Перевірте телефон на легальність. Кого в Україні хочуть відключити від мобільної мережі і як це вплине на вартість гаджетів

Топ-новина
Топ-новина
В Україні вирішили боротися з контрабандою мобільних пристроїв Фото з відкритих джерел

Українців хочуть зобов'язати перевіряти легальність придбаних телефонів

Українців зобов'яжуть перевіряти на легальність куплені мобільні телефони і вносити їх IMEI в "білий список". Якщо пристрою не буде в реєстрі, він стане недоступним для користування. Такі нововведення прописані в законопроекті про внесення змін до Закону України "Про електронні комунікації".

"Перший Незалежний" розібрався, які телефони можуть відключити від мобільної мережі і як нововведення вплине на вартість гаджетів.

Які телефони можуть відключити від мережі

В Україні планується створити систему обліку міжнародних ідентифікаторів та реєстр ідентифікаторів. Простими словами, кожному телефону буде присвоєно один із трьох статусів. 

Несертифікованих телефонів в Україні стане менше Фото з відкритих джерел

  1.  дозволений ("білі" телефони ввезені в країну легально і офіційно дозволені до використання);
  2.  тимчасово дозволений ("сірі" телефони, ввезені в країну нелегально, контрабандою. Такі телефони не мають офіційної гарантії виробника, але це не означає, що вони підроблені або неякісні. Ціна на них зазвичай дешевше, ніж у офіційного дилера). 
  3. заборонений до застосування в електронній комунікаційній мережі мобільного зв'язку (в "чорний" список потрапляють IMEI вкраденого обладнання). 

Законопроект набирає чинності з 1 липня 2022 року. Він передбачає відключення від комунікаційної мережі "сірих" і "чорних" апаратів. Автори закону переконані, що це допоможе боротися з контрабандою і продажем крадених телефонів. 

Українці, які вже купили сумнівні смартфони, можуть не переживати. Згідно із законом, всі телефони працюватимуть в мережах операторів до 31 грудня 2024 року. 

IMEI-клони та інші ризики 

Офіс ефективного регулювання BRDO розкритикував ініціативу депутатів. Там вважають неприпустимою ідею перекладати зобов'язання перевіряти легальність придбаних телефонів на кінцевих споживачів.

У BRDO заявили, що законопроект не враховує те, що значна кількість користувачів не має можливостей і навичок для вжиття зазначених заходів (літні люди, особи з інвалідністю і т.д., особи без доступу до мережі Інтернет). Таким чином вони можуть втратити доступ до послуг голосового зв'язку і мобільного інтернету. 

Однак генеральний директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ) Юрій Пероганич у коментарі pnk.tv пояснив, що самостійно телефон вноситься в базу, тільки коли він придбаний за кордоном особисто. 

"Зазвичай люди, які купують телефони під час поїздок у відрядження, до рідні або на відпочинок, не мають проблем з комп'ютерними інтерфейсами", - пояснив директор АПІТУ. 

IMEI - серійний номер мобільного пристрою, який встановлюється заводом-виробником та є унікальним для кожного мобільного телефону Фото з відкритих джерел

Ще одне побоювання стосується нелегального клонування IMEI-кодів. Зокрема, після вступу в дію закону охочі заробити можуть почати дублювати IMEI-коди легально ввезених сертифікованих телефонів на нелегальні пристрої. Телеком-експерт Роман Хіміч у коментарі pnk.tv пояснив, що законопроект не містить вказівок щодо того, яким чином розрізняти оригінальний телефон і його клони з однаковим IMEI. Таким чином, власники легальних телефонів ризикують бути відключеними від мережі в разі дублювання їх IMEI. 

Новини за темою: Захист українців чи подарунок шахраям. Що означає прив'язка SIM-карти до персональних даних

Згідно із законопроектом, всі телефони, в тому числі з клонованими IMEI-кодами, продовжать працювати до 2025 року. Що стосується нових пристроїв, то коди, які повторюються, не будуть вноситися в базу, пояснив Юрій Пероганич. За його словами, за чотири роки нинішня база очиститься від "клонів" і неправильних IMEI, оскільки рідко хто користується пристроєм довше.

 Як "легалізувати" смартфон з-за кордону

Для того, щоб користуватися телефоном, його IMEI повинен мати статус "дозволений". Перевірити статус смартфона українці зможуть безкоштовно на сайті Українського Держцентру радіочастот (УДЦР). 

Згідно із законом, українці можуть перевозити через кордон як особисті речі два мобільні телефони. Однак після придбання апарату в іншій країні необхідно протягом 120 днів підтвердити покупку або факт перетину кордону. Після цього IMEI телефону автоматично потрапить в бази і буде легалізований безкоштовно. 

Куплені за кордоном гаджети потрібно буде "легалізувати" самостійно Фото з відкритих джерел

Іноземцям, які перебувають в Україні на законних підставах, дозволяється користуватися телефоном без обмежень 120 днів.

Метою законопроекту є в першу чергу боротьба з незаконним продажем мобільних телефонів (у тому числі вкрадених), заниженням вартості та ухиленням від сплати податків і митних платежів шляхом контрабанди. 

Згідно з дослідженням компанії GFK, в 2019 році без митних процедур і повної сплати податків і зборів в Україну було ввезено 29% смартфонів на суму 328 млн доларів. Більш того, за прогнозом незалежної групи аналітиків Ukraine Economic Outllook, в 2021 році втрати держбюджету від контрабанди техніки та електроніки очікуються на рівні майже 1 млрд доларів.

Дешеві телефони подорожчають?

В Асоціації підприємств інформаційних технологій України вважають, що покладання додаткових витрат на імпортерів призведе до зростання цін на телефони та планшети для споживачів. Найбільш відчутною буде різниця для покупців недорогих пристроїв - соціально незахищених верств населення. Наслідком цього може стати напруга в суспільстві на тлі зростання інших витрат.

Ціни на гаджети можуть зрости Фото з відкритих джерел

Щоб цього уникнути, в АПІТУ запропонували покласти на державний бюджет всі витрати на внесення записів в бази даних з "білим", "сірим" і "чорним" списками пристроїв і на адміністрування таких баз. За оцінками Асоціації, витрати держави будуть в 10-20 разів менше, ніж додаткові надходження в разі прийняття законопроекту.

Врахують цю норму парламентарі чи ні - поки невідомо. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.