Німецькі екологи блокують будівництво "Північного потоку - 2": Чому Німеччина затягує завершення будівництва російського газопроводу

Топ-новина
Топ-новина
Добудову "Північного потоку-2" вже вкотре призупинили Фото з відкритих джерел

Дивна ситуація склалася: екологи впливають на будівництво проекту, схваленого урядом

Німецькі екологи заблокували будівництво "Північного потоку - 2". Поки що блокування діє до кінця травня, але, враховуючи настрої Євросоюзу щодо нового російського газопроводу, воно може бути продовжено. Тим часом з приводу будівництва газового трубопроводу висловлюють свої побоювання і застереження американські політики.

Далі розповідаємо про темпи зведення "Північного потоку - 2" та причини тимчасової заборони його будівництва.

Чому Німеччина зупинила будівництво "Північного потоку - 2"?

Днями стало відомо, що Союз охорони природи і біорізноманітності Німеччини подав позов до суду проти будівництва газопроводу "Північний потік - 2". Німецькі екологи вважають масштабний газовий проект загрозою для пташиного заповідника і середовища існування живих організмів на морському дні площею 16 футбольних полів.

Зрештою, позов став приводом для тимчасового блокування будівництва частини газопроводу, що пролягає на території Німеччини. У Федеральному морському і гідрографічному агентстві Німеччини заявили, що блокування діятиме до кінця травня цього року.

Цікаво, що екологи з Союзу охорони природи і біорізноманітності заявили, що раніше уже подавали скаргу на будівництво газопроводу до Федерального морського і гідрографічного агентства, але у квітні її відхили. Тоді вони вирішили діяти через суд і домоглися свого.

Щоправда, тимчасова заборона на будівництво в Німеччині не стане перепоною до продовження робіт на проекті "Північний потік - 2" на території Данії.

Новини за темою: Німеччина підтримала будівництво "Північного потоку - 2", - Меркель

Думки Європи щодо будівництва "Північного потоку - 2"

Насправді настрої країн Європейського Союзу стосовно зведення російського газопроводу завжди були не надто привітними. От, приміром, нещодавно канцлер Німеччина Ангела Меркель заявила, що у трансатлантичному аспекті щодо "Північного потоку - 2" немає єдиної оцінки. Але разом із тим на засіданні Парламентської Асамблеї Ради Європи вона зазначає, що Німеччина підтримує будівництво газопроводу.  

"Я знаю, що є розбіжності з приводу "Північного потоку - 2"… Але газ, що доставляється по "Північному потоку - 2", який ще не надходить, – не гірший за газ із "Північного потоку - 1", який уже проходить через Україну, і той, який надходить через Туреччину з Росії", - підкреслила Меркель.

Фото з відкритих джерел

Тим часом координатор уряду ФРН з трансатлантичного співробітництва Петер Байєр заявив, що Німеччині варто накласти мораторій на будівництво газопроводу "Північний потік - 2", щоб відновити партнерство зі США. 

Тому, найімовірніше, інцидент із німецькими екологами – це не стільки турбота про природу, скільки спроба будь-якою ціною зупинити будівництво газопроводу не деякий час, поки Німеччина не придумала, як діяти далі. Дивна річ, адже Німеччина ще у 2018 році першою дозволила будувати "Північний потік - 2" у своїх водах, бо розуміє, що першою і отримуватиме газ від Росії. Тому ця заминка на фінальному акорді будівництва зовсім незрозуміла.

Новини за темою: США рішуче виступають проти будівництва "Північного потоку - 2"

Незадоволення США при цьому зрозуміле. Їм немає ніякого діла до "європейського" російського газу. Натомість у США певні, що газопровід створить залежність Німеччини від російського газу. А особисто президент Джо Байден і взагалі  вважає його будівництво поганою ідеєю, бо проект просуває інтереси Росії, підриває інтереси Європи і суперечить принципу ЄС "Не бути залежними від жодної країни".

Ентоні Блінкен Reuters

До того ж державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що газопровід "Північний потік - 2" – це просування російських інтересів у Європі та загроза для України, Польщі та інших європейських держав. Наразі Сполучені Штати Америки погрожують санкціями компаніям, які братимуть участь у будівництві "Північного потоку - 2".

Щоправда, незважаючи на власну чітку позицію, США та Німеччина поки не виробили спільної стратегії дій щодо "Північного потоку - 2". Так, міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас і держсекретар США Ентоні Блінкен під час переговорів на саміті G7 у Лондоні так і не виробили спільної позиції у питанні проекту газопроводу "Північний потік - 2".

Окрім США, проти будівництва газопроводу "Північний потік - 2" виступають Україна та країни Балтії. Головна причина – побоювання посилення впливу Росії на європейському енергетичному ринку.

Новини за темою: Єврокомісія не може заборонити "Північний потік - 2", - Боррель

Історія зведення "Північного потоку - 2"

"Північний потік - 2", потужністю 55 млрд кубометрів газу на рік та протяжністю 1200 км, є так званим філіалом "Північного потоку - 1", його почали будувати у 2018 році. Його протягують від компресорної станції у Ленінградській області до балтійського берега Німеччини.  

Сенс і суть "Північного потоку - 2" для Росії – у припиненні транзиту газу через Україну, Білорусь та Польщу, але збереженні поставок блакитного палива до Європи. Допомагали будувати "Північний потік - 2" Німеччина, Австрія, Франція, Велика Британія і Нідерланди – країни, котрі і отримуватимуть газ по "Північному потоку - 2".

У 2018 році Німеччина дозволила будівництво і експлуатацію російського трубопроводу у своїх водах. Далі погодилася Фінляндія та Швеція. Спершу "Північний потік - 2" планували запустити на початку 2020 року. У жовтні 2019 року газопровід був майже готовий, залишався тільки недобудована ділянка трубопроводу з боку Данії. Але Данія кілька місяців забороняла наближатися до свого узбережжя, думаючи над причинами повної заборони. Проте у жовтні 2019 року Данія таки розблокувала будівництво російського газопроводу, бо не мала аргументів, які виправдали б заборону.

Російське судно-трубоукладач "Фортуна" Фото з відкритих джерел

А вже у грудні 2019 року будівництво знову призупинили – цього разу через санкції, запроваджені Штатами. Але й ця ситуація розв’язалася, і будівництво продовжилося.

15 січня 2021 року у Німеччині офіційно продовжили дозвіл на завершення будівництва "Північного потоку - 2". Але уже 18 січня дію дозволу призупинили через скарги німецьких екологів. Поки будівництво "простоювало" у Німеччині, воно продовжувалося у Данії.   

Станом на травень 2021 року газопровід за 9,5 мільярдів євро готовий на 95%. За такої готовності проекту німецьким екологам не вдасться пригальмувати його завершення. Хіба лише на якісь кілька тижнів або місяців.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.