Районні ради повертаються до столиці: Навіщо Києву додаткові чиновники

Топ-новина
Топ-новина
Київ Фото з відкритих джерел

Повернення райрад ініціюють і столична влада, і нардепи

Мер Києва Віталій Кличко нещодавно вкотре запропонував поновити у столиці роботу районних рад. Їх було повністю ліквідовано ще у 2010 році, і хоча через шість років це питання намагалися вирішити, та поки воно залишається відкритим. До речі, така пропозиція прописана у законопроекті про місто Київ – столицю України, хоча досі деякі столичні чиновники кажуть, що відновлювати райради не потрібно.

Далі розповідаємо детальніше про новації, котрі запропонував реалізувати Віталій Кличко, а також про теоретичні переваги від поновлення роботи райрад.

Навіщо Києву районні ради?

Очільник столиці Віталій Кличко ініціював розгляд Київською міською радою питання щодо повернення районних рад у місті. На його переконання, повернення Києва до райрад – це елемент посилення децентралізації та європейський шлях розвитку столиці. 

Віталій Кличко

Фото з відкритих джерел

Мер Києва наголосив, що, за даними низки опитувань громадської думки, приблизно 70% киян хочуть повернути районні ради. До того ж, за словами міського голови, на користь повернення районних рад свідчать такі аргументи:

  • Київ – найбільше місто України, а тому містяни фізично не можуть особисто знати свого депутата, скаржитись йому, ходити на прийом та ділитися ідеями щодо покращення життя у місті. При цьому кожен район столиці – це громада з населенням, що по кількості є населенням невеликого обласного центру. А тому депутати районних рад зможуть постійно залишатися на зв’язку з киянами і будуть оперативніше і якісніше реагувати на проблеми.
  • Більше представництва – більше прозорості. Запровадження районних рад дозволить киянам розуміти, на що і як витрачають бюджет в їхньому районі, та впливати на це.
  • Більше депутатів не означає більше витрат. Усі депутати районних рад будуть працювати на громадських засадах, тобто без заробітної плати. Так само як і депутати міської ради. 

Новини за темою: Світовий банк надасть 39 млн доларів на будівництво трамвайної лінії в центрі Києва, - Мінінфраструктури

Повернути райради потрібно?..

У вересні 2010 року Київська міська рада прийняла рішення про ліквідацію районних рад у Києві. 31 жовтня того ж року райради столиці фактично перестали існувати. Щоправда, їх планували відновити у 2016 році. На березень призначили місцеві вибори у столиці, однак вони не відбулися і питання залишилося відкритим. Про другу спробу відновити роботу районних рад у столиці говорили і у 2018 році, але навесні 2019-го депутатам Київради не вистачило голосів, щоб вирішити це питання.

Примітно, що про необхідність повернення районних рад у столиці говорили і народні депутати України у 2019 році. На початку серпня, тобто одразу після позачергових парламентських виборів, ініційованих новообраним тоді президентом Володимиром Зеленським, нардеп "Слуги народу", столичний мажоритарник Богдан Яременко зазначив, що у Києві мають бути відновлені районні ради.

"Їм треба передати більшу частину міського бюджету, щоб люди в районах через своїх депутатів могли визначати пріоритети для витрачання грошей на потреби жителів району", - заявив Яременко. 

Новини за темою: У Києві на Центральному залізничному вокзалі відкрили пункт експрес-тестування на COVID-19

Після цього ще один народний депутат "Слуги народу" Віталій Безгін повідомив про розробку нового законопроекту про столицю України та нове районування міста. Документ передбачає розмежування посад мера і голови Київської міської державної адміністрації, а також відновлення районних рад у Києві.

"Це буде саме принцип, коли управління наближене до кожного. Населення району буде в межах 60-80 тисяч, але то вже справа нової Київради. І це якраз буде зовсім інша модель взаємодії, що забезпечена адекватним законом", - розповідав Віталій Безгін.

Разом з тим, існують й інші думки стосовно необхідності відновлення роботи районних рад у столиці. До суперечки про доцільність повернення рад у райони міста говорила свого часу народна депутатка (тепер уже колишня) Наталія Новак. Вона зазначала, що райради для нинішніх районів – це "штучні утворення", а місту вистачить і об'єднань на місцях. 

Новини за темою: Тарифи на тепло у Києві зросли: Для кого зміняться ціни на опалення і чому

Про райради у законопроекті про столицю

Законопроект №2143-3 про місто Київ - столицю України ухвалили у першому читанні 3 жовтня 2019 року. Після цього Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади і місцевого самоврядування готує проект закону до другого читання. За словами нардепа Віталія Безгіна, законопроект можуть розглянути у парламенті наприкінці листопада цього року.

Київ Фото з відкритих джерел

Його мета – оптимізувати систему органів місцевого самоврядування і виконавчої влади у Києві, уточнивши повноваження цих органів та заклавши у систему управління Києвом ефективний механізм стримування і противаг.

Має змінитися сама система місцевого самоврядування. Після прийняття документу в цілому до місцевого самоврядування належатимуть: територіальна громада, мер, міська рада, магістрат, районні ради, виконавчі офіси районів і органи самоорганізації населення.

Законопроект, окрім іншого, передбачає створення нового виконавчого органу міськради – Київського магістрату, очолюватиме який мер. Функції КМДА обмежать адміністративним наглядом за рішеннями Київради, магістрату та мера. Також з'явиться колегія міської ради, яка буде дорадчим органом і готуватиме пропозиції і рекомендації для розгляду.  

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.