"Північний потік - 2" добудовано: Що кажуть у Європі та США і які перспективи для України

Топ-новина
Топ-новина
"Північний потік-2" Фото з відкритих джерел

Найбільш обговорюваний газогін збудовано

Днями "Газпром" заявив про завершення п’ятирічного будівництва газопроводу "Північний потік - 2" по дну Балтійського моря. Тож наступним кроком російського газового монополіста буде старт подачі газу в обхід України вже у жовтні.

Російський газопровід "Північний потік -  2" вдалося добудувати у вересні цього року. На практиці бачимо, що ані протести України, ані санкції США, ані вдаване обурення Євросоюзу, зокрема "еко-протести" Данії, Німеччини і Швеції, не змогли зрушити з місця плани Росії щодо будівництва другого "Потоку".

Далі – про не надто втішні для нас прогнози щодо впливу "Північного потоку - 2" на українську газотранспортну систему, а також про реакцію США і Європи на запуск російського газопроводу.

Нагадуємо про "Північний потік - 2"

Російський газогін "Північний потік - 2" у 2016 році почала будувати російська компанія "Газпром" у зв’язці з енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Газопровід пролягає по дну Балтійського моря і досягає Німеччини, заходячи у територіальні води Данії, Німеччини, Росії, Фінляндії та Швеції.

Після запуску газопроводу Росія постачатиме свій газ до Європи, ігноруючи українську газотранспортну систему. Відповідно до прогнозів, такий стан справ спричинить для України збитки на суму декілька мільярдів доларів на рік. 

Олексій Міллер. Фото: ZIK/EPA/SERGEI ILNITSKY

10 вересня голова правління РАО "Газпром" Олексій Міллер заявив про закінчення будівництва газогону "Північний потік - 2" загальною потужністю 55 мільярдів кубометрів на рік. Низка країн світу вважають, що робота "Північного потоку - 2" – це неприхована загроза економічній безпеці Європи і дієвий важіль впливу Росії на Україну. Звісно ж, росіяни відкидають це. 

Новини за темою: Про що домовилися США та Німеччина щодо "Північного потоку - 2"?

Позиція України перед запуском "Північного потоку - 2"

Наразі більша частина газу з Росії у Європу проходить по території України. Проте після запуску російського газопроводу українська газотранспортна система позбудеться роботи. Це не припущення, а фактична ситуація, яка рано чи пізно настане. З огляду на таку перспективу, урядовці та експерти в Україні уже висловилися з цього приводу.

Ще у липні, тобто до офіційної заяви Міллера про завершення будівництва "Потоку - 2", міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що Київ надіслав ноту Єврокомісії і Німеччині із запитом провести консультації щодо "Північного потоку - 2" після угоди між Німеччиною і США. Єврокомісія відповіла Києву, що "готова продовжувати постійний діалог щодо питань, пов'язаних з енергетикою".

Приміром, посол України у США Оксана Маркарова певна, що попри фактичну добудову російського газопроводу санкції ще можуть зупинити його. 

Оксана Маркарова Фото з відкритих джерел

"Ми вважаємо, що "Північний потік" – це зброя. Наша точка зору не змінилась. Більш того, Сполучені Штати вважають, що "Північний потік" – це поганий потік. Друге: залишаються санкції абсолютно на всі російські компанії, російські судна. Більш того, ми постійно надаємо додаткову інформацію нашим партнерам і колегам тут, і додаткові санкції кожні три місяці повинні переглядатись і накладатись… Навіть якщо він буде на 100% добудований, є ще інші питання - питання сертифікації", - зазначила Маркарова.

Також вона зауважила, що у заяві після візиту до Вашингтона Ангели Меркель зазначається, що Україна після запуску "Потоку - 2" має залишатися транзитною державою.

У свою чергу голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко заявив, що у випадку введення Штатами санкцій проти компанії-оператора російського газопроводу "Північний потік - 2" європейські компанії не користуватимуться газогоном. 

Юрій Вітренко Facebook/Юрій Вітренко

"Якщо уряд США введе санкції проти дочірньої фірми "Газпрому", європейські компанії не будуть купувати газ, який йде через цей трубопровід. Таким чином, він не буде працездатним", - підкреслив Вітренко.

11 вересня про газопровід висловився і глава Офісу президента України Андрій Єрмак. Він зазначив, що питання "Північного потоку - 2" і транзиту російського газу через українську територію має бути винесене на розгляд "нормандського формату", бо належить до сфери безпеки України. 

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак Фото з відкритих джерел

"Я вважаю, продовження транзиту газу є дуже серйозним запобіжником, зокрема масштабної агресії Російської Федерації проти України. А про її ризики (про ризики агресії) і ймовірності вчора говорив тут президент. Ну і коли біля твоїх кордонів концентрується близько 100 тисяч російських військових, я думаю, будь-яка розумна людина такі ризики побачить у цьому", - сказав Єрмак. 

Разом з тим  Україна побоюється, що гарантії Німеччини та США для унеможливлення енергетичного тиску Росії за допомогою газопроводу "Північний потік - 2" не будуть виконані. Єрмак побоюється, що ці гарантії можуть стати для України другим Будапештським меморандумом. Така тривожність є небезпідставною, і ось чому. 

Новини за темою: Держдеп США розкрив подробиці угоди з Німеччиною щодо "Північного потоку - 2"

Що казали і робили США

Ще кілька років тому, коли "Північний потік - 2" тільки-но почав будуватися, США і Європа виступили проти цього доволі різко. Штати і ЄС впроваджували санкції і проти Росії, і проти країн, які брали участь у зведенні газопроводу.

Незважаючи на показне обурення Штатів і зокрема президента Джо Байдена, через будівництво Росією газопроводу, насправді США схвалюють цю ініціативу Кремля. Про це свідчить, по-перше, відмова Вашингтона від введення нових санкцій проти компанії-оператора "Північного потоку - 2", а по-друге, угода, укладена між Штатами і Німеччиною 21 липня. Ця угода фактично є домовленістю про завершення будівництва "Північного потоку - 2". Така угода пройшла повз Україну, незважаючи на те, що її укладення напряму потребує саме української згоди. Українських дипломатів не запрошували на перемовини, а лише повідомили постфактум про уже підписану спільну декларацію між Німеччиною і США. Детальніше про це можна прочитати у нашому великому ексклюзивному матеріалі за цим посиланням.

Минуло майже два місяці, і коли запуск "Потоку - 2" не за горами, адміністрація США знову виступає проти реалізації "Північного потоку - 2".

Що кажуть у Європі про "Північний потік - 2"

За останні два роки санкції з боку ЄС проти компаній, які займаються спорудженням "Північного потоку - 2", посилювалися, але це ні до чого не призвело.

Може здатися, що Німеччина все ж дуже занепокоєна питанням газових поставок в обхід України. Приміром, канцлер Німеччини Ангела Меркель наприкінці серпня під час візиту до Києва попередила Володимира Путіна про нові європейські санкції у випадку, якщо Кремль використовуватиме газогін "Північний потік - 2" як зброю проти України.

А під час візиту до Польщі вона наголосила, що Україна має й надалі залишатися транзитною країною для російського газу після 2024 року. За її словами, транспортування російського газу українською територією має продовжитися після 2024 року, коли закінчиться термін дії угоди між двома державами про транзит. 

Хай там як, але для Німеччини і всього Європейського Союзу "Північний потік - 2" – це насамперед власні енергетичні потреби та політичні інтереси не розсваритися з Росією повністю, щоб не залишитися без газу. 

Новини за темою: Угода по "Північному потоку - 2": Україна завдає удару у відповідь

Що буде далі?

Якщо в Україні говорять про те, що "Північний потік - 2" є загрозою національній безпеці нашої країни, то у Росії кажуть, що головна мета будівництва обхідного газопроводу – не лише відмова від української ГТС, а і політичний тиск на Україну. Про це говорив на Петербурзькому економічному форумі президент Росії Володимир Путін – він пов’язав пролонгацію транзитного контракту з Україною політичними поступками з боку Києва, зокрема відмовою від переозброєння ЗСУ. 

Процес укладання "Північного потоку-2" Фото з відкритих джерел

Одразу після добудови газопроводу розпочнеться процес його сертифікації – це питання про те, чи зможе "Газпром" використовувати "Північний потік - 2" на повну потужність. Наразі компанія-оператор "Потоку - 2" програла судовий процес, де намагалася відстояти право газогону обійти норми ЄС. Вони передбачають, що газопровід може бути заповнений газом від одного постачальника не більше ніж на 50%.

Але цей суд – не останній інструмент, до якого можуть звернутися у Росії. Приміром, "Північний потік - 2" можуть зареєструвати як незалежного оператора, тож його зможуть використовувати на повну потужність. Щоправда, це займе рік або більше.

Це означає, що протягом цього року Росія точно не зможе відмовитися від послуг української ГТС. Проте це не має відбутися до 2024 року – допоки чинним залишається контракт на транзит російського газу. А уже після завершення терміну чинності документа Москва може вдатися до шантажу. Можливо, Росія створюватиме штучний дефіцит газу, підвищуватиме ціну на сировину або ж створюватиме загрозу "холодної зими", висуваючи при цьому політичні вимоги до Києва. Поки невідомо, що саме відбуватиметься через три роки.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.