Новини » Світ Читать эту новость на русском

Нобелівську премію - 2021 вручено: Імена переможців у шести наукових номінаціях

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Стали відомі цьогорічні лауреати престижної наукової премії

У Швеції і Норвегії пройшов Нобелівський тиждень, вручено нагороди у шести номінаціях – по одній кожного дня. У понеділок, 4 жовтня, Нобелівський комітет у Стокгольмі оголосив лауреатів премії з медицини, у  вівторок стали відомі лауреати з фізики, у середу – з хімії, у четвер – з літератури, у п'ятницю у норвезькій столиці Осло назвали лауреата премії за сприяння встановленню миру, а 11 жовтня світ дізнався ім'я лауреата премії з економіки.

Щороку для всього наукового світу, ЗМІ і, власне, для тих, хто цікавиться новинами, вручення Нобелівської премії є інтригою і захопленням. А для переможців ці нагороди є синонімом поваги, успіху і світового визнання їхніх досягнень. Далі розповідаємо, хто цього року став володарем найпрестижнішої наукової нагороди.

Фізіологія і медицина

Нобелівську премію з фізіології присудили Девіду Джуліасу та Ардему Патапутіану за відкриття рецепторів температури та дотику. 

Девід Джуліус і Ардем Патапутян фото з відкритих джерел

Вчені відкрили рецептори, які реагують на механічні подразники шкіри та внутрішніх органів. Девід Джуліус використав капсаїцин, гостру сполуку з перцю чилі, яка спричиняє печіння, щоб ідентифікувати рецептори у нервових закінченнях шкіри, що реагують на тепло. Ардем Патапутіан для цього дослідження використав чутливі до тиску клітини. Ардем Патапутіан почав працювати над визначенням рецепторів, які активуються механічними подразниками. 

Ардем Патапутіан виявив ген, який робить клітини чутливими до дотиків, та відкрив рецептори, які реагують на механічний подразник, тобто дотик. Науковці встановили, що гени Piezo1 і Piezo2 – це чутливі іонні канали, які активуються під час тиску на клітинні мембрани. Канали Piezo1 та Piezo2 регулюють фізіологічні процеси людини, як-от: артеріальний тиск, дихання, контроль сечового міхура.

Рецептори температури не лише дозволяють зрозуміти на дотик холодні та теплі предмети, але й регулюють температуру тіла, дозволяють визначити біль під час запалення та пошкодження внутрішніх органів, продукують фантомний біль та активують захисні рефлекси.

Ці відкриття розширили розуміння того, як нервова система людини відчуває тепло, холод і механічні подразники.

Нобелівський комітет назвав відкриття вчених "проривом, який дозволив зрозуміти, як перепади температур можуть викликати сигнали в нервовій системі" та такими, що "допомогли зрозуміти, як тепло, холод і механічна сила можуть ініціювати нервові імпульси, які дозволяють нам сприймати та адаптуватися до світу". 

Новини за темою: Оргазм від закладеності носа і борода, що захищає від ударів. Названо лауреатів Шнобелівської премії-2021

Фізика

Лауреатами Нобелівської премії з фізики цього року стали Шюкуро Манабе та Клаус Гассельманн, а також Джоджіо Парізі. 

Сюкуро Манабе, Клаус Хассельман, Джордж Парізі фото з відкритих джерел

"Королівська академія наук Швеції вирішила присудити Нобелівську премію з фізики 2021 року Шюкуро Манабе, Клаусу Гассельманну та Джорджіо Парізі "за новаторський внесок у наше розуміння складних фізичних систем", - йдеться у повідомленні Нобелівського комітету.

Японсько-американський кліматолог Шюкуро Манабе і німецький вчений Клаус Гассельманн отримали премію "за фізичне моделювання клімату Землі, кількісну оцінку мінливості та надійне прогнозування глобального потепління".  

Італійський вчений Джорджіо Парізі отримав нагороду "за відкриття взаємозв’язку безладу та флуктуацій у фізичних системах від атомного до планетарного масштабів". 

Новини за темою: Путін увійшов до списку кандидатів на Нобелівську премію миру

Хімія

Лауреатами Нобелівської премії в області хімії 2021 року стали Бенджамін Ліст з Німеччини і Девід Макміллан зі США. Нагороду вони отримали за відкриття нових методів синтезу молекул. 

Бенджамін Ліст і Девід Макміллан фото з відкритих джерел

До відкриття вважалося, що існує лише два типи каталізаторів: метали і ферменти. Незалежно один від одного науковці розробили новий спосіб побудови молекул – асиметричний органокаталіз, оснований на малих органічних молекулах.

На його підґрунті ведуться дослідження нових фармацевтичних препаратів, також він допомагає зробити хімію більш екологічною.

Література

Лауреатом Нобелівської премії з літератури став танзанійський прозаїк Абдулразак Гурна. 73-річний романіст живе і працює у Великій Британії й отримав Нобелівську премію з літератури "за його безкомпромісне та співчутливе проникнення у наслідки колоніалізму та долю біженця у прірві між культурами та континентами". 

Абдулразак Гурна фото з відкритих джерел

Письменник народився у 1948 у Занзібарі в арабській сім'ї. Через політичні причини у країні переїхав у Велику Британію у 1968 році. Наразі як професор очолює аспірантуру на кафедрі англійської мови у Кентському університеті у Великій Британії. Також Гурна є редактором кількох видань та автором досліджень про сучасних постколоніальних письменників. Серед його творів такі: "Пам'ять про від'їзд" (1987), "Шлях паломників" (1988), "Дотті" (1990), "Рай" (1994), "Захоплення тишею" (1996), "Біля моря" (2001), "Дезертирство" (2005), "Моя мати жила на фермі в Африці" (2006), "Останній подарунок" (2011), "Серце з гравію" (2017). 

Новини за темою: Президент Литви висунув Тихановську на Нобелівську премію миру

Премія миру

Лауреатами Нобелівської премії миру стали Марія Рессо і Дмитро Муратов. Вони отримали премію за зусилля щодо захисту свободи вираження думок, яка є передумовою демократії і міцного миру. 

Марія Ресса і Дмитро Муратов фото з відкритих джерел

Марія Ресса – засновниця філіппінського видання Rappler, а Дмитро Муратов — російський журналіст, телеведучий, співзасновник і головний редактор "Нової газети".

Вони отримали премію миру за "зусилля із захисту свободи думок і самовираження, що є основоположною умовою для демократії і стійкого миру ".

Згідно із заповітом Альфреда Нобеля, премія миру присуджується "особі, яка домоглася найбільших успіхів, або зробила більше за інших у справі згуртування народів і скорочення чисельності діючих армій, а також за проведення мирних конгресів і залучення до них уваги".

Нобелівська премія з економіки

11 жовтня у Стокгольмі оголосили переможців Вища міжнародної наукової нагороди з економіки за 2021 рік. Нагороду вручено канадському вченому Девіду Карду та американцям Джошуа Ангрісту і Гвідо Імбенсу

Девід Кард, Джошуа Енгріст і Гвідо Імбенс фото з відкритих джерел

Девід Кард (Каліфорнійський університет у Берклі) отримав премію "за емпіричний внесок в економіку праці", а Джошуа Ангріст (Кембріджський університет) та Гвідо Імбенс (Стенфордський університет) – за "методологічний внесок в аналіз причинно-наслідкових зв'язків".

У Нобелівському комітеті зазначили, що цьогорічні лауреати надали нові погляди на ринок праці і показали, які висновки про причину і наслідки можуть бути зроблені з природніх експериментів. Їхній підхід поширився на інші області і спричинив революцію в емпіричних дослідженнях.

У Нобелівському комітеті зазначили, що цьогорічні лауреати надали нові погляди на ринок праці і показали, які висновки про причину і наслідки можуть бути зроблені з природніх експериментів. Їхній підхід поширився на інші області і спричинив революцію в емпіричних дослідженнях.

За допомогою природніх експериментів Девід Кард проаналізував вплив мінімальної заробітної плати, імміграції й освіти на ринок праці. У Шведській королівській академії наук зазначили, що дослідження Карда у 1990-ті роки кинули виклик загальноприйнятим уявленням, що призвело до нового аналізу і додатковим відкриттям.

"Результати показали, що підвищення мінімальної заробітної плати не обов'язково веде до скорочення кількості робочих місць. Ми тепер знаємо, що доходи людей, які народилися у країні, можуть виграти від нової імміграції, у той час як люди, що раніше іммігрували, ризикують постраждати. Ми також усвідомили, що ресурси у школах набагато важливіші для майбутнього успіху учнів на ринку праці, ніж вважалося раніше", - йдеться на сайті Нобелівської премії.

"Економічна" Нобелівська премія називається премією пам'яті Альфреда Нобеля, її було засновано у 1968 році Банком Швеції і присуджується з 1969 року. 

Новини за темою: Кадирова висунули на Нобелівську премію миру

Про Нобелівську премію

Нобелівська премія — одна з найпрестижніших міжнародних премій у світі, яку щорічно присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи чи значний внесок у культуру.

фото з відкритих джерел

Премію було започатковано за заповітом шведського винахідника, філантропа і бізнесмена Альфреда Нобеля. Вручення премії проходить з 1901 року у Стокгольмі та Осло. Минулого року розмір грошової премії лауреатам було збільшено на 1 мільйон крон, досягнувши 10 мільйонів шведських крон – близько 1 мільйона доларів – за кожну премію.

У 2020 році церемонію вручення було скасовано через пандемію коронавірусу. Цього року більшість урочистих заходів, пов’язаних з оголошенням лауреатів та врученням премій, також було скасовано. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.