Немає реформ – немає грошей: Чому МВФ не дав Україні транш і яку небезпеку це несе

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Уряду доведеться будувати економіку без єврогрошей

Місія МВФ погостювала в Україні, погледіла на сніжну зиму та й поїхала. Європейські фахівці завершили свою роботу у Києві відмовою у видачі чергового траншу, якого так чекав український уряд.

Не варто забувати, що Європа дає нам гроші лише "в обмін" на ефективні, швидкі та якісні реформи у багатьох галузях. Немає реформ – не буде і грошей.

Далі розповідаємо, чому Фонд так і не погодив новий транш і як Україна обходитиметься без європейських грошей.

Історія очікування траншу від МВФ

Ще 9 червня 2020 року Рада директорів МВФ затвердила програму stand-by для України, розраховану на 18 місяців. В рамках програми Україна мала б отримати всього $5 млрд. Тоді ж – у червні – ми отримали першу частину грошей – $2,1 млрд. Ця сума разом із надходженням пов’язаної фінансової допомоги від ЄС збільшила міжнародні резерви України до 28,7 млрд доларів.

Влада завіряла, що до кінця 2021 року очікується ще три транші від Фонду на загальну суму у 2,2 млрд доларів, а решта грошей – у 2022 році. Щоправда, червнева виплата поки є єдиною, виділеною валютним фондом Україні за останні вісім місяців.  

Восени 2020 року президент України Володимир Зеленський повідомив директорці-розпорядниці МВФ Крісталіні Георгієвій, що Україна виконала всі "структурні маяки", щоб програма Фонду була переглянута. Йшлося про реформування митниці та податкової служби, а також роботу Міністерства фінансів і Нацбанку над зменшенням частки непрацюючих кредитів у банківській системі.

Директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва Фото з відкритих джерел

Тоді у МВФ зазначили, що Україні варто працювати у рамках давно затвердженої програми, виконуючи її умови, і більше грошей не давали.

І от 11 січня 2021 року місія Європейського департаменту МВФ з питань першого перегляду програми для України у форматі stand-by поновила роботу. А кілька днів тому стало відомо, що найближчим часом європейських грошей Україна не побачить.

Детальніше про співпрацю України з МВФ можна прочитати у нашому тексті за цим посиланням, а також у цьому матеріалі.

Новини за темою: Транш МВФ буде ближче до осені в обмін на пакет антисоціальних вимог, – Кущ

Чому не дали траншу

21-23 грудня 2020 року та з 11 січня до 12 лютого експерти Міжнародного валютного Фонду обговорювали з українською владою прогрес у реалізації низки реформ і заходів для підняття економіки країни.

Головна мета місії МВФ – з’ясувати, чи можна виділяти Україні наступний транш кредиту в рамках програми stand-by. Для цього експертам треба було на власні очі пересвідчитися у тому, що Україна здатна послідовно втілювати грамотні реформи.

Міністр фінансів України Сергій Марченко повідомляв кілька днів тому, що перемовини з МВФ про отримання нового траншу "проходять у спокійному режимі". При найкращому результаті місія МВФ мала б узгодити Staff Level Agreement (SLA) – попереднє погодження Фонду продовжити фінансування України. Ще у січні український уряд сподівався, що все буде добре і гроші надійдуть вже у березні. 

Але все виявилося не так безхмарно, як здавалося. Звісно, уряд вказував на певні реальні досягнення і цілі, до яких Україна лише прямує, але, очевидно, цього виявилося замало для того, щоб заслужити черговий грошовий переказ від Фонду.

За словами постійного представника МВФ в Україні Йоста Люнгмана, дискусії експертів Фонду велися навколо таких ключових питань:

  • посилення управління Національним банком;
  • покращення законодавчих та регулятивних підстав банківського нагляду і фінансового оздоровлення;
  • втілення заходів, спрямованих на зменшення фіскального дефіциту у перспективі;
  • законодавчі ініціативи стосовно відновлення і посилення антикорупційної інфраструктурі і судової системи;
  • реалізація заходів у секторі енергетики.

Очевидно, що реформування судової системи фізично не можна встигнути провести за пів року і навіть за рік. Те саме стосується і антикорупційної системи. Тому очікувано Україна не має великих звершень.

Експерти МВФ звернули увагу і на це, але рішення про гроші все ж не прийняли. Так у співпраці Україні з МВФ настала пауза на невизначений час. Представники Фонду зазначили, що Україна має показати справжній  прогрес у реформах, щоб отримати гроші. Ймовірно, причиною для відмови послугували заморожування тарифів на ринку газу і конституційна криза. 

Постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман Фото з відкритих джерел

"Обговорення було продуктивним, але потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть", – підкреслив Люнгман.

Новини за темою: МВФ не дав транш Україні: Які причини і що це значить?

Що буде без грошей МВФ: прогнози

Відсутність європейського траншу може загрожувати Україні проблемами з виплатою державного боргу, ростом інфляції та розкачуванням курсу гривні.

Щоправда, голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової і митної політики Данило Гетманцев завірив, що у 2021 році Україні буде "набагато важче" без коштів МВФ, але катастрофи не буде.

За його словами, для проходження "складного періоду" Україна має "відповідні ресурси і можливості", тому будуть виконані всі бюджетні зобов’язання, у країні буде фінансова стабільність, а курс гривні не "стрибатиме".

"Ми повинні розуміти, що співпраця з будь-яким міжнародним партнером можлива тоді, коли це задовольняє інтереси як міжнародних партнерів, так і України. І ми повинні в цих переговорах знайти правильний баланс таким чином, щоб не перейти "червоні лінії" ні нашого суверенітету, ні інтересів українців", - підкреслив Гетманцев.

Грошей доведеться чекати ще довго Фото з відкритих джерел

Що буде з виплатою держборгу. Мільярдні борги України нікуди не ділися, їх треба виплачувати і шукати для цього гроші.

Пік погашень припаде на вересень 2021 року, тому з виконанням державного бюджету будуть проблеми. З самого початку у ньому був прописаний дефіцит у 246,6 млрд гривень, а пороговий обсяг держборгу визначено у розмірі 2,5 трлн гривень. Це означає, що необхідні будуть нові позики. Нові кредити, щоб віддати старі кредити – золоте правило української економіки останніх років.

Що буде з держбюджетом. Після виплати частини держборгу дефіцит бюджету-2021 перебуватиме на дуже високому рівні – 5,5% ВВП. Тому його можуть переглянути вже в середині року. Міністр фінансів Сергій Марченко визнав, що без співпраці з МВФ держбюджет можуть переглянути.

"На сьогодні у нас достатньо коштів на єдиному казначейському рахунку, щоб розплатитися з боргами. Але нам для цього потрібна співпраця з МВФ", - стверджує міністр. 

Що буде з курсом нацвалюти. Результати торгів 15 лютого, одразу після заяви представника МВФ про "необхідність більшого прогресу" показують, що курс жодним чином не зреагував на цю заяву. Ринок відчуває прибування валюти, а золотовалютні резерви Нацбанку перебувають на доволі високому рівні, тому все більш-менш в нормі. Але в той же час курс нацвалюти на міжбанківському ринку може і суттєво послабнути до 28,2 грн/долар. Поки цього ніхто не знає точно.

Новини за темою: Грошей не буде, але ви тримайтеся: Чому МВФ залишив Україну без фінансування

*************

Незважаючи на відверто негативний результат співпраці України з МВФ, не все так погано. Приміром, 28 січня інвестбанк J.P. Morgan опублікував звіт, у якому спрогнозував, що Україна отримає $1,4 млрд траншу від Фонду у ІІ кварталі 2021 року або ж два транші по $0,7 млрд – у ІІ і ІІІ кварталах. В іншому випадку – угоду про нову програму.

Новий етап переговорів може розпочатися не раніше квітня (а може, і у травні), тому при гарному результаті транш може прийти в Україну лише в середині або наприкінці літа.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.