Новини » Економіка Читать эту новость на русском

Можлива нестача енергоресурсів і віялові відключення електрики: Які перспективи опалювального сезону під час холодної зими в Україні

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Через нестачу енергоресурсів у регіонах не виключають віялових відключень електроенергії

Скоро в Україну прийдуть морози, а разом з погіршенням погоди очікуються певні проблеми з опаленням – через нестачу вугілля і можливий дефіцит блакитного палива.

За великим рахунком, нашій країні загрожує холодна зима, а також нестача енергоресурсів і віялові відключення електроенергії. Як з цим боротимуться в уряді та чого очікувати звичайним українцям протягом наступних чотирьох місяців – розповідаємо далі.

Реалії опалювального сезону в Україні

Станом на зараз, за даними Кабінету міністрів, у газових сховищах України наявні 17,6 млрд кубометрів газу. З них 1,4 млрд блакитного палива, що належить нерезидентам, котрі можуть будь-якої миті забрати його для власних потреб.

Фото з відкритих джерел

При цьому прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що взимку Україна використовує 8 млрд кубометрів газу, а за умови суворих морозів і як наслідок – жорсткого опалювального сезону – 10 млрд кубів. Водночас вугілля потрібно приблизно 10 млн тонн. З них 8 млн тонн – це український видобуток, а 2 млн тонн – це дозамовлення по імпорту. Загалом, за розрахунками уряду, енергоресурсів Україні має вистачити, якщо навіть зима виявиться дуже холодною. Проте існують ще проблеми у житлово-комунальній галузі… 

Новини за темою: Чи буде взимку в Україні електроенергія: Як Київ домовлявся про електрику з Білоруссю

З чим стикнулися у сфері ЖКГ

Ситуація з боргами за газ в Україні без перебільшення напружена. Борги накопичилися і з боку побутових споживачів, і з боку облгазів. До того ж існує і проблема нестачі електроенергії. Національна енергокомпанія "Укренерго" заявила, що по країні зупинилося більшість державних теплоелектростанцій, знизилося виробництво поновлюваних джерел енергії та зросла аварійність на теплоелектростанціях. 

Фото з відкритих джерел

Разом з тим ніхто не скасовував проблему нестачі вугілля по країні. З 1 листопада Росія зупинила поставки енергетичного вугілля в Україну, аргументуючи це ростом внутрішнього попиту на вугілля. Дефіцит енергоресурсів може призвести до віялових відключень електроенергії. У Києві це вже відчувається. Приміром, нещодавно мер Києва Віталій Кличко повідомив, що 12 столичних підприємств, які виробляють тепло й електроенергію, стикнулися з нестачею вугілля і газу, а тому, якщо морози -15 градусів протримаються декілька тижнів, висока вірогідність віялових відключень. 

Новини за темою: В Україні споживання електроенергії зросло на 7%

Як влада вирішує енергетичні проблеми

Складнощі стосовно боргів за газ і ціни на блакитне паливо вдалося вирішити шляхом реструктуризації заборгованостей комунальних підприємств перед головним постачальником. Теплокомуненерго, газові компанії і підприємства, що займаються водопостачанням і водовідведенням, мають величезні борги перед "Нафтогазом" – понад 100 мільярдів гривень. Ці компанії були внесені до реєстру боржників і для продовження постачання газу населенню мали реструктурувати борги. 

Фото з відкритих джерел

Трохи покращилася ситуація з цінами на газ і комунальні послуги. Наприкінці вересня представники місцевої влади по Україні, "Нафтогаз" та Кабінет міністрів уклали меморандум щодо незмінних цін на тепло для населення протягом всього опалювального сезону. Також було домовлено про безперебійність постачання газу, щоб населення і заклади соціального захисту мали взимку тепло, та про незмінність тарифів.

Нестачу електричної енергії вдалося трохи покрити 2 листопада, коли  Україна попросила у Білорусі аварійну поставку електроенергії. За кілька днів було відновлено й регулярний імпорт енергоресурсу. Відповідно до підписаного контракту, поставки будуть здійснюватися протягом листопада.

Фото з відкритих джерел

Складніша ситуація склалася із запасами вугілля в Україні. Наприкінці жовтня в Міненерго розповіли, що у листопаді Державна компанія "Центренерго" планує імпорт 200 тисяч тонн вугілля з Польщі, Казахстану та Південно-Африканської республіки.

Перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко розповів, що, робота теплової генерації забезпечується переважно українським вугіллям. У жовтні на теплоелектростанції надійшло понад 1,1 млн тонн вугілля власного видобутку (85% від загального постачання), а у листопаді планується збільшити постачання вітчизняного вугілля до 1,4 млн тонн.

Але заступник міністра енергетики України Максим Немчинов заявив, що Україна наразі знаходиться у стані енергетичної війни. Він підкреслив, що Росія блокує поставки вугілля з Казахстану, хоча там таку інформацію не підтверджують. 

Новини за темою: Україні взимку не вистачить ні газу, ні електроенергії. Провальна політика Зеленського поставила Україну на межу енергетичного колапсу

Чого чекати українцям взимку?

На думку експертки з питань житлово-комунального господарства Аліни Логозяк, на українців чекає важкий опалювальний сезон із віяловими відключеннями електроенергії. За її словами, Україні потрібно оперативно налагоджувати відносини з країнами-сусідами й укладати контракти, інакше люди "не зможуть тягнути ні економічно, ні фізично все те, що відбуватиметься в нашій країні цієї зими".

Фото з відкритих джерел

Віялових відключень не виключає і політолог Ігор Рейтерович. Він зазначив, що під час таких відключень електроенергії найбільше постраждають лікарні. "Я навіть боюсь уявити, як це вдарить по лікарнях, тому що Верховна Рада нещодавно проголосувала за додаткові кисневі концентрати, які треба виділяти, але той законопроект, який лежав у ВР про забезпечення лікарень станціями безперебійного живлення, – він не був проголосований", - підкреслив експерт.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.