Оновлення правил банкрутства в Україні: Що зміниться у процедурі визнання банкрутами фізичних і юридичних осіб

Топ-новина
Топ-новина
Кодекс з процедур банкрутства буде дещо оновлено Фото з відкритих джерел

Хоча деякі правила будуть оновлені, в цілому нічого кардинально не зміниться

Днями Верховна Рада України прийняла за основу законопроект про оновлені правила банкрутства. Низка змін, що буде внесена до Кодексу з процедур банкрутства, має допомогти Україні у майбутньому. Зокрема, йдеться про полегшення процесу визнання банкрутами фізичних і юридичних осіб, а це у свою чергу має відкрити Україні шлях до входження у топ-20 країн за умовами ведення бізнесу. 

Далі розповідаємо, навіщо потрібні зміни у Кодекс про банкрутство і що вони передбачатимуть у практичній площині.

Що змінять у процедурі банкрутства

Проект закону № 4409 про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства передбачає, власне, зміни до алгоритму визнання фізичної або юридичної особи банкрутом.

В рамках змін новий закон повинен виконати такі "організаційні" моменти:

а) врегулювати усі питання, пов’язані з поводженнями з майном банкрута після того, як провадження у справі про банкрутство закрите;

б) уніфікувати термінологію у різних документах, котрі так чи інакше стосуються банкрутства;

в) прибрати низку недоліків, врегулювати суперечливі питання і узгодити деякі положення Кодексу між собою;

г) привести положення Кодексу у відповідність до Господарського процесуального кодексу України, законів "Про запобігання корупції", "Про управління об’єктами державної власності", "Про судовий збір", "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів";

д) впровадити зміни, пов’язані з впровадженням автоматизованої системи "Банкрутство та неплатоспроможність";

е) виключити з тексту Кодексу некоректних або суперечливих норм;

є) встановити чіткі строки для погашення вимог кредиторів;

ж) усунути можливості зловживань з боку арбітражного керуючого;

з) удосконалити існуючий порядок відбору арбітражних управляючих, що займаються справами з банкрутства.

Новини за темою: "Карантинні" 8 тисяч: ФОПам повідомили, коли продовжать виплати

Навіщо потрібні такі зміни?

В умовах пандемії коронавірусу в Україні побільшало компаній, котрі визнають себе банкрутами з різних причин. Здебільшого вони стосуються зменшення товарообігу або зниження інтересу споживачів до компанії, а відтак – падіння попиту, що робить ведення бізнесу марним. 

Багато ФОПів зачиняється, та й немало фізичних осіб, втрачаючи джерела доходу і стикаючись з боргами, єдиним виходом бачать визнання банкрутства. Так, в Україні існує Кодекс з процедур банкрутства – відносно новий документ, котрий, як стало зрозуміло під час практичного застосування, є дещо недопрацьованим. Незважаючи на низку позитивних змін у процедурі банкрутства в Україні, що були впроваджені з 2019 року, досі залишається поле для зловживань. Відтак, завдання законопроекту № 4409 – усунення невідповідностей у Кодексі з процедур банкрутства.

Прийняття законопроекту є нагальним, бо Стратегія сталого розвитку "Україна-2020", а також Стратегія реформування судоустрою визначають реформу у сфері банкрутства як пріоритетну в Україні. Для входження України до провідної двадцятки країн світу за умовами ведення бізнесу потрібно ефективно покращувати показники, зокрема, у вдосконаленні процедур визнання банкрутства.

Саме тому Міністерство юстиції України, маючи на меті удосконалити положення Кодексу України з процедур банкрутства, і розробило законопроект про внесення змін до вказаного Кодексу у частині усунення технічних неузгодженостей та суперечностей. 

Новини за темою: Відсьогодні в Україні спростили реєстрацію ФОПів

Нагадуємо про Кодекс з процедур банкрутства

Кодекс з процедур банкрутства запрацював в Україні 21 жовтня 2019 року. До його прийняття Україна у процедурах банкрутства посідала 149-те місце серед інших країн світу, тому новий документ став суттєвим кроком вперед у контексті умов банкрутства, бо він значно спростив процедуру визнання банкрутами як фізичних, так і юридичних осіб.

Процедуру визнання банкрутом допрацюють Фото з відкритих джерел

Кодекс вніс зміни до 14 законів і найголовніше – дозволив фізичним особам оголошувати себе банкрутами. Процедура банкрутства для юридичних осіб спростилася – у новому Кодексі є норми, що допоможуть пришвидшити хід справи  про визнання банкрутства. Він є першим за часи незалежності України комплексним документом, який урегульовує всі процедурні питання банкрутства. Документ встановлює такі правила стосовно процедури банкрутства:

  • спрощує порядок відкриття провадження у справах про банкрутство;
  • усі майнові спори за участю боржника зосереджуються у справі про банкрутство;
  • арешт майна боржника можливий виключно у межах справи про банкрутство;
  • звільнення активів боржника з податкової застави та скасування арештів на майно здійснюється ухвалою суду у справі про банкрутство;
  • створюється єдина саморегулююча організація арбітражних керуючих;
  • відкриття процедури здійснюється виключно за ініціативою боржника;
  • вимоги кредиторів можна задовольнити шляхом реструктуризації та/або погашення боргів за рахунок реалізації майна боржника, що входить у ліквідаційну масу. 

Новини за темою: Зміни в оформленні бізнесу: Уряд пропонує "експеримент" з автоматичної держреєстрації ФОП

Проте, незважаючи на низку позитивних нововведень, у новому документі є і недоліки. Відтак, Міністерство юстиції України у вересні 2019 року утворило робочу групу, яка зайнялася удосконаленням законодавства у сфері банкрутства. Законопроект № 4409 про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства і став результатом роботи групи. Тепер справа за парламентарями – їм належить ухвалити документ в цілому, щоб він запрацював на практиці.  

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.