"Північний потік-2" майже готовий: Коли запрацює російський газопровід і хто, крім України, проти

Топ-новина
Топ-новина
"Північний потік-2" Фото з відкритих джерел

Російський газопровід викликав палку дискусію у Європі та Штатах

Днями стало відомо, що компанія-оператор обіцяє добудувати російський газопровід "Північний потік-2" до кінця серпня цього року. Відомо, що вже готово 98% трубопроводу, залишилося зовсім небагато, при цьому одна з гілок уже повністю готова. Виходить, що обурення Данії, Німеччини, Швеції та України не призвели до заморожування будівництва.  

Далі розповідаємо, коли росіяни планують повністю завершити будівництво "Північного потоку-2", а також про те, хто в Європі занепокоєний через запуск газопроводу.

Завершення будвництва "Північного потоку-2": деталі

Будівництво газопроводу "Північний потік-2" по дну Балтійського моря триває вже понад п’ять років і зараз перебуває на завершальній стадії. От-от російський газопровід запрацює і почне поставки російського блакитного палива у Європу, оминаючи Україну. Незважаючи на те що так європейські країни отримуватимуть газ напряму від "виробника", не витрачаючи зайвих коштів на протяжний транзит, низка країн-членів Євросоюзу чинять спротив намірам Росії. За останні два роки з року в рік санкції проти компаній, які займаються спорудженням, посилювалися, а у полеміку навколо "Північного потоку-2" включилися США. 

Процес укладання "Північного потоку-2" Фото з відкритих джерел

Проте, попри численні проблеми, санкції та заяви європейських лідерів щодо небезпеки "Північного потоку-2", його мають завершити через кілька тижнів. Про це днями заявив генеральний директор компанії-оператора проекту Nord Stream 2 AG Маттіас Варніг. Компанія має на меті ввести газопровід в експлуатацію уже цього року.

"98% трубопроводу уже завершено. 2%, які не збудовані, стосуються однієї з двох гілок. Друга лінія завершена повністю", - зазначив Варніг, спростувавши чутки про проблеми з сертифікацією та органами, які надають ліцензії. 

Reuters

Також гендиректор Nord Stream 2 підкреслив, що у перспективі по "Північному потоку-2" буде транспортуватися 55 мільярдів кубометрів природного газу з Росії до Німеччини на рік. Окрім цього, не виключено, що "Північним потоком - 2" транспортуватимуть  водень – найпізніше це хочуть зробити через десять років.

При цьому, за словами Варнінга, "немає жодного сумніву у тому, що транзит газу через Україну залишиться невід’ємною частиною транспортування газу з Росії до Європи навіть після 2024 року, коли завершиться чинна нині транзитна угода між Росією та Україною". 

Новини за темою: Випробування "Північним потоком - 2": Як Путін і Меркель перевіряють Байдена на міцність

Хто у світі проти будівництва газопроводу

У вересні 2020 року канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що Федеральний уряд хоче продовжувати і завершувати будівництво "Північного потоку-2". За її словами, американські санкції щодо газопроводу є незаконними. Проте міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау заявив, що будівництво російського газопроводу сприяє залежності економіки частини Європи від Москви, забезпечуючи Росію джерелами фінансування своєї зовнішньої політики, яка є ворожою до Євросоюзу. 

У жовтні 2020 року польське Управління із захисту конкуренції і споживачів оштрафувало російську компанію "Газпром" на 29 млрд злотих (понад 6 млрд євро) через відсутність співпраці під час антимонопольного розслідування щодо будівництва "Північного потоку-2".

У Німеччині питання щодо будівництва "Північного потоку-2" стоїть настільки гостро, що його зробили однією з провідних тем передвиборної кампанії. Декілька кандидатів у канцлери допустили заморожування проекту газопроводу у випадку, якщо Кремль захоче використовувати його для тиску на Україну.

Окрема сторінка обурення будівництвом російських газопроводів присвячена Сполученим Штатам. І за часів президентства Дональда Трампа, і нині, коли Білий дім очолив Джо Байден, Штати виступали проти російського газогону. Так, у листопаді 2020 року у США представники Палати представників і Сенату домовилися про додаткові санкції для страхових і сертифікаційних компаній, що працюють з судами Росії для завершення проекту. У грудні того ж року посольство США у Берліні закликало Німеччину зупинити будівництво газопроводу. Проте Берлін розглядав можливості обійти санкції США – планували навіть створити фонд, що класифікуватиме "Північний потік-2" як один із найважливіших елементів захисту навколишнього середовища. 

Новини за темою: Байден обрав відповідального за протидію "Північному потоку - 2"

"Північний потік-2" мав стати однією з тем у перемовинах президента України Володимира Зеленського та канцлера Німеччини Ангели Меркель, що відбулися нещодавно – 11 липня. Українська сторона хотіла натиснути на Берлін, зазначивши, що Росія є агресором і не варто схвалювати її проект з транзиту газу.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент України Володимир Зеленський з відкритих джерел

Відомо, що Володимир Зеленський підготував аргументи про небезпеку газопроводу "Північний потік-2" як для України, так і для європейських країн і планував озвучити їх під час зустрічі з Меркель. Але під час переговорів цю тему не обговорювали, бо який сенс просити Німеччину відмовитися від "Північного потоку-2", якщо вона весь час виступала "за" і захищала російський проект?

Німеччина на найвищому рівні зацікавлена у швидкому запуску "Північного потоку-2". Тому нині надзвичайно активно триває лобістська робота Німеччини на адресу США – особливо напередодні зустрічі канцлера Німеччини Ангели Меркель і президента США Джо Байдена 15 липня. Йдеться про сотні лобістів, які пояснювали у високих кабінетах Конгресу США: мовляв, Україна сама собі шкодить, не бореться з корупцією, порушує свої ж закони тощо. Мета Німеччини 一 домогтися того, щоб США згорнули санкцій і зробили вигляд, що нічого не відбувається. 

Новини за темою: США передумали зупиняти будівництво "Північного потоку - 2"?

Ризики для України

Запуск "Північного потоку-2" завдасть значних збитків України. Йдеться і про грошові втрати, і про втрату транзитних можливостей через простоювання інфраструктури, і про скорочення робочих місць. За словами міністра фінансів Сергія Марченка, фінансові втрати України щороку становитимуть 1,5 млрд доларів.

На думку колишнього голови НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва, ця цифра буде більшою – 2 млрд доларів доходу на рік. До того ж він певен, що запуск "Північного потоку-2" дозволить Росії розпочати широкомасштабну військову кампанію за українські території. 

Андрій Коболєв hromadske.ua

"Якщо транзит газу через Україну повністю припинитися, Угорщина вже зможе забезпечити себе через "Турецький потік" та LNG-термінал в Хорватії. Ще п’ять років тому така ситуація була б неможлива", - зазначив Коболєв.

На думку Коболєва, відразу після запуску "Північного потоку-2" Росія спробує створити в Україні форс-мажор, який зірве транзит палива й, користуючись цим, відмовиться платити за чинним нині договором Ship or pay.

"Коли "Газпрому" треба було таким чином відмовитися оплачувати туркменський газ, на газопроводі з Туркменістану стався вибух. В Україні це абсолютно реальний сценарій", - резюмував Коболєв. 

Новини за темою: Чи підірвуть ГТС України після запуску "Північного потоку - 2"?

Трохи про "Північні потоки" Росії

Десять років тому Росія почала реалізацію проекту, який би дозволив подавати газ у Європу напряму, оминаючи Україну. У 2010 році почалося спорудження окремого газопроводу "Північний потік", який проліг по дну Балтійського моря і з’єднав Росію та Європейський Союз, пройшовши по території Росії, Швеції, Данії та Німеччини. 

Північний потік Фото з відкритих джерел

Перша гілка газопроводу загальною протяжністю 1,2 тисячі кілометрів була введена в експлуатацію у листопаді 2011 року, а друга – через рік. 

"Північний потік-2" Фото з відкритих джерел

"Північний потік-2" став проектом розширення уже наявного газопроводу. "Північний потік-2" мав пройти через економічні зони та територіальні води Данії (147 км), Німеччини (85 км), Росії (118 км), Фінляндії (374 км) і Швеції (510 км). Намір Росії очевидний – збільшити поставки газу на європейський ринок та зменшити залежність від транзитних країн. 

Новини за темою: "Північний потік - 2" все ж буде добудований: Що робити далі?

Робота над другим газопроводом розпочалася у 2015 році, але за три роки представники США та Польщі заявили, що обурені будівництвом трубопроводу Nord Stream 2, бо вважають його підривом енергетичної безпеки і стабільності. Тоді ж США ввели перші санкції проти компаній, задіяних у будівництві газопроводу. Проте на підтримку будівництва виступила Данія – енергетичне агентство країни видало компанії Nord Stream 2 AG дозвіл на експлуатацію "Північного потоку-2" на шельфі країни. За завершення будівництва виступили і у Німеччині – "Північний потік-2" будували через Балтійське море.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.