Підготовка до опалювального сезону в Україні: Як зміняться тарифи і які проблеми з’явилися перед подачею тепла

Топ-новина
Топ-новина
Тарифи на опалення в Україні зростуть Фото з відкритих джерел

Вартість тепла і гарячої води у різних містах України можуть відрізнятися

Зараз в Україні триває підготовка до опалювального сезону, і вона є складною, враховуючи те, що комунікації з року з рік залишаються застарілими, а собівартість газу зростає без упину. Ба більше – щороку традиційною є загроза несвоєчасної подачі тепла у домівки українців.

Уже відомо, що цьогоріч тарифи на тепло і гарячу воду можуть зрости на 15-80% залежно від регіону. Далі розповідаємо детальніше про подальше зростання тарифів на ці енергоресурси в Україні. 

Як готуються до сезону опалення

Нещодавно прем'єр-міністр України Денис Шмигаль розповів, що 80% об’єктів по всій країні уже готові до опалювального сезону. До того ж очільник уряду додав, що за встановлення тарифів на послуги відповідає влада на місцях.

"Готовність до опалювального сезону наразі становить понад 80%. Усе йде відповідно до графіків. Місцева влада, як і в попередні роки, ухвалюватиме рішення, коли саме стартує опалювальний сезон. Так само органи місцевого самоврядування тепер відповідальні за встановлення тарифів на тепло та гарячу воду", - сказав Шмигаль.

За словами прем’єра, Кабінет міністрів України продовжить допомагати місцевим керівникам і вирішить питання з компенсацією вартості  для теплокомуненерго.

"Нафтогаз" пропонує теплокомуненерго газ за ціною 7,42 гривні за кубометр в межах трирічного контракту. Така ціна дозволяє місцевим керівникам не підвищувати ціни на тепло для населення в цьому опалювальному сезоні. Ми за цим будемо уважно стежити по кожному місту і регіону", - резюмував Шмигаль.

Голова уряду розповів також, що станом на 1 вересня рівень наповнення українських підземних газосховищ перетнув позначку 18 мільярдів кубометрів, і цього вистачить для спокійного опалювального сезону. 

Новини за темою: Тарифи на внутрішнє транспортування газу можуть зрости вдвічі-втричі після 2024 року, - експерт

Загрози перед стартом опалювального сезону

Щороку у серпні-вересні в Україні починають говорити про ймовірні проблеми перед початком опалювального сезону – мовляв, щось може піти не так при подачі тепла у житлові будинки та соціальні об’єкти, і це може спричинити несвоєчасність початку опалювального сезону.

Поточний рік не став виключенням – в останній тиждень серпня у НАК "Нафтогаз" заявили, що через низьку активність виробників тепла при укладенні трирічних угод на закупівлю газу своєчасність старту опалювального сезону в Україні під питанням.

Справа у тім, що станом на 26 серпня трирічні угоди на постачання газу з "Нафтогазом" підписали 493 виробники тепла, а це лише 45% підприємств, які отримували газ від "Нафтогазу" у минулому опалювальному сезоні.

Олексій Кучеренко

kucherenko.info

Колишній міністр з питань житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко відзначив, що уряд не підготував план дій до початку цьогорічного опалювального сезону. За словами екс-чиновника, потрібно вирішувати питання з цінами на газ, бо у Європі блакитне паливо коштує 650 євро за тисячу кубометрів, а в Україні не вистачає державного газу.

"У нас там тільки 13 млрд із 30 – це державний газ "Нафтогазу", ціну якого ми можемо регулювати, а решта – то все біржова ціна, вона вже сьогодні за 20 грн за куб. І я не розумію, які платіжки будуть у населення", - зазначив експерт.

Також Кучеренко прокоментував дефіцит вугілля в Україні. Він певен, що місцевим бюджетам потрібна субвенція, бо без тепла і газу можуть залишитися дитячі садочки, школи, виші у регіонах.

"Ми відстаємо на 3 мільйони тонн – ми вже його не наздоженемо. Тому будуть знов відкривати імпорт російської електроенергії – з Росії, з Білорусі", - резюмував екс-міністр. 

Новини за темою: Серйозний виклик для України: Про високі ціни на газ та значне підвищення тарифів

Нові ціни на газ?

Нові ціни на блакитне паливо, очевидно, вплинуть на формування тарифів і на тепло, і та гаряче водопостачання. В Асоціації міст України (АМУ) розробили та направили президенту, уряду і парламенту шляхи розв'язання проблемних питань, пов'язаних з підготовкою та початком опалювального сезону. 

Платіжки на гарячу воду і опалення зміняться Фото з відкритих джерел

Фахівці АМУ кажуть, що для "заморожування" тарифів на опалення і гарячу воду на теперішньому рівні уряд має надати місцевим громадам справедливу компенсацію. Йдеться про те, що громадам потрібно спрямувати субвенцію з держбюджету на погашення різниці в тарифах за 2016-2021 роки – і на це потрібно виділити 37 мільярдів гривень.

В АМУ також зазначили, що до початку опалювального сезону необхідно зробити таке:

  • терміново відновити можливість теплопостачання та гарячого водопостачання у 59-х громадах, розблокувавши рахунки підприємств, арештовані через заборгованість зі сплати за газ і його розподіл;
  • усунути дискримінаційні норми у договорах на постачання газу, приміром, щодо термінів оплати підприємств за спожитий газ і штрафних санкцій.

Як зміняться тарифи на тепло і гарячу воду?

Експерти зазначають, що ціни на тепло і гарячу воду зростуть на 15-80% відсотків, залежно від регіону і конкретного міста/села. Приміром, у Чернівцях опалення може подорожчати приблизно на 70%, у Тернополі та Полтаві – на 35%, у Києві – на 30% від минулорічної позначки.

Найімовірніше, причиною такого тарифного перерахунку є вільний ринок газу – тепер кожне місто купує газ самостійно і забезпечує опалювальний сезон. 

Новини за темою: Тарифи на тепло і гарячу воду знову зростуть: Хто платитиме більше восени і взимку

Коли почнеться опалювальний сезон

Фіксована дата початку подачі тепла у домівки українців – 15 жовтня. При цьому термін підключення житлових та соціальних об'єктів до тепла варіюється в залежності від погодних умов. Рішення про старт опалювального сезону ухвалює місцева влада. Але якщо середня температура повітря протягом трьох днів поспіль не перевищує +8 градусів, то опалювальний сезон може стартувати раніше. У школах, дитячих садках і лікарнях тепло можуть увімкнути раніше, ніж у домівках українців.

А навесні це правило працює навпаки. Якщо середньодобова температура повітря перевищує +8 градусів, опалювальний сезон припиняється. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.