Питання вакцинації: Коли та як українці зможуть отримати захист від коронавірусу

Час проведення вакцинації від коронавірусу в Україні наближається, та хто зможе отримати вакцину безкоштовно?

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

В Україні сподіваються почати вакцинацію населення від COVID-19 у січні наступного року. Ніби вже затвердили план вакцинації та визначили категорії громадян, які мають отримати щеплення першими. Втім, коли країна отримає саму вакцину, поки не відомо.

А тим часом у світі уже масово вакцинуються від коронавірусної інфекції, в тому числі у ЄС.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Як хочуть робити щеплення українцям

22 грудня стало відомо, що в Україні затвердили загальнонаціональний план вакцинації, метою якого є вакцинування якнайбільшої кількості груп населення протягом наступного року.

За словами очільника уряду Дениса Шмигаля, план включає пріоритетні групи та етапи вакцинування, а також описує логістику та організаційні процеси. "Окрім вже закладених 8 млн вакцин, які ми отримаємо в межах глобальної ініціативи COVAX, Уряд та Офіс Президента активно працює, щоб у 2021 році ми мали гарантовано значно більшу кількість вакцин", - зазначив він.

За словами Шмигаля, основним завданням є охоплення вакцинацією 50% населення, що становить майже 21 млн людей. При цьому є необхідність визначення пріоритетних груп населення, котрі отримають вакцинацію в першу чергу. До них віднесли:

  • медичних працівників, зокрема й тих, хто бере участь у протидії коронавірусу,
  • військовослужбовців ООС,
  • працівників соціальної сфери,
  • людей, які проживають у закладах з надання довгострокового догляду та підтримки, а також персонал таких закладів,
  • працівників критично важливих структур державної безпеки, зокрема, ДСНС, Нацполіції, Нацгвардії, військових ЗСУ, МВС,
  • вчителів та інших працівників сфери освіти,
  • людей похилого віку від 60 років і старше.

Щодо строків вакцинування, в. о. голови Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я Ігор Кузін 11 грудня розповів, що вакцинація українців проти COVID-19 орієнтовно розпочнеться 1 березня 2021 року. За його словами, все залежить від фізичних поставок вакцини до України.

Згодом очільник МОЗ Максим Степанов повідомив, що перший етап щеплень від коронавірусу заплановано почати у січні 2021 року, однак його терміни можуть зсунутись на незначний час. Очільник відомства затвердив дорожню карту вакцинації населення.

Загалом протягом 2021-2022 років в Україні планують вакцинувати 50% населення. Першими щеплення отримають медики, які працюють з хворими на COVID-19, жителі та співробітники інтернатів і будинків для пристарілих, а також військовослужбовці, які беруть участь в Операції об'єднаних сил на Донбасі.

Новини за темою: Кабмін вигадав, як прискорити отримання COVID-вакцини. Хочуть залучити "Мрію"

Платно чи безкоштовно – кого та як вакцинуватимуть

Голова Комітету ВР з питань здоров'я Михайло Радуцький 17 грудня розповів, що держава повністю профінансує безоплатну вакцинацію від COVID-19. Відтак в Україні вакцинація від коронавірусу буде безкоштовною для населення.

Він пояснив, що Міністерство фінансів виконає три вимоги Комітету здоров’я нації щодо фінансування галузі охорони здоров’я у наступному році.

"По-перше, держава повністю профінансує безоплатну вакцинацію населення від COVID-19. По-друге, НСЗУ отримує всі необхідні кошти для розрахунків з медичними закладами, що займаються лікуванням хворих на коронавірус.

Окрім того, у Бюджетному кодексі буде збережено вимогу щодо фінансування програми медичних гарантій у розмірі не менше ніж 5% ВВП", - заявив Радуцький.

Однак згодом, 25 грудня, президент Володимир Зеленський заявив, що не виключає платної вакцинації від коронавірусу в Україні, отримати її зможуть ті, хто може собі це дозволити.

За його словами, зараз Україна веде переговори з міжнародними партнерами щодо допомоги з отриманням вакцини від коронавірусу, ще 8 млн доз розраховують отримати в рамках глобального механізму COVAX. Цією вакциною будуть безкоштовно прищеплювати групи ризику.

"Я хочу, щоб у січні ми отримали 100-200 тисяч доз. Але нам доведеться дуже сильно попрацювати, щоб люди пішли вакцинуватися", - сказав він.

Зеленський також додав, що компанії, з якими Україна домовляється про постачання вакцини, просять відкрити для них комерційний ринок. Як зазначив він, є люди, які самі можуть придбати собі вакцину від коронавірусу. Зокрема, сам президент планує вакцинуватися за гроші.

Новини за темою: "З'ясували формулу успіху": AstraZeneca заявила про підвищення ефективності вакцини до понад 90%

Кошти на придбання вакцини

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна матиме достатньо ресурсу для закупівлі вакцин проти коронавірусної хвороби COVID-19.

За словами Шмигаля, в уряді та Офісі президента хочуть забезпечити більшу кількість вакцин, аніж 8 млн доз у межах глобальної ініціативи COVAX. Для цього в держбюджет на наступний рік заклали майже 3 млрд гривень. Також заплановано створити спеціальний фонд для зосередження коштів на вакцини та доплати лікарям.

Водночас прем’єр зазначив, що цього року Кабмін виділив 1,3 млрд грн для МОЗ на вакцини, що було погоджено бюджетним комітетом Верховної Ради.

Ймовірні проблеми з вакцинацією українців

Провідний експерт МОЗ у боротьбі з коронавірусом Сергій Дубров переконаний, що масова вакцинація проти коронавірусу в Україні буде ускладнена жорсткими правилами зберігання вакцини та небажанням багатьох українців робити щеплення.

"Не раз говорили фахівці та журналісти, що дана вакцина потребує правильних умов для зберігання і транспортування. Дійсно, це правда – мінус 70 градусів, не більше 4 разів можна вакцину виймати, перекладати з одного контейнера в інший. Тому має бути ретельно продумана вся логістика, транспортування як в країну, так і до лікувальних закладів, де проводитиметься щеплення. Дійсно, порушення температурного ланцюжка може призвести до неефективності вакцинації", - сказав Дубров.

Водночас експерт вважає, що проблеми зі щепленням вакциною будуть в тих людей, які вже перехворіли на COVID-19.

До того ж зіткнутися з проблемами можуть і жителі тимчасово непідконтрольних територій Донбасу. Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков зазначив, що мешканців Донбасу вакцинуватимуть виключно на підконтрольній Україні території. Однак люди повинні мати можливість приїхати.
"Якщо окупаційні режими продовжать блокування, люди просто не зможуть потрапити сюди", – зазначив Резніков.

Влада планує обговорити питання вакцинації з міжнародними організаціями.

А тим часом спікер парламенту Дмитро Разумков заявив, що українці, які вакцинуються від коронавірусу COVID-19, не чекаючи початку офіційних поставок препарату, наражають себе на ризик.

Він наголосив, що вакцина від коронавірусу повинна зберігатися в особливих умовах, а препарати, завезені контрабандою, можуть зашкодити здоров'ю.

Новини за темою: Ізраїль хоче вакцинувати від COVID-19 щонайменше по 150 тис. людей на добу

Вакцинація в Європі та світі

Першими у світі розпочали вакцинацію в Росії, там вакцину зареєстрували ще 11 серпня. А 5 грудня у Москві почали масово проводити щеплення від коронавірусу.

8 грудня стартувала вакцинація у Великій Британії, а 14 грудня - в США.

З 27 грудня країни Євросоюзу офіційно вакцинують громадян від COVID-19.

Щеплення від коронавірусу отримують жителі Франції, Іспанії, Австрії, Болгарії, Чехії, Іспанії та Італії. При цьому вакцинація є добровільною і безкоштовною.

Як відомо, кілька країн ЄС розпочали вакцинацію 26 грудня (приміром Німеччина), а ось у Бельгії, Люксембурзі та Латвії щеплення робитимуть з 28 грудня, а в Ірландії – з 30 грудня. Водночас Нідерланди і Фінляндія вирішили вакцинувати населення з першого тижня 2021 року.

Країни блоку отримали перші партії вакцини Pfizer/BioNTech в однаковій кількості – по 9 750 доз, незалежно від чисельності населення. Тому наразі кожна з держав ЄС зможе зробити щеплення менш ніж 5 тисячам громадян.

Серед перших отримувачів препарату переважно є мешканці будинків пристарілих, а також медперсонал. Широка вакцинація в ЄС стартуватиме не раніше 2021 року, коли країни матимуть достатній запас вакцин.

А ось у Німеччині уже є певні результати вакцинації - у двох округах німецької Баварії зупинили проведення щеплень через порушення умов зберігання препарату компанії Pfizer і BioNTech. За попередньою інформацією, труднощі виникли з постійним дотриманням температурного режиму (холодовим ланцюгом) при зберіганні вакцини. Такі проблеми зареєстрували в округах Верхня Франконія і Швабія.

Перша пацієнтка в Німеччині отримує щеплення від COVID-19 DPA

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) виступила проти примусової вакцинації від коронавірусної інфекції COVID-19. Однак директорка відділу ВООЗ з імунізації Кейт О'Браян допустила, що особам певних професій можуть настійно рекомендувати зробити щеплення або й вимагати його в таких осіб. Зокрема, це стосується медиків у відділеннях інтенсивної терапії - заради безпеки медпрацівників і пацієнтів.

У ВООЗ порекомендували країнам замість примусової вакцинації викликати довіру у населення до новоствореного препарату від коронавірусу.

У Португалії вакцину від коронавірусу зроблять безкоштовною для всіх, а прищеплювати будуть добровільно. Країна планує закупити 22 мільйони доз за 200 мільйонів євро від різних розробників.

Безкоштовно вакцинуватимуть і громадян у Франції. Країна має домовленості на 200 мільйонів доз від різних розробників вакцини. На проведення вакцинації в держбюджеті 2021 року закладено 1,5 мільярда євро.

Новини за темою: Військовий епідеміолог Кравченко: Я б вакцинувався російською вакциною проти коронавірусу

*****

У деяких країнах почали робити щеплення від коронавірусу, та чи зменшать такі кроки поширення хвороби – покаже час. Однак є надія, що наступного року коронавірусну інфекцію вдасться взяти під контроль.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.