Новини » Світ Читать эту новость на русском

Оргазм від закладеності носа і борода, що захищає від ударів. Названо лауреатів Шнобелівської премії-2021

Топ-новина
Топ-новина
Шнобелівська премія була заснована в 1991 році на противагу Нобелівській Фото з відкритих джерел

Захід проходив в онлайн-форматі через пандемію коронавірусу

Секс допомагає позбутися нежитю, густа борода захищає щелепу від ударів, а по вазі політика можна визначити рівень корупції у країні - все це висновки наукових робіт, удостоєних Шнобелівської премії. Про ці та інші відкриття розповідаємо далі. 

За що вручають Шнобелівську премію?

Шнобелівська премія - це пародія на Нобелівську премію. Її з 1991 року вручає гумористичний журнал Annals of Improbable Research ("Аннали неймовірних досліджень") за "досягнення, які змушують спочатку засміятися, а потім - задуматися". 

Цього року премію вручили 31-й раз, але нагородження знову пройшло онлайн через пандемію. Церемонія почалася з міні-опери, де за сюжетом діти будували невеликі підвісні мости між дорослими, які сперечаються.

Переможцям вручили паперову шестерінку (вони повинні зібрати її самі з роздруківки PDF) і грошову премію у вигляді банкноти в 10 трильйонів зімбабвійських доларів, яка вийшла з обігу.

Транспорт

Лауреатами Шнобелівської премії у галузі транспорту стали ветеринари з Корнеллського університету в США. Вони за допомогою експерименту з'ясували, чи безпечно перевозити носорога по повітрю догори ногами.

Справа в тому, що в Африці популяція диких чорних носорогів страждає через браконьєрство і розширення сільськогосподарських територій. Щоб не допустити близькоспорідненого схрещування, носорогів доводиться перевозити з одного району в інший. 

Але оскільки в регіоні погано налагоджені транспортні мережі, робити це доводиться за допомогою вертольота. Для цього носорога накачують опіоїдами і підвішують до вертольота за ноги. Та раніше ніхто не вивчав, як таке транспортування позначається на організмі тварини. 

Носорога накачують опіоїдами і підвішують до вертольота за ноги для транспортування Фото з відкритих джерел

Дослідники ж за допомогою експерименту встановили, що підвішування присипленого носорога за ноги призводить до погіршення функцій легень і серця в порівнянні з положенням на боці. Проте обидва ці положення негативно позначаються на здоров'ї звіра. Після транспортування у носорогів виявили нестачу кисню в крові і надлишок вуглекислого газу. 

Шнобелівську премію в галузі транспорту отримали відразу тринадцять вчених із Намібії, ПАР, Танзанії, Бразилії, Британії та США.

Економіка

Нобелівську премію з економіки присудили професору Montpellier Business School Павлу Блаватському - українцю за походженням. Він з'ясував, чи може ожиріння у політиків служити індикатором рівня корупції. Як виявилося, рівень сприйняття корупції у тій чи іншій країні сильно корелює з рівнем ожиріння місцевих чиновників міністерського рівня.

Дослідження проводилося на даних із пострадянських країн, а індекс маси тіла чиновників оцінювався за допомогою інструментів машинного аналізу. 

Згідно з дослідженням, країнами колишнього СРСР з найнижчими показниками корупції є Литва, Латвія, Естонія і Грузія - у міністрів із цих держав найнижчий індекс маси тіла.

Рівень сприйняття корупції в тій чи іншій країні корелює з рівнем ожиріння місцевих чиновників Фото з відкритих джерел

Екологія

Нагороду в галузі екології одержала група вчених з Університету Валенсії "за використання генетичного аналізу для ідентифікації різних видів бактерій, що мешкають в грудках викинутої жувальної гумки, що прилипла до тротуару в різних країнах".

Вчені встановили, що використана жуйка, окрім ДНК людини, може містити бактерії порожнини рота і деякі умовно-патогенні мікроорганізми, такі як Streptococcus spp. і Corynebacterium spp. 

Крім того, вчені з'ясували, як з часом змінюється бактеріальний склад мікробіома жуйки, залишеної на тротуарі в різних країнах. Виявилося, що протягом декількох тижнів види мікробів з ротової порожнини на жуйці поступово заміщалися мікроорганізмами, які мешкають в навколишньому середовищі.

При цьому використана жуйка може бути джерелом патогенних мікроорганізмів, а відносна довговічність бактерій може бути корисною в криміналістиці.

Використана жуйка може бути джерелом патогенних мікроорганізмів Фото з відкритих джерел

"Бактерії можуть відігравати певну роль у природному біорозкладанні жувальної гумки. Також їх можна розглядати як джерело штамів зі здатністю до біорозкладання в цілому", - зазначили вчені. 

Дослідженнями займалися Лейла Сатарі, Альба Гюллен, Анхела Відель-Верду і Мануель Поркар (Іспанія, Іран).

Ентомологія та біологія

Премію з ентомології отримала група вчених за дослідження нових методів боротьби з тарганами на підводних човнах, де не можна використовувати звичні інсектициди. Дослідники розробили аерозоль, який знищував 97-100% тарганів. Більш того, від його парів можна було позбутися за допомогою стандартної системи вентиляції протягом 1-4 годин. Але спрей виявився неефективним проти яєць тарганів, тому дослідники рекомендували обробляти човен кілька разів із перервою в два тижні.

Лауреатами Шнобелівської премії з біології стала Сюзан Шетц зі Швеції. Дослідниця проаналізувала нявкання, пирхання, мурчання та інші способи спілкування кішок з людьми.

Фізика і кінетика

Нагороду з фізики присудили групі вчених із Нідерландів, Італії, Тайваню та США. Вони з'ясували, чому пішоходи не стикаються постійно з іншими пішоходами. Дослідники проаналізували понад 100 тис. траекторій пішоходів і розробили модель бінарного уникнення зіткнення. Цю модель можна буде використовувати для роботи і зі складнішими переміщеннями в натовпі.

А ось премію в області кінетики отримали японські вчені, які з'ясовували, чому пішоходи навпаки - все ж стикаються з іншими людьми. Згідно з дослідженням, людина в натовпі орієнтується не на те, де знаходяться інші учасники руху, а на те, де вони будуть в наступні секунди. 

Нагороду отримали Хісасі Муракамі, Клаудіо Фелічіані, Юта Нісіяма і Кацухіро Нісінарі.

Медицина і хімія

Нагороду в галузі медицини отримали отоларингологи з Гейдельберзького університету. Вони встановили, що оргазм допомагає впоратися із закладеністю носа не менше, ніж судинозвужувальні краплі.

Виявилося, що після оргазму закладеність проходить, але всього на годину. А протягом наступних трьох годин стан повертається до вихідного рівня. 

Правда, раніші спостереження показали, що із закладеністю дозволяють впоратися фізичні вправи. А позаяк секс - теж фізичне навантаження, ефект практично аналогічний. 

Фізична активність допомагає впоратися із закладеністю носа Фото з відкритих джерел

Премію в галузі хімії отримала міжнародна група дослідників за аналіз повітря в кінотеатрах. Вони з'ясували, чи можуть запахи глядачів указувати на присутність насильства, сексуальних сцен, антисоціальної поведінки, вживання наркотиків і ненормативної лексики у фільмах. 

Виявилося, що концентрація вуглекислого газу та інших сполук підвищувалася під час комедійних, напружених та інших сцен. Вчені намагалися застосувати цю технологію для класифікації фільмів за віком. Але вікова категорія мало впливала на видихувані з'єднання. Нагороду розділили відразу 10 вчених - Йорг Вікер, Ніколас Краутер, Беттіна Дерстрофф та інші.

Премія миру

Шнобелівську премію миру отримали біологи з Університету Юти - Ітан Бесеріс, Стівен Нейлуей і Девід Керрі. Вони встановили, що борода чоловіків могла еволюційно з'явитися як елемент захисту від ударів по обличчю. 

Борода у чоловіків могла еволюційно з'явитися як елемент захисту Фото з відкритих джерел

Згідно з експериментом, густа рослинність пом'якшує удар у щелепу і захищає від перелому. Щоправда, досліди на людях вчені не ставили, а використовували спрощені моделі з композитного матеріалу. Ударів завдавали за допомогою спеціального металевого стрижня, а їхню силу вимірювали датчиками.

Як виявилося, волосяний покрив поглинає до 37% енергії удару.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.