Протести проти вакцинації у Франції: Чому французи не хочуть робити щеплення та отримувати "паспорти здоров’я"

Топ-новина
Топ-новина
Протести у Франції Фото з відкритих джерел

Французи не згодні з рішенням президента та уряду

Днями парламент Франції схвалив закон, що вимагає пред’являти COVID-перепустки у закладах харчування та під час поїздок країною. Це означає, що люди мають масово вакцинуватися і після цього отримувати такі перепустки. Ця законодавча ініціатива стала каталізатором загальнонаціональних протестів у Франції, що тривають уже десять днів. Французи виходять на вулиці, щоб висловити своє обурення через запровадження обов’язкової загальної вакцинації від коронавірусу, бо на їхню думку – це обмеження громадянських прав.

Далі розповідаємо про настрої, що панують у Франції протягом останніх днів і про спроби влади владнати ситуацію.

Чому у Франції розпочалися протести

У середині липня у Франції розпочалася хвиля громадянських демонстрацій проти обов’язкової вакцинації населення та запровадження так званих "санітарних перепусток".

Справа у тому, що напередодні французька влада вирішила, що усі медичні працівники: медичні сестри, волонтери, офісний персонал – мають обов’язково вакцинуватися від коронавірусу. За правилами, до 15 вересня щеплення повинні зробити ті, хто контактує з людьми з груп ризику. 

До того ж президент країни Емануель Макрон ще 12 липня заявив, що з наступного місяця для доступу у магазини, бари, кінотеатри і потяги дальнього слідування потрібно буде показати спеціальний талон, у якому будуть вказані дані про вакцинацію, одужання або негативний результат ПЛР-тесту.

На тлі протестів французька влада прийняла закон про COVID-перепустки для відвідування громадських місць. Щоправда, норми, які регулюють використання перепусток, у законі були дещо пом’якшені, щоб вгамувати настрої населення.

Але це рішення влади лише "підігріло" загальне обурення – понад 150 тисяч осіб вийшли на вулиці, щоб засудити нові правила вакцинації. Протестувальники прямо звинуватили владу у порушенні прав і свобод людини. 

Новини за темою: Цифровий сертифікат про вакцинацію може стати "перепусткою" у разі локдауну, - МОЗ

Закон про COVID-перепустки у Франції

З 21 липня санітарні перепустки уже вимагають у музеях, спортзалах, кінотеатрах і ресторанах, а 25 липня Верхня палата парламенту Франції схвалила законопроект про впровадження санітарних перепусток та обов’язкові щеплення для медпрацівників. 

Перепустка має містити інформацію про вакцинацію або результати тестування на коронавірус. З серпня він має стати обов’язковим для відвідування культурних заходів, концертів, вистав і подій за участю понад 50 осіб. Щоправда, відвідувати супермаркети і літні тераси закладів харчування поки що можна без перепусток.

До того ж планується, що з вересня перепустка буде потрібна і підліткам (людям віком від 12 років) для відвідування ресторанів, магазинів, для нетермінового походу до лікарні або будинку для людей похилого віку та для поїздок на міжміському транспорті.

Окрім цього, закон передбачає обов’язкову вакцинацію – до 15 вересня щеплення повинні зробити усі медичні працівники, а також ті, хто контактує з людьми з груп ризику. У випадку відмови від вакцинації влада попереджає, що не виплатить медикам зарплатні та відсторонить від роботи. 

Президент Емануель Макрон та французький уряд певні, що такі кроки необхідні для захисту вразливих груп населення і лікарень на тлі зростання кількості випадків коронавірусу. Натомість критики закону вважають його порушенням громадянських прав та свобод. 

Новини за темою: Масові протести: Як французи реагують на обов'язкову вакцинацію та COVID-сертифікати

Як відбуваються протести

Останні два тижні у Франції фіксують початок четвертої хвилі епідемії коронавірусу – відомо вже про щоденну статистику у 20 тисяч нових випадків зараження штамом "Дельта". Але, незважаючи на це, після оголошення про нові заходи з вакцинації у Франції відбулася серія акцій протесту проти застосування "санітарних перепусток" та проти обов’язкової вакцинації. Протести призвели до зіткнень із поліцією. І якщо 14 липня протестували лише 17 тисяч французів, то у неділю, 25 липня, на протести проти "паспортів здоров’я" і обов’язкової вакцинації вийшли 160 тисяч людей. 

Протестувальник у Франції Фото з відкритих джерел

Примітно, що протестують не лише противники нових вакцин та прихильники теорій змови, але і ті, хто зробив щеплення від коронавірусу. Вони вважають "санітарні перепустки" дискримінацією та посяганням на основні свободи людини і громадянина. На думку голови Центру спостереження за радикальними політичними течіями Жана-Ів Камю, протестувальників об’єднує ще й "ненависть" до президента Емануеля Макрона, а єдиної лінії у них немає.

Протестувальники у Франції AP

До речі, бурю критики у Франції викликає той факт, що деякі учасники протестів прикріпили до одягу та плакатів жовті зірки. Під час Другої світової війни це був особливий відмітний знак, який мали носити євреї на підконтрольній нацистам території у період Голокосту. Жовтий знак використовували для того, щоб ідентифікувати євреїв у громадських місцях. 

У Представницькій раді єврейських організацій Франції заявили, що "шоковані та обурені нелегітимним присвоєнням і фальсифікацією символів переслідування євреїв у роки Другої світової війни". А у Міжнародній Лізі проти расизму та антисемітизму заявили, що "носіння вигаданої жовтої зірки у нинішніх протестах є висміюванням жертв Голокосту".

Протести у Франції AP

Наступного дня після масштабних протестів проти "санітарних перепусток", 25 липня, президент Емануель Макрон звинуватив протестувальників в егоїзмі та безвідповідальності. 

"Якщо завтра ви заразите свого батька, свою матір або мене, я стану жертвою вашої свободи, тоді як ви мали можливість отримати щось, щоб захистити себе і мене. В ім’я своєї свободи, можливо, у вас буде тяжка форма ковіду, і ви потрапите до цієї лікарні. Вас доведеться лікувати персоналу лікарні, і, можливо, лікарня не зможе прийняти когось іншого. […] Це не свобода, це називається безвідповідальністю та егоїзмом", - заявив Макрон.

Тим часом соціологічне дослідження свідчить про те, що 49% французів негативно ставиться до протестів, а 35% населення підтримує рух проти "санітарних перепусток" - найчастіше це люди віком до 35 років та представники малого бізнесу. Разом з тим у Франції зростає кількість прихильників обов’язкової вакцинації – майже 60% французів підтримують імунізацію для усіх громадян, а у листопаді 2020 року таких було лише 38%. 

Новини за темою: Протести у Франції: Макрон подав скаргу через порівняння його з Гітлером

*************

У Франції від початку липня зростає захворюваність на коронавірус. Майже 6 мільйонів осіб з понад 67 мільйонів населення Франції хворіли або хворіють на COVID-19, а 112 тисяч осіб уже померли від ускладнень.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.