Пластик заборонено: Чому в Україні відмовляються від пластикового посуду і як Європа вирішила це питання

Топ-новина
Топ-новина
Пластикові пакети відійдуть у небуття Фото з відкритих джерел

Пластикові гранули хочуть замінювати повністю біорозкладними гранулами з кукурудзяного крохмалю

Про використання пластику давно замислилися у світі. Приміром, для ЄС це – одна з найсуттєвіших проблем в екологічній площині. Загрозливі масштаби забруднення планети пластиком зменшує популяцію тварин, впливають на водні ресурси, ґрунти. Низка країн розглядає можливість заміни пластику на більш органічний матеріал.

Думають про це і в Україні – урядовці напрацьовують варіанти заборони використання пластикового посуду. До того ж ще 1 червня Верховна Рада України ухвалила закон, яким остаточно забороняється обіг пластикових пакетів, які міцно вкоренилися у нашому побуті. Також нардепи встановили штрафи за подальше їх використання. Щоправда, до початку "нон-пластикової" ери ще далеко – обмеження запрацюють з 2022 року, але першу цеглинку вже покладено.

Далі розповідаємо, чим в Україні планують замінювати пластик і скільки часу знадобиться на перехід до екологічного пакування.

Чому Україна відмовляється від пластику

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України запропонувало нову концепцію заборони та обмеження обігу і виробництва пластикової продукції одноразового використання. Глава відомства Роман Абрамовський розповів, що міністерство працює над відповідним законопроектом.

Пластикові відходи - одні з найнебезпечніших у світі Фото з відкритих джерел

Мета заборони пластикових виробів – це мінімізація забруднення навколишнього середовища. За словами Абрамовського, лише 9% пластику, який було вироблено за всю історію людства, було перероблено, а 12% виготовленого людством пластику було спалено – за енергоємністю пластик дорівнює нафті. А весь інший пластик, який було виготовлено промисловістю, наразі забруднює планету. Аж 68% забруднення у Чорному морі – пластик, від якого гинуть тварини та птахи. У 9% досліджених птахів вчені знаходили у шлунку пластик.

Пластик

До того ж рішення про мінімізацію використання пластику гармонійно поєднується з європейським законодавством. Йдеться про те, що у країнах Євросоюзу з липня 2021 року увійшла в силу директива про заборону пластику одноразового використання. 

Новини за темою: Кількість пластику у Світовому океані за 20 років може збільшитися втричі

Що відомо про "антипластиковий" законопроект

Проект закону розробляють і планують зареєструвати у Верховній Раді у жовтні цього року. А через рік після ухвалення документа пропонується повністю заборонити виробництво, ввезення і введення в обіг на території України одноразових виробів з пластику. Для них уже є альтернатива.

Замінити пластикові гранули хочуть на гранули з кукурудзяного крохмалю, які є повністю біорозкладними. За словами міністра екології, з цього матеріалу можна робити ті самі вироби, що і з пластику. А переорієнтація виробництва на нові матеріали не вимагає суттєвих капіталовкладень і цілком реальна протягом року.

Радіо Свобода

Також у проекті закону передбачається повна заборона виробництва одноразових виробів з оксибіорозкладного пластику, який є дуже небезпечним для довкілля, адже розкладається на дуже дрібні часточки, що проникають усюди й отруюють тварин, птахів і все довкілля. Окрім цього, планується повна заборона посуду із пінополістиролу, адже цей матеріал ніяк не переробляється і не розкладається.

При цьому на товари, від яких поки немає можливості відмовитися (вологі серветки, гігієнічні засоби, дитячі памперси, фільтри до сигарет і, власне, самі фільтри), буде запроваджено обов'язкове маркування з інформацією про матеріали, з яких вони виготовлені.

"Виробник цих товарів буде зобов'язаний певну частину продукції використовувати для вторинної переробки", - наголосив міністр.

Він додав, що для ФОПів пропонується штраф за виготовлення і розповсюдження пластикових виробів від 17 до 51 тис. грн, при повторному порушенні – від 85 до 170 тис. грн. 

Новини за темою: Україна без пластику: Топ-3 альтернативи пакетам

Заборона пластикових пакетів в Україні

Відмова від пластикового посуду – це уже другий крок країни до зменшення забруднення навколишнього середовища. 1 червня поточного року народні депутати ухвалили проект закону про обмеження обігу пластикових пакетів. 10 червня документ 1489-IX набрав чинності. Однак більшість його положень почнуть працювати через 6 місяців, а заборона на поширення пакетів і покарання – через 9 місяців.

Документом забороняється використання а) надлегких пластикових пакетів; б) легких пластикових пакетів товщиною до 50 мкм; в) оксорозкладних (оксобіорозкладних) пластикових пакетів.

Виняток становлять пластикові пакети розміром до 225 х 345 х 450 мм, що використовуються для м’яса, риби та продуктів з них, а також сипучих продуктів, для яких пакет є первинною упаковкою. Такий дозвіл діятиме до 1 січня 2023 року.

Згідно із законом, розповсюдження пластикових пакетів каратиметься штрафом від 1700 до 3400 гривень. За повторне порушення стягуватиметься штраф від 3400 до 8500 гривень. 

Новини за темою: Зеленський підписав закон про заборону пластикових пакетів в Україні

Пластик, який заборонено у Європі

3 липня цього року в Євросоюзі набула чинності директива, яка забороняє використання певних видів пластикової продукції. Директива про пластик одноразового використання встановила суворі правила щодо зменшення кількості видів продукції та упаковки, які входять до десятки найпопулярніших предметів, що є джерелом забруднення довкілля.

Цікаво, що про заборону домовились у 2019 році, і держави-члени ЄС мали два роки, щоб ввести її у своє національне законодавство. Директива ЄС також передбачає, що в найближчі кілька років набудуть чинності інші заходи. 

Там, де альтернативні варіанти є доступними за ціною, одноразові пластмасові вироби заборонені. Щодо інших продуктів, то будуть докладені зусилля, щоб обмежити їх використання за допомогою дизайну та маркування і зобов’язань щодо очищення тих, хто їх виробляє.

Фото з відкритих джерел

Заборонені такі одноразові пластикові вироби: ватні палички, столові прилади, тарілки, мішалки, палички для їжі, соломинки, пінополістирол для одноразового використання контейнерів для їжі та напоїв, усі вироби з пластичної оксидно-руйнувальної продукції. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.