Посилення української армії. Чим може займатися військова місія ЄС в Україні і чого від неї очікувати

Топ-новина
Топ-новина
В Україні може з'явитися військова місія ЄС Фото з відкритих джерел

Брюссель і Київ обговорюють можливість створення такої місії для підвищення професійної підготовки військовослужбовців

ЄС розглядає можливість створення в Україні європейської військової навчальної місії. Таким чином в Євросоюзі хочуть посилити військовий потенціал країни, що стало необхідно на тлі останнього загострення на Донбасі. Розповідаємо докладніше про те, якою може бути військова місія і чим вона буде займатися.

Навіщо Україні військова місія ЄС

Днями німецьке видання Welt am Sonntag повідомило, що Європейський Союз розглядає можливість формування місії під назвою "Військова консультативна та навчальна місія ЄС в Україні".

За словами журналістів, причиною цього є тривалі напружені відносини між Україною і Російською Федерацією. Ще влітку міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба і міністр оборони Андрій Таран направили главі європейської дипломатії Жозепу Боррелю секретне звернення з проханням про створення місії.

Дмитро Кулеба і Жозеп Боррель Фото з відкритих джерел

Однак Європейський Союз розглядає й інші способи посилення військового потенціалу Збройних сил України (ЗСУ). Серед них - розширення Консультативної місії ЄС щодо реформи сектору цивільної безпеки України, яка була створена у 2014 році.

За даними журналістів, на створенні військової місії, окрім самої України, наполягають Литва, Латвія, Естонія, Польща, Румунія і Словаччина. Підтримують таку ініціативу Швеція і Фінляндія.

“Це досить серйозний жест європейської сторони щодо військово-політичної підтримки України. По-друге, це додатковий канал військового співробітництва нашої країни із зарубіжними партнерами, званого військово-консультативною та тренувальною місією ЄС в Україні. По-третє, для України важлива міжнародна присутність, в тому числі і в зоні конфлікту", - зазначив співдиректор програм зовнішньої політики і безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков у коментарі "ДС"

Якою може бути місія

Потенційна військова та консультативна навчальна місія ЄС (EUATM) складатиметься з 60 співробітників, ідеться в документі, представленому для обговорення дипломатичного корпусу ЄС. 

Місія працюватиме для консультування Департаменту освіти Міністерства оборони України та Генерального штабу щодо "впровадження плану реформування професійної військової освіти".

У документі запропоновано чотири можливі варіанти співпраці. Зокрема, така місія "може бути корисною для підтримки стійкості України шляхом зміцнення її військового потенціалу". Також вона може посилити залучення ЄС і бути вираженням солідарності з Україною в питаннях Донбасу і Криму. 

Місія може допомогти зміцнити військовий потенціал української армії Фото з відкритих джерел

Інший варіант передбачає додавання військово-консультативного та навчального елемента до вже чинної цивільної місії. Іще один припускає, що експерти Євросоюзу можуть бути залучені на підтримку Представництва ЄС у Києві.

При цьому в документі підкреслили, що відповідь на таку місію "іншими суб'єктами, зацікавленими в ситуації в Україні, може мати можливий негативний вплив на широку політику та інтереси ЄС в регіоні".

Основні завдання місії

Брюссель і Київ обговорюють можливість створення військової навчальної місії в Україні насамперед з метою підвищення професійної підготовки військовослужбовців, передає прес-секретар МЗС Олег Ніколенко.  

Зараз сторони розглядають різні варіанти подальшої взаємодії, в тому числі і таку місію.

Новини за темою: Кабмін пропонує змінити військові звання відповідно до стандартів НАТО

"Одна з можливих опцій - початок військово-навчальної місії Євросоюзу в Україні. Така місія могла б охопити сфери, які поки не охоплені EUAM (Консультативна місія ЄС з реформування громадянського сектору безпеки України, існує з грудня 2014 року, - ред.)", - заявив Ніколенко. 

Початок військово-навчальної місії відповідає стратегічним інтересам як України, так і ЄС, вважають у МЗС Фото з відкритих джерел

Насамперед, ідеться про освітній сектор, підвищення професійної підготовки українських військовослужбовців. Обговорення з цього питання тривають. При цьому в МЗС підкреслили, що початок військово-навчальної місії відповідає стратегічним інтересам як України, так і ЄС.

Результати роботи КМЄС в Україні

Консультативна місія Європейського Союзу в Україні (КМЄС) була запущена в кінці 2014-го. Вона налічує 300 осіб у Києві та чотирьох інших містах України.

Протягом останніх шести років Консультативна місія ЄС в Україні тісно співпрацює зі своїми українськими партнерами у сфері реформування сектору цивільної безпеки, надаючи стратегічні консультації та практичну підтримку відповідно до стандартів ЄС та міжнародних принципів належного управління та дотримання прав людини.

Новини за темою: У РНБО ініціювали аудит стану військово-технічного співробітництва з іншими країнами

За цей час за участю КМЄС було розроблено 59 законопроектів і прийнято 27 ключових стратегічних документів.

КМЄС була запущена в кінці 2014 року Фото з відкритих джерел

Зокрема, місія надала підтримку при створенні і запуску сервісних центрів МВС. Ці центри надають населенню по всій країні широкий спектр послуг: від видачі виписок із судових реєстрів до видачі водійських посвідчень.

Крім того, КМЄС брала участь у розробці законів "Про національну безпеку", "Про розвідку" та інших.

Місія також надавала консультації та підтримку Офісу Генерального прокурора під час процедури переатестації прокурорів - всього близько 12 000 на всіх рівнях. Кінцевою метою реформи є підвищення рівня доброчесності в органах прокуратури та зменшення кількості прокурорів до 10 000, відповідно до європейських стандартів.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.