Новий варіант коронавірусу Delta Plus: Ключові симптоми і важкість перебігу найбільш загрозливого штаму

Топ-новина
Топ-новина
Коронавірус продовжує мутувати Фото з відкритих джерел

Новий штам COVID-19 є результатом мутацій наявних варіантів вірусу

Протягом останнього року у світі з'явилося кілька нових варіацій коронавірусу: бразильський, британський і найбільш небезпечний – штам Delta. Поки медики і вчені кажуть, що існуючі затверджені вакцини ефективні проти усіх штамів, вірус уже вкотре видозмінився, перетворившись на Delta Plus.  

Далі розповідаємо про нову мутацію COVID-19, що вже вважається найбільш загрозливим штамом коронавірусу, який є стійким до деяких ключових антитіл.

Поява штаму Delta Plus

Найновіший штам коронавірусу Delta Plus, що виник зовсім нещодавно, уже викликає неабияке занепокоєння у вчених-вірусологів та медиків у світі.

Відповідно до актуальних даних, саме він зараз становить 6% нових випадків із загальної кількості інфікувань коронавірусом. Вчені зазначають, що новий варіант COVID-19 містить мутації, які можуть зробити його сильнішим за "попередників" і дадуть переваги у виживанні в організмі людини.

Штам Delta Plus названий за аналогією до Delta, що сколихнув світ понад півроку тому. "Оновлений" Delta несе у собі мутації, які вміють ухилятися від імунного захисту організму людини. Наразі дослідники не припиняють стежити за розвитком Delta Plus, щоб зрозуміти, яку саме загрозу він може принести людству і у які масштаби може вилитися найближчим часом. 

У липні цього року, коли штам коронавірусу Delta став домінуючим типом COVID-19 та вдвічі збільшував ризик госпіталізації серед інфікованих, він був класифікований вченими  як "варіант, що викликає занепокоєння". Тепер же його вважають таким, що легше пов'язується з клітинами легень і може бути стійким до деяких ключових антитіл, які використовуються при лікуванні коронавірусу.

Проте з'явився штам Delta Plus, що належить до трьох підтипів AY.1, AY.2 и AY.3. Він схожий на вихідний варіант Delta, хоч і містить кілька відмінностей.

Симптоми штаму Delta Plus

Вчені дійшли висновку, що симптоми, пов'язані з поки ще не вивченим варіантом Delta Plus, загалом аналогічні тим, що спостерігалися під час штаму Delta.

Кожна наступна мутація коронавірусу небезпечніша за попередню Фото з відкритих джерел

Дані дослідження ZOE Covid Symptom Study показали, що трьома ключовими симптомами інфікування дельта-штамом є головний біль, біль у горлі і нежить. Наразі немає доказів того, що мутований штам Delta Plus спричиняє якісь інші додаткові симптоми порівняно з "початковим" штамом Delta.

За словами головного лікаря одного з діагностичних центрів Львова Тараса Жиравецького, серед симптомів штаму "Дельта +" виснажливий сухий кашель, важкість дихання та висока температура (може триматися більше 10 днів), втрата нюху та смаку, тривала нудота, біль у спині, діарея. Окрім цього, новий штам зневоднює і створює умови для виникнення тромбозів, а також може викликати запалення перикарда та міокарда.

До речі, штам Delta Plus є більш заразним, ніж Delta, а ефективність вакцини Pfizer у випадку взаємодії з ним відчутно знижується.

Де поширюється штам Delta Plus

Варіант Delta Plus, який мутував у новий штам AY.4.2, стрімко поширюється на території Великої Британії.

Вірусологи кажуть, що цей різновид коронавірусу може бути на 15% заразнішим за його початковий варіант Delta. Щоправда, за темпами розповсюдження він трохи поступається дельта-штаму, завезеному з Індії на початку 2021 року.

Тим часом вчені з Інституту Сенгера у Кембриджі та Інституту генетики в Університетському коледжі Лондона зазначають, що нова мутація може бути на 10–15% більш заразною, ніж індійський штам. Окрім цього спеціалісти відзначили, що майже 10% від загальної кількісті нових випадків заражень у країні – це штам AY.4.2.

Перший випадок зараження штамом AY4.2 уже виявили і в Ізраїлі. Його знайшли у дитини, яка повернулася з Молдови. 

Деякі науковці кажуть: не виключено, що при мутації коронавірусу можлива втрата частини його властивостей – тому він стає більш "живучим", але при цьому менш шкідливим. При цьому якщо новий варіант швидко поширюється, то фактично хворіє більше людей, але летальність може бути нижчою.

Що кажуть в Україні про Delta Plus

За словами начальника київської Держпродспоживслужби Олега Рубана, нова мутація дельта-штаму коронавірусу AY.4.2 може з'явитися в Україні вже за кілька місяців.

"Якщо циркулює в Європі, я думаю, що в Україні буде через два місяці також циркулювати за рахунок міграції, за рахунок поширення даної інфекції. Новий збудник зафіксовано лише в Ізраїлі та Великій Британії", - сказав Олег Рубан.

Не виключено, що так і буде – і новий штам з'явиться в Україні вже зовсім скоро. А тим часом вчені намагаються максимально детально дослідити його. Щоправда, поки варіант коронавірусу Delta Plus занадто "молодий" і вчені просто не мають достатньої кількості випадків заражень для досконалого вивчення і чітких висновків. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.