери безпеки України. 

Детальніше про "Північний потік - 2" та його майбутній запуск можна прочитати у нашому великому матеріалі за цим посиланням

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.