ОСББ для фермерів. Навіщо в Україні хочуть створити організацію водокористувачів і як це вплине на тарифи

Топ-новина
Топ-новина
Аграрії зможуть самостійно встановлювати тарифи з урахуванням коштів на заміну труб, насосів тощо Фото з відкритих джерел

Законопроект пропонує передати право керувати інфраструктурою подачі води на поле аграріям за принципом ОСББ

Народні депутати підготували нововведення, схоже за принципом на реформу ЖКГ. Ось тільки об’єднати планують аграріїв, які регулюватимуть використання водних ресурсів. 8 вересня Верховна Рада вже ухвалила першому читанні законопроект № 5202-д. Він пропонує створення аналогу ОСББ для фермерів - організацію водокористувачів (ОВК). 

Хто контролюватиме діяльність ОВК і як це вплине на тарифи для аграріїв - розповідаємо далі.    


Ситуація на полі

Україна володіє приблизно 40,5  млн га земель, придатних для ведення сільського господарства. З них 2,2 млн га формально зараховано до зрошуваних. Однак через зміну клімату площа сухої ріллі, що потребуватиме зрошення, лише зростатиме. 

Станом на 1990 рік гідротехнічна меліорація здійснювалася на 2,29 млн га землі. 

Сьогодні ж площа земель, які фактично зрошуються, зменшилася більш ніж на 70%. У 2020 році вона становила  551 тис. га.

Українські ґрунти страждають від засухи Фото з відкритих джерел

Підкреслимо, що урожайність сільськогосподарських культур, вирощених в умовах гідротехнічної меліорації, у 2-2,5 разів вища за ті, що вирощені в богарних умовах (аграрії землі не поливають, а чекають дощів). 

На зменшення площ зрошуваної землі впливають недієздатний стан застарілих насосних станцій і відсутність прозорих механізмів, які б дозволили аграріям профінансувати ремонт обладнання. 

Крім того, після розпаювання землі об’єкти меліоративної системи опинилися у власності різних суб’єктів. Наслідком цього стали руйнація і розкрадання внутрішньогосподарських мереж. Системи незаконно демонтували, трубопроводи розкрадали, а об’єкти внутрішньогосподарських меліоративних систем забирали для погашення боргів. 

Що передбачає закон

Законопроект пропонує передати право керувати інфраструктурою подачі води на поле аграріям за принципом ОСББ. Для цього автори документа пропонують створити  об’єднання водокористувачів. ОВК бере на баланс всю меліоративну інфраструктуру, яка перебуває в зоні обслуговування цих водокористувачів.

Після цього аграрії зможуть самостійно встановлювати тарифи з урахуванням коштів на заміну труб, насосів тощо.

Зокрема, законопроект пропонує:

  • внести зміни до законодавчих актів, які створюють передумови для утримання водокористувачами меліоративної інфраструктури та залучення інвестицій в неї;
  • визначити правовий статус організацій водокористувачів (ОВК), унормувати процедуру створення та набуття ОВК прав на об'єкти меліоративної інфраструктури;
  • дозволити приватизацію насосних станцій, які не використовуються протягом не менш ніж десяти років та щодо яких жодна ОВК протягом двох років після прийняття Закону не звернулася із заявою про отримання у власність об'єктів меліоративної мережі, до складу якої входить насосна станція.

Новини за темою: Допомога аграріям: у Мінекономіки розповіли про програми і назвали цифри

Документ містить положення, спрямовані на спрощення адміністративних процедур щодо будівництва та експлуатації меліоративних мереж та їхніх окремих об'єктів. Приміром, трубопроводи внутрішньогосподарських меліоративних систем виключаються із переліку об'єктів будівництва. Це дозволить не проходити процедуру оформлення документів на будівництво при прокладанні або ремонті трубопроводу, через який вода надходить до поливальної техніки.

Меліорація земель Фото з відкритих джерел

Повноваження і функції ОВК

Автори законопроекту вважають, що створення ОВК дозволить контролювати використання та обслуговування об’єктів меліоративних систем на території обслуговування організації.

Засновниками та членами ОВК можуть бути лише власники земельних ділянок с/г призначення (які не передані в користування) та користувачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення. 

Членство в ОВК не є обов’язковим. При цьому ОВК зобов'язана прийняти в члени будь-якого водокористувача із території свого обслуговування. Також організація зобов’язана надавати послуги  водокористувачам з території обслуговування, які не є її членами.

Новини за темою: Аграрії зможуть отримати субсидію на розвиток сімейних ферм, - Шмигаль

Зауважимо, якщо гідротехнічна меліорація на території вже проводиться, то обслуговуються всі ділянки, на які за даними Держводагентства подається чи відводиться вода. Відповідно, на установчі збори запрошуються всі власники (користувачі) таких ділянок. 

Якщо ж на момент створення ОВК гідротехнічна меліорація земельних ділянок не здійснюється, обслуговуються ділянки, меліорацію яких можна відновити у разі ремонту насосної станції або іншої споруди. В іншому випадку засновники самостійно визначають територію обслуговування ОВК. 

Організація зобов’язана надавати послуги  водокористувачам з території обслуговування, які не є її членами Фото з відкритих джерел

У разі ліквідації ОВК її майно передається у власність іншій ОВК за її згоди. У разі відсутності згоди іншої ОВК на отримання майна майно ОВК, що ліквідується, передається у державну власність. 

Додамо, ОВК не є прибутковою організацією, тому вона не може розподіляти прибуток чи майно між членами. Фінансування ОВК отримує з членських внесків та оплати за послуги. При цьому дозволяється залучати сторонні інвестиції, однак продавати чи віддавати в заставу мережі не можна. 

Можливі загрози

Ініціатори закону прогнозують, що запропоновані зміни дозволять збільшити площі землі, на якій застосовується гідротехнічна меліорація, та мінімізувати ризики деградації ґрунтів.  Також повинна зменшуватися собівартість поливу та осушення земельних ділянок. 

Наслідком цього стане підвищення урожайності сільськогосподарських культур та підвищення ефективності сільського господарства. Крім того, це дозволить зекономити державні кошти на адмініструванні систем гідротехнічної меліорації та збільшити податкові надходження.

Однак експерти вбачають у законі низку ризиків. В Українській природоохоронній групі UNCG переконані, що ОВК буде надано монопольне право розпоряджатися об'єктами меліорації, а річки будуть загублені невмілим водокористуванням. 

Новини за темою: Кабмін обмежив для аграріїв компенсацію за покупку техніки

"При цьому їх не зобов'язують створювати і погоджувати будівельні проекти, а також отримувати спецдозволи на водокористування. Тобто вони не будуть вести облік спожитої води, не стануть звітувати, зможуть безконтрольно поставляти воду кому завгодно”, - йдеться в заяві Української природоохоронної групи.

В UNCG переконані, що законопроект прискорить темпи опустелювання в Україні, а також глобальні зміни клімату. Група вже звернулась до екологічного та антикорупційного комітетів Верховної Ради з проханням не допустити ухвалення документа. Також його аналіз передали до Постійного комітету рамкових конвенцій ООН із запобігання змінам клімату та з боротьби з опустелюванням.

В Українському клубі аграрного бізнесу навпаки переконані, що законопроект не допустить утворення монополії на водні ресурси та інфраструктуру, а сприятиме прозорому і справедливому тарифоутворенню. 

Законопроект вплине на тарифи на воду для фермерів Фото з відкритих джерел

Народний депутат Анатолій Бурміч переконаний, що законопроект у нинішньому вигляді може призвести до зростання тарифів. 

“Це чергова псевдореформа, яка призведе до того, що збільшаться ціни на водопостачання тим, хто користується водою, надрами. А саме сьогодні є дві структури, які і... агентство водних ресурсів, агентство меліорації та рибного господарства з однаковими функціями, які ці функції повинні виконувати. Створюється за державний кошт приватна структура, яка буде встановлювати свої ціни зі стелі, ми отримаємо високі тарифи на воду, на ресурси, які належать народу України. І від цього не покращиться, а тільки погіршиться робота сільгоспвиробників і промислових підприємств”, - зазначив депутат. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.