Нове у кредитних послугах: Що передбачає закон про зміни кредитування для мешканців зони ООС

Топ-новина
Топ-новина
Новий закон корегує умови надання кредитів Фото з відкритих джерел

Закон не вносить кардинальних змін, але певні нововведення таки будуть впроваджені

Президент Володимир Зеленський підписав закон, котрий змінює правила кредитування для мешканців зони ООС. Документ був прийнятий ще місяць тому, а підпис глави держави під ним з’явився два дні тому. Законопроект № 5199 трансформувався у закон № 1451-ІХ і набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Документ скасовує заборону штрафів на основну суму заборгованості за кредитами, взятими українцями, які живуть на території проведення Антитерористичної операції.

Далі розповідаємо про особливості закону, який змінює правила кредитування для мешканців зони ООС.

Детально про закон щодо кредитів для мешканців зони ООС

Закон "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції для відновлення законних прав і свобод громадян щодо управління власним майном та отримання кредитних послуг" був прийнятий парламентарями 9 травня. Документ скасовує нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитами, які брали українці, котрі проживають на території проведення Антитерористичної операції/Операції об’єднаних сил (крім окремо визначених населених пунктів).

Відповідні положення застосовуються до договорів, укладених після 1 травня або до яких після цієї дати за погодженням сторін вносилися зміни щодо продовження термінів, зменшення розміру відсотків та штрафів.

Закон встановлює правило – скасування стягнення заставного майна за кредитами, оформленими після травня 2021 року під заставу нерухомості, яка належить громадянам та представникам малого й середнього бізнесу і розташована у зоні проведення АТО/ООС. Відтак залишається актуальною заборона виселяти громадян із житлових будинків, переданих в іпотеку за чинними кредитними договорами, навіть на підставі судового рішення про звернення стягнення на об’єкт іпотеки.

Стягнення кредитів у зоні ООС було змінено Фото з відкритих джерел

Це означає, що українці, які проживають у зоні проведення АТО/ООС і мають заборгованість за кредитами, взятими до травня цього року, і надалі мають право не платити пеню та штрафи на основну суму заборгованості. 

Новини за темою: Музика: Ми за вказівкою МВФ за кредити віддаємо свою землю. У підсумку ми залишимося без сіл, без врожаю, без майбутнього

Чим може бути вигідний закон?

В Офісі президента України вже заявили, що закон про правила кредитування для мешканців зони ООС гарантуватиме збереження прав для людей, які мали або мають складне фінансове становище через проведення АТО/ООС на Донбасі. При цьому документ має спростити доступ громадянам, котрі володіють нерухомістю у Луганській, Донецькій та частині Харківської областей, до банківського кредитування, зокрема державних програм "Доступні кредити 5-7-9%" та "Доступна іпотека 7%", на рівних умовах з усіма громадянами України.

За великим рахунком, закон стосується різних видів кредитування – і кредитів для ФОПів та середнього бізнесу, зокрема, за широко відомою програмою "Доступні кредити 5-7-9%", і позик для фізичних осіб, і іпотечних кредитів на придбання житла. 

Новини за темою: Верховна Рада схвалила проект закону про кредитні спілки

Ситуація з кредитуванням на Донбасі

У лютому 2020 року у Донецькій області почала діяти програма "Доступні кредити 5-7-9%". Її впровадили для забезпечення права українців на власне помешкання і як стимул до будівництва та розвитку економіки України. Проте станом на вересень 2020 року стало зрозуміло, що для бізнесу Донеччини програма не працює в повному обсязі – з 530 поданих заявок на кредит схвалили лише 36 (близько 7%) на суму 35,1 мільйона гривень. Кредити ризикнули видавати лише "ПриватБанк", "Ощадбанк" та "Укргазбанк".

Причиною малої кількості виданих позик, як зазначають у Донецькій облдержадміністрації, є суворі умови кредитування від банків та бойові дії у регіоні. Умови кредитування, які були висунуті банками (існування підприємства протягом трьох років, прибуткова діяльність підприємства, існування кредитної історії),  — не дають малому і середньому бізнесу (приміром, новоствореному), які реально потребують коштів, отримати кредити, бо ті не відповідають всім вимогам. 

Насправді український уряд уже двічі вносив зміни до державної програми кредитування, пом'якшуючи вимоги. Але, незважаючи на це, умови кредитування залишаються нереалістичними для більшості підприємців зі сходу України, котрі їх потребують. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.