Новий штам коронавірусу Delta вже в Україні: У чому небезпека чергової мутації COVID-19 і як захиститися

Топ-новина
Топ-новина
Штам "Дельта" небезпечний Фото з відкритих джерел

"Індійський" штам коронавірусу надзвичайно швидко передається від людини до людини

Новий штам коронавірусу Delta стрімко поширюється світом. Науковці та медики б’ють на сполох: цей мутований штам призвів до нової серйозної хвилі інфікування у різних країнах.

Його називають також "індійським" – саме в Індії зафіксували надзвичайний сплеск захворюваності. Тепер цей вірус уже в Україні. Далі розповідаємо детальніше про його небезпеку та про поширення в Україні.

Де у світі виявили нові штами COVID-19

Вперше Delta-варіант коронавірусу зафіксували у жовтні 2020 року в індійському штаті Махараштра. Відтоді новий штам стрімко поширився в Індії, вийшов за її межі та уразив світ. Спершу його називали "індійським" штамом COVID-19, але зараз офіційно він має назву "Дельта-варіант". У травні цього року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) класифікувала його як "варіант, що викликає занепокоєння".

За даними Національної академії наук України, цей різновид коронавірусу у 1,6 разів заразніший за штам "Альфа" (його раніше називали "британським" штамом), у 2,26 разів частіше призводить до госпіталізації, а ризик потрапити до реанімації у разі інфікування зростає у 1,45 разів.

Станом на зараз штам Delta виявили вже у понад 80 країнах світах, і статистика нових випадків зростає. Різновид штаму коронавірусу Delta-plus потрапив до США, Великої Британії, Португалії, Швейцарії, Японії, Польщі, Непалу, Китаю та Росії.

Про найбільшу кількість випадків повідомили у Великій Британії – там у середині червня ідентифіковано понад 46 тисяч випадків. За даними ініціативи Gisaid, далі за швидкістю поширення нового штаму – Індія, США та Німеччина.

Майже сотня осіб захворіли на Delta-коронавірус у Польщі. Це люди, котрі не їздили за кордон і не контактували з туристами. Штам коронавірусу Delta зафіксовано і в Україні – поки що у двох осіб. Це 66-річна жінка та 16-річна дитина, котрі нещодавно повернулися з Росії. Наразі їх госпіталізували, їхній стан стабільний.

Прикметно, що штам Delta дав нову мутацію – Delta-plus. Днями індійський штат Махараштра повідомив про 20 випадків інфікування новим різновидом штаму коронавірусу під назвою "Delta-plus". Також нещодавно стало відомо про першу смерть від коронавірусу Delta-plus в Індії.

Тим часом у Міністерстві охорони здоров’я України розповіли, що Delta-plus, утворений мутацією Delta (B.1.617.2), наразі є варіантом, що викликає інтерес у дослідників, проте поки що його не класифікують як такий, який "викликає занепокоєння".

Delta-plus – це варіант Delta з додатковою мутацією K417N. Мутація K417N також спостерігається у варіанті "Бета", який вперше виявили у Південній Африці.

Є щонайменше дві окремі групи варіанту, відомі як Delta-AY.1 і Delta AY.2. При цьому AY.1 є найбільш поширеним. Варіант Delta-plus є ще заразнішим і стійкішим до затверджених вакцин, але поки що він є малопоширеним. 

Новини за темою: Посли G7 пообіцяли допомогти Україні з вакцинацією від коронавірусу

Небезпека штамів Delta і Delta-plus

Delta-варіант коронавірусу має декілька мутацій, але точні їх особливості поки не досліджені. Щоправда, відомо, що вони дозволяють вірусу легше проникати у клітини організму людини, уникаючи деяких імунних реакцій.

Медики зазначають, що люди, інфіковані новим штамом Delta, мають удвічі вищий ризик госпіталізації. До того ж одна з відмінностей нового різновиду коронавірусу у тому, що він уражує переважно молодь віком від 12 до 20 років. В інфікованих, у яких виявили цей штам, спостерігалися такі симптоми: висока температура, біль у горлі, нежить, кашель. Також серед симптомів називають порушення слуху і тромбоз, що може призвести до гангрени. Водночас, на відміну від звичайної застуди, перебіг захворювання є більш тяжким.

Крім типових симптомів, цей штам може також спричинити кишкові розлади, а також нежить і слабкість на тлі відсутності температури. До речі, саме ці прояви хвороби і є найнебезпечнішими, бо пацієнти часто нехтують заходами безпеки і таким чином можуть бути джерелом зараження інших людей.

Чи діють проти нових штамів вакцини

На сьогодні вакцини є ефективними проти варіанту Delta, особливо після двох щеплень, але ВООЗ та МОЗ України занепокоєні подальшою мутацією коронавірусу. Нові штами можуть виявитися стійкими до препаратів, якими роблять щеплення.

Поки невідомо щодо ефективності вакцини проти "Дельти" Фото з відкритих джерел

Тим часом міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко заявив, що перебіг хвороби, спричиненої штамом коронавірусу Delta, є тяжчим, однак повністю вакциновані українці від нього захищені. 

Новини за темою: Новий штам коронавірусу "Дельта": Міфи та факти

Протиепідемічні заходи в Україні

Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров'я заявляють, що варіант коронавірусу Delta стає домінантним у всьому світі. Його стрімке поширення зумовлене високою здатністю передаватися від людини до людини.

Українська влада вже оцінила ризики швидкого поширення нового штаму коронавірусу і впровадила кілька протиепідемічних заходів. Зокрема, у міністерстві розробили інфографіку з відповідними рекомендаціями РНБО щодо протидії поширенню небезпечного штаму коронавірусу. Також Кабінет міністрів України затвердив рекомендації Ради національної безпеки і оборони з протидії поширенню штаму коронавірусу "Дельта".  

Здійснюватимуть контроль стану здоров'я осіб, які прибули з країн, де цей штам COVID-19 є поширеним. Для цього планують розгорнути пункти тестування на визначення антигену в пунктах пропуску через держкордон. Для в'їзду до України іноземцям (крім власників виду на проживання) та особам без громадянства старше 12 років, які прибувають з Індії, Великої Британії, Росії та Португалії або перебували в цих країнах не менше ніж 7 днів протягом останніх двох тижнів, необхідно на пунктах пропуску здати експрес-тест на антиген. Вони зможуть потрапити до країни за умови негативного результату тесту.

Рекомендації від МОЗ МОЗ

Тим часом МЗС рекомендувало українцям не їздити до країн, де фіксують значне поширення штаму Delta. Особам, які повертаються з них, слід бути готовими до додаткового карантину. До переліку країн зі стрімким поширенням коронавірусу увійшли Індія, Велика Британія, Португалія, Росія. В Україні ж очікують зростання захворюваності на штам "Дельта" з вересня - жовтня. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.