Новини » Економіка Читать эту новость на русском

МВФ скоро розгляне транш stand-by для України: Що відомо про надходження європейських грошей

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Наша країна уже близько підійшла до отримання траншу

У Міжнародному валютному фонді поновилися розмови про виділення Україні чергової частини траншу, про який було досягнуто домовленості ще у червні 2020 року. У Фонді нещодавно підтвердили дату розгляду видачі нам другого траншу на суму $750 мільйонів. Насправді вирішення цього питання відкладається вже не вперше. Протягом майже року Україна не може виконати всі умови та вимоги від МВФ, що гарантують отримання коштів.

Далі розповідаємо, що відомо про перспективу отримання державою другої частини траншу МВФ, та нагадуємо, як розвивалася комунікація щодо коштів між українською владою та Фондом.

Коли чекати розгляду другого траншу МВФ?

Рада директорів Міжнародного валютного фонду готується 22 листопада розглянути виділення Україні другого траншу в рамках програми stand-by. Про це 18 листопада під час прес-брифінгу у Вашингтоні розповів представник Фонду Джеррі Райс.

"Я можу підтвердити, що обговорення Ради директорів щодо України відбудеться найближчого понеділка, 22 листопада", - зазначив Райс.

Варто зазначити, що для того, щоб МВФ почав розглядати можливість виділення другого траншу, Україна мала ухвалити низку законів: законопроекти про незалежність Нацбанку (№ 5850 та № 5852) і про приведення статусу НАБУ до вимог Конституційного суду. Станом на листопад цього року закони прийняті і підписані. 

РБК-Україна

Про це ще у вересні заявляв прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, підкресливши, що Україна виконала всі умови для отримання $750 мільйонів від МВФ до грудня, і у Кабміні не бачать причин, які могли б завадити отримати транш. 

Новини за темою: У МВФ призначили дату перегляду траншу для України

Історія домовленості щодо траншу від МВФ

У червні 2020 року МВФ затвердив для України довготривалу програму stand-by. На подальші 18 місяців для України було зарезервовано $5 мільярдів. 9 червня країна отримала першу виплату в рамках програми – $2,1 мільярда, а решту суми умовно розділили на чотири частини. Кожна з них мала надходити на українські рахунки після того, як Фонд перегляне виконання Києвом низки умов програми. Йшлося про реформи різних галузей.

Проте Україна пригальмувала виконання зобов’язань, реалізація реформ не просувалася далі, тому обговорений раніше графік було порушено, а фінансування – призупинено Фондом.

Як і коли МВФ перевіряв виконання Україною зобов’язань

Ще у грудні 2020 року та у лютому 2021 року експерти Міжнародного валютного фонду обговорювали з Україною прогрес у впровадженні реформ для покращення економічних показників. До того ж цьогоріч у лютому Валютний фонд працював в Україні і уважно вивчав результати впровадження реформ у фінансовій, економічній, політичній і судовій галузях. Уряд показував уже досягнуті цілі та розповідав про плани, які ще не були тоді реалізовані. Однак, звершення українського уряду тоді не здалися фахівцям Фонду переконливими, і вони поїхали з Києва, не виділивши траншу. 

Постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман Фото з відкритих джерел

Постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман у лютому розповідав, що Фонд досліджував посилення управління Національним банком; покращення банківського нагляду; зменшення фіскального дефіциту; посилення антикорупційної інфраструктури і судової системи. І хоча у червні-2020 Україна обіцяла усе це виконати, на якісну реалізацію таких фундаментальних реформ потрібно багато часу, а не півроку-рік. 

Новини за темою: Верховна Рада підсилила незалежність НБУ для продовження співпраці з МВФ

У червні цього року міністр фінансів Сергій Марченко сподівався отримати $2,5 млрд від МВФ до кінця року. А тодішній міністр економіки Олексій Любченко зазначав, що Україна планує до кінця року отримати від МВФ $700 мільйонів за програмою stand by.  

Фото з відкритих джерел

Разом з тим 28 липня президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з директоркою-розпорядницею МВФ Крісталіною Георгієвою стосовно українських реформ. Глава держави заявив, що Україна виконала необхідні для отримання траншу зобов'язання перед МВФ і очікує на приїзд місії МВФ до Києва у вересні. Крісталіна Георгієва зазначила, що очікує продуктивного співробітництва під час візиту місії у вересні. 

Новини за темою: До кінця року МВФ може перерахувати Україні другий транш

Наступний етап перемовин України та експертів МВФ і справді  відбувся у вересні-жовтні цього року. Так, 21 вересня в Україні почала роботу місія Міжнародного валютного фонду. Головними темами обговорення традиційно стали реформи в Україні і тарифи на житлово-комунальні послуги в Україні. Йшлося про незалежність Нацбанку, реформи судової сфери, зміцнення антикорупційних інституцій та нюанси проекту державного бюджету на 2022 рік.

МВФ перевірив, чи внесла Україна зміни у закон про Національний банк – йшлося про прийняття законопроекту № 5850, який передбачає внесення змін у частині корпоративного управління Нацбанку. Законопроект визначив критерії, яким мають відповідати  члени ради, глава НБУ та його заступники, впровадив Кодекс етики і уточнив положення про співпрацю між радою і правлінням  НБУ. 

Фото з відкритих джерел

Зрештою, 18 жовтня МВФ повідомив, що угода з Україною на рівні персоналу (staff-level agreement, SLA) щодо першого перегляду програми досягнута. Це відкрило шлях для розгляду першого перегляду SBA і запиту про продовження програми радою директорів МВФ. Завершення першого перегляду дасть змогу виділити Україні $700 мільйонів. 

Новини за темою: МВФ: Світова економіка втратить понад 5 трильйонів доларів протягом наступних п’яти років у разі провалу вакцинації

Глава місії Іванна Владкова Холлар розповіла про домовленість щодо оновлення програми у сфері економіки, фінансів і структурних реформ, щоб допомогти Україні впоратися з економічною кризою і кризою в галузі охорони здоров'я, спричиненою COVID-19, а також усунути перешкоди для приватних інвестицій. Вона зазначила, що основну увагу в програмі приділено посиленню управління доходами та зниженню фіскальних ризиків, пов'язаних із квазіфіскальними операціями, боротьбі з корупцією, просуванню судової реформи і зниженню ролі держави та зацікавлених груп в економіці, посиленню корпоративного управління, залученню інвестицій в економіку. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.