Може врятувати від смерті десятки тисяч дітей. Що відомо про першу в світі вакцину від малярії

Топ-новина
Топ-новина
Вакцина проти малярії щорічно може врятувати від смерті десятки тисяч дітей Фото з відкритих джерел

Вакцину від малярії розробляли протягом 30 років

Всесвітня організація охорони здоров'я схвалила застосування першої в світі вакцини проти малярії RTS,S/AS01 (RTS, S). На розробку препарату пішли десятки років, при цьому ефективність препарату становить 30-40%. Вчені називають вакцину справжнім медичним проривом, адже препарат щорічно може врятувати від смерті десятки тисяч дітей.

Що відомо про першу в світі вакцину від малярії, чим небезпечна хвороба і чи загрожує вона Україні - розповідаємо далі. 

Вакцину розробляли 30 років

Шлях від створення препарату до схвалення ВООЗ зайняв 30 років. За цей час британська фармацевтична компанія GlaxoSmithKline (GSK) провела безліч досліджень і розробок. З початку експериментальної програми у 2019 році її протестували понад 800 тисяч дітей у Гані, Кенії та Малаві

Результати чотирирічних клінічних випробувань в Африці показали, що вакцина має обмежену ефективність. Вона здатна запобігти 39% випадків малярії і 29% важких випадків серед маленьких дітей. 

Вакцину розробляли протягом 30 років Фото з відкритих джерел

Але в серпні Лондонська школа гігієни та тропічної медицини (LSHTM) провела ще одне випробування. Згідно з ним, паралельне використання протималярійних ліків і москітних сіток збільшує ефективність вакцини до 70%. 

Аналізуючи те, як швидко розробили вакцину проти коронавірусу, 30 років здається величезним терміном. При цьому ефективність препарату в два-три рази нижче сучасних антіковідних вакцин. Справа в тому, що паразит малярії еволюціонує і вчиться обманювати імунну систему. Він змінюється всередині людського тіла, заражаючи клітини крові і печінки, пише ВВС

Препарат діє тільки на одну форму паразита і тільки в період між укусом комара і моментом, коли патоген потрапляє в печінку. Тому ефективність вакцини невисока.

Однак, ВООЗ сподівається отримати в результаті препарат з ефективністю 95%, пише The Washington Post. За словами медиків, для цього знадобиться чимало часу, але поява безпечної і дієвої вакцини - вже величезний прорив. 

Очікується, що GlaxoSmithKline буде поставляти до 15 мільйонів доз вакцини на рік за ціною не більше 5% від собівартості.

ВООЗ рекомендувала використовувати вакцину RTS, S / AS01 для профілактики малярії серед дітей, які живуть в регіонах з помірним і високим ступенем передачі. Препарат планують вводити за схемою з 4 доз дітям віком від 5 місяців.

ВООЗ також очікує рішення про фінансування з боку світової спільноти охорони здоров'я для більш широкого впровадження вакцини.

Смертельний паразит. Чим небезпечна малярія 

Малярія - це група інфекційних захворювань, які передаються людині при укусах самками малярійних комарів. Хвороби викликаються паразитами роду Plasmodium, переважно Plasmodium falciparum.

Вважають, що малярія з'явилася на Землі близько 4-12 тисяч років тому після зміни клімату. Поява великої кількості озер надала комарам сприятливе середовище для розмноження. Батьківщиною малярії вважається Західна і Центральна Африка. Згідно з молекулярно-генетичними даними, предпаразитичний предок плазмодія був вільноживучим найпростішим, здатним до фотосинтезу, який пристосувався жити в кишечнику водних безхребетних. З появою людини розвинулися малярійні паразити, здатні до зміни господаря між людиною і комарами роду Anopheles.

На сьогодні малярія залишається основною причиною дитячих хвороб і смертей в країнах Африки на південь від Сахари. Щорічно паразит вбиває понад 260 тисяч африканських дітей у віці до п'яти років. За оцінками ВООЗ, на рік відбуваються від 124 до 283 мільйонів випадків зараження малярійними плазмодіями і від 367 до 755 тисяч смертей.

Малярія залишається основною причиною дитячих хвороб і смертей в країнах Африки на південь від Сахари Фото з відкритих джерел

Характерними симптомами хвороби є лихоманка, озноб, збільшення розмірів селезінки, печінки, анемія, біль у суглобах, судоми. Також можуть виникати порушення травлення: нудота, блювота, діарея. У разі несвоєчасного початку лікування, малярія, особливо тропічна, може призвести до трагічного кінця. Взимку малярія може маскуватися під пневмонію. 

Симптоми і перебіг хвороби залежать від виду плазмодія, який є збудником даної форми хвороби.

Види малярії:

  • Збудник тропічної малярії — Plasmodium falciparum. Викликає найбільш небезпечну форму, часто протікає з ускладненнями і має високу смертність. Ця ж форма найбільш широко поширена (91% всіх випадків малярії в 2006 р.).
  • Збудник чотириденної малярії — Plasmodium malariae. Напади відбуваються зазвичай через 72 години.
  • Збудники триденної малярії і схожою на неї овале-малярії - відповідно, Plasmodium vivax і Plasmodium ovale. Напади відбуваються через кожні 40-48 годин.

У яких країнах є ризик захворіти на малярію

За даними ВООЗ, заразитися малярією можна в 87 країнах світу, в основному це країни Африки, Південної Азії та Америки.

ЦГЗ

ЦГЗ

ЦГЗ

Крім вищевказаних країн, малярією можна заразитися і на окремих територіях Єгипту. Якщо говорити про Азію і Європу, то ризик підчепити малярію існує в Афганістані, Таїланді, Ірані, КНР, КНДР, Південній Кореї, Малайзії, М'янмі, Саудівській Аравії, Греції, Сирії, Азербайджані, Таджикистані та Узбекистані. 

Щоб уберегтися від зараження, потрібно як попереджати укуси комарів, так і приймати протималярійні препарати. 

За 4-6 тижнів до поїздки в ендемічну країну потрібно звернутися до лікаря, який призначить протималярійні ліки. Препарат залежить від країни, в яку прямуєте, і від вашого стану здоров'я.

Врахуйте, що протималярійні препарати можуть викликати запаморочення, розлади травлення та інші побічні ефекти. Незважаючи на це, курс профілактики не бажано переривати, адже малярія може мати набагато більш важкі ускладнення. При побічних ефектах краще звернутися до медичного закладу для зміни препарату.

Самки малярійних комарів нападають в період між заходом сонця і світанком. Щоб уберегтися від укусу комарів, потрібно дотримуватися таких правил:

  • Перебувайте в захищеному приміщенні в цей час.
  • На вулиці носіть одяг з довгими рукавами, штани і капелюхи.
  • Нанесіть репелент на відкриті ділянки шкіри і на одяг (не наносьте на шкіру під одяг).
  • Якщо у вашій кімнаті немає кондиціонера, подбайте про додаткові заходи безпеки: протимоскітні сітки на вікнах та/або сітки над ліжком, оброблені репелентом.

Малярія в Україні

В Україні є малярійні комарі, але небезпеки вони поки не становлять, запевнив екс-голова постійної комісії міськради з питань екологічної політики Костянтин Яловий. Сьогодні в країні постійних джерел інфекції немає, а клімат не дозволяє збудникам хвороби розвиватися. 

Новини за темою: У Харкові зафіксували завізний випадок тропічної малярії

Високий ризик швидкого розмноження комарів і перенесення малярійного плазмодія існує в районах, де не буває низьких температур, є болота і випадає багато опадів. 

Всього в Україні понад 100 видів комарів і всі вони переносять різні захворювання Фото з відкритих джерел

Проте через глобальне потепління український клімат з кожним роком змінюється. За словами Ялового, якщо разом з підвищенням температури в Україні почастішають тривалі періоди високої вологості, малярія почне поширюватися і тут. Наскільки масовим буде це явище, залежить від інтенсивності кліматичних змін. 

Новини за темою: П'ятеро українських моряків захворіли на малярію: Один із них помер

За даними МОЗ, в Україні щорічно реєструють близько 50 випадків захворювання малярією. Але поки в 100% випадків пацієнти заражаються під час подорожей.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.