Новий навчальний рік на порозі: Як зміняться структура навчального процесу і норми харчування з 1 вересня

Топ-новина
Топ-новина
Наступний навчальний рік матиме кілька новацій Фото з відкритих джерел

У Міністерстві освіти кажуть, що в окремих регіонах можуть запровадити дистанційну форму навчання для школярів

Через півтора місяці в Україні стартує новий навчальний рік – це буде перший початок навчального року з того часу, як у нашій країні розпочали вакцинацію від коронавірусу. Цей нюанс матиме певний вплив на організацію навчання для учнів та студентів, так само як матиме вплив і пандемія коронавірусу, котра досі нікуди не зникла.

Далі розповідаємо про підготовку до нового навчального року та новації у навчальному процесі від МОН. 

Яким буде 2021-2022 навчальний рік

Передусім варто зазначити, що пандемію коронавірусу ані в Україні, ані у світі ще не подолали, тому українське освітнє відомство не виключає переходу на дистанційну форму навчання. Водночас у Міністерстві освіти таки сподіваються, що імунізація населення допоможе провести навчальний рік традиційно. 

Щодо старту навчання немає жодних змін – розпочати навчальний рік в українських освітніх закладах планують, як завжди, - 1 вересня. При цьому завершитися навчання має не пізніше ніж 1 липня, а канікули протягом навчального року мають тривати щонайменше 30 календарних днів.

Більшість українських шкіл навчаються за класичною семестровою системою – чотири чверті, об’єднані у два семестри. Звична для нас система навчання передбачає чотири періоди канікул. Наступного навчального року вони будуть такими:

  • осінні канікули триватимуть з 25 по 31 жовтня 2021 року;
  • зимові канікули триватимуть з 25 грудня 2021 до 9 січня 2022 року;
  • весняні канікули триватимуть з 28 березня по 3 квітня 2022 року;
  • літні канікули триватимуть з 1 червня по 31 серпня 2022 року.

Тривалість навчального року в українських школах має становити не менше ніж: 720 навчальних годин - для школярів початкової школи (1-4 класи), 890 навчальних годин - для учнів гімназій (5-9 класи) та 1110 навчальних годин - для учнів ліцеїв (10-12 класи). Однак на тривалість і дати майбутніх канікул може вплинути епідеміологічна ситуація з поширенням коронавірусу, як це було з осінніми канікулами 2020 року. 

Новини за темою: Дошкільні заклади освіти і школи переходитимуть на нове меню до 2022 року, - Міносвіти

Новації у системі харчування у школах

З 1 вересня в українських школах почнуть діяти нові норми харчування для учнів. Скореговані правила були затверджені наприкінці березня цього року і діятимуть не лише у школах, а й у дошкільних навчальних закладах, закладах професійно-технічної освіти, закладах оздоровлення та відпочинку. 

В українських школах змінили меню Фото з відкритих джерел

Нові норми харчування передбачають відсутність кондитерських виробів через те, що вони містять велику кількість цукру і трансжири. До того ж буде обмежено споживання: соків – вони містять значну кількість цукрів, хліба та картоплі. 

Окрім цього, мають намір відмовитися від використання консервів (м'ясних, рибних, овочевих) через високий вміст солі та ймовірну наявність консервантів.

Натомість нові норми харчування передбачають збільшення споживання молока та кисломолочних продуктів, круп та бобових. У новому меню – 160 страв, серед яких є багато старовинних рецептів з ухилом у західноукраїнську кухню – шпундра, вертута, банош, полтавський борщ, львівський сирник, а також страви з гарбуза, кускусу, сочевиці та булгуру.

До того ж у раціоні школярів будуть і популярні страви кухонь світу, наприклад, сінабон (булочка з корицею), лобіо, бефстроганов, чахохбілі, нагетси, пудинг, чай масала, фрітату, пастуший пиріг, мексиканське блюдо чилі кон карне.

Меню обідів на 5-денний навчальний тиждень для осіннього періоду виглядатиме так:

Понеділок – салат з капусти, огірків і кропу, борщ з картоплею, сметана, запечене філе курки з орегано, рис (розсипчастий) з орегано, житній хліб і свіжі банани.

Вівторок – суп-пюре з сочевиці, рибні нагетси, соус "Кетчуп", овочеве соте, чай з мелісою, цільнозерновий хліб, свіжі яблука чи груші.

Середа – салат з яйцем, сиром і куркумою, полтавський борщ зі сливовим варенням, сметана, китайська печеня зі свининою, житній хліб, свіжі апельсини або яблука.

Четвер – салат з капусти, яблука і селери; гороховий суп, болоньєзе з яловичини, розсипчаста гречана каша з чебрецем, цільнозерновий хліб, свіжі банани.

П'ятниця – салат зі свіжих томатів, капусняк з гарбузом, плов з булгура і свинини, сік, житній хліб. Свіжі яблука або сливи.

Розробили та представили нове меню для різних вікових груп школярів – детальніше про нього можна дізнатися на сайті МОЗ.

У МОН зазначили, що не всі українські школи одразу перейдуть на нове меню. Через об’єктивні труднощі з організацією закупівель харчових продуктів, що виникають у закладів освіти, буде певний перехідний період – з 1 вересня 2021 року до 1 січня 2022 року.

Новини за темою: Українська влада має намір зменшити кількість закладів вищої освіти

Мінімізація поширення COVID-19 у школах

У Всесвітній організації охорони здоров’я запропонували таке: учні і співробітники школи з симптомами застуди, котрі перебувають у регіоні з високою захворюваністю на COVID-19, мають відвідувати школу лише за умови наявності негативного результату тесту на коронавірус.

Приміром, у київських школах таку рекомендацію оцінили. Певним чином це є необхідною умовою для того, щоб знову не повернутися до дистанційної освіти. Тестування у школах може бути організовано як на рівні місцевих органів самоврядування, так і спільними зусиллями Міністерства охорони здоров'я, Міністерства освіти і науки та інших профільних відомств Кабінету міністрів України.

З травня в Україні триває кампанія вакцинації освітян – це має зменшити вірогідність поширення коронавірусу у закладах освіти.  

Новини за темою: Від COVID-19 в Україні вакцинували вже понад 410 тисяч освітян

Дистанційне vs очне навчання

Тим часом із форматом навчання у новому навчальному році поки що остаточно не визначилися. Міністр освіти України Сергій Шкарлет свого часу озвучив позицію МОН: дитячі садки, спеціальні установи та учні 1-4 класів обов'язково мають навчатися очно.

За його словами, на дистанційне навчання підуть не всі, а за належністю регіонів до кольорових зон. Так, у червоній зоні навчальним закладам доведеться працювати у рамках дистанційної освіти.  

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.